w środy 3 i 10 stycznia 2018 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze – Krzysztof Baranowski

Benelux
– Belgia, Holandia i Luxemburg

Moja wyprawa do krajów Beneluxu: Belgii, Holandii i Luxemburga, wiodła przez Niemcy. Wszystkie te trzy kraje leżą w zachodniej części Europy, nad brzegami Morza Północnego. Królestwo Holandii zajmuje obszar około 37 tys. km kwadratowych, z których dużą część stanowią tereny depresyjne, położone poniżej poziomu morza. Belgia zajmuje nieco więcej niż 30 tys. km kw., a Wielkie Księstwo Luxemburga zaledwie około 2,6 tys. km kwadratowych. Ze względu na wspaniałe zabytki i wysoką kulturę, kraje te warte są zwiedzenia.

W pierwszej części, w dniu 3 stycznia 2018 r. po drodze do Holandii zatrzymamy się w uroczym niemieckim miasteczku Gesler, gdzie na starym mieście zobaczymy występy dla licznych turystów. Następnym etapem podróży jest już Amsterdam w Holandii. Podczas nocnego zwiedzania zobaczymy tam Dzielnicę Czerwonych Latarni, słynną z tego, że damy o niezbyt ciężkich obyczajach pokazują na wystawach swe wdzięki, zachęcając oglądających je marynarzy do wejścia. Następnego dnia popłyniemy łodzią po kanałach Amsterdamu i weźmiemy udział w uroczystościach święta Dnia Królowej, obchodzonego corocznie w dniu 30 kwietnia. Na koniec przejdziemy się po słynnych ogrodach kwiatowych w Keukenhof, oglądając przepiękne kompozycje kwiatowe, złożone przeważnie z tulipanów, a w oranżerii zobaczymy kolekcję różnokolorowych storczyków. W Hadze, stolicy Holandii, zobaczymy zamek będący siedzibą parlamentu Holandii i pojedziemy do Antwerpii w Belgii. W katedrze zobaczymy kolekcję obrazów Rubensa, a w kościele św. Jakuba grób rodziny Rubensów. Następnie będziemy obserwować uroczyste obchody święta 1 Maja, obchodzone na ulicach i rynku w Antwerpii.
W drugiej części, w dniu 10 stycznia 2018 r., będziemy kontynuować zwiedzanie Belgii. W Gandawie (Wschodnia Flandria) zobaczymy romańską katedrę św. Bawona z 1228 r., ratusz z 1518 r., którego północna fasada wykonana jest w stylu gotyku płomienistego, a wschodnia w stylu włoskiego renesansu, rynek i kamienny zamek hrabiów Flandrii z XII w. W Brugii (Zachodnia Flandria) obejrzymy hale targowe z XIII w., stojące przy rynku, wieżę strażniczą Belfort z dzwonem, wybudowaną w 1239 r., ratusz i przejdziemy się wzdłuż kanału, następnie udamy się do Brukseli – stolicy Belgii, oraz Unii Europejskiej. Zwiedzimy tam wspaniałą gotycką katedrę św. Michała i św. Goduli z 1215 r., kryty pasaż handlowy, zobaczymy Manneken-pis i Janneke-pis, czyli siusiającego chłopca i dziewczynkę, obejrzymy pięknie zdobione domy cechowe, Dom Królewski i gotycki ratusz wokół rynku (Grand Place), zobaczymy też charakterystyczną budowlę Atomium, będącą pozostałością po Wystawie Światowej EXPO-58 w Brukseli w 1958 r. Kolejnym miejscem na trasie będzie stolica Wielkiego Księstwa Luxemburg. Stare miasto przepięknie położone jest w zakolu rzeki Alzette i otoczone wysokimi murami z XVII w. Zwiedzimy książęcą katedrę Notre Dame, zobaczymy pałac Wielkiego Księcia z 1572 r. oraz dobudowany do niego budynek parlamentu i obejrzymy z góry teren miasta. Ostatnim miejscem podczas powrotu będzie katedra w Metz we Francji, gdzie zobaczymy oryginalne witraże Chagala.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski