w środę 10 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

występują:
    Zespól PASJONATTA
    „Aurum” i „Step Up” – zespoły Domu Kultury S. M. Czechów

W KONCERCIE tańczą i śpiewają:

„Aurum” i „Step Up” – zespoły Domu Kultury S.M.Czechów, laureaci licznych KONKURSÓW miejskich,wojewódzkich i ogólnopolskich. W programie”:tańce baletowe,współczesne i charakterystyczne. Choreografia: Renata Pyszniak i Eliza Maruszak.

Zespół „PASJONATTA” powstał w czerwcu 2012 roku. Jest zespołem Domu Kultury „RUTA” S.M.Czuby, współpracuje z Uniwersytetem Drugiego Wieku.
    Dotychczasowa działalność zespołu to:
    – występy z różnych okazji na Uniwersytecie Drugiego Wieku.
    – koncerty podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
    – występy z różnych okazji w domach kultury.
    – koncerty na festynach.
    – koncerty w czasie „Dni Seniora”
    – udział w „Nocy Kultury”,
    – koncerty w domach opieki społecznej,
    – zespół brał udział w przeglądzie zespołów w Lublinie i ogólnopolskim przeglądzie zespołów w Warszawie.
    W 2014 r. Pasjonatta otrzymała puchar, a w czerwcu 2017 roku medal od Prezydenta miasta Lublina z okazji 700- lecia miasta i jubileuszu 5-lecia działalności artystycznej zespołu.
    Pasjonatta jest zespołem na wszelkie okazje: koncerty, bankiety, imprezy integracyjne, festyny, imprezy okolicznościowe.
    Repertuar zespołu zawiera pieśni religijne, a głównie piosenki o charakterze rozrywkowym prezentujące różne style muzyczne.

*****

Tradycja i obrzędy świąteczne

Tradycje świąteczne są pielęgnowane i przekazywane w Polsce z pokolenia na pokolenie..
    Zwyczaje świąteczne i noworoczne związane są z tradycja ludową, jednakże wiele z nich zostało zapożyczone z zagranicy. W Polsce Wigilia weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku, a główną jej częścią jest uroczysta wieczerza,złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny, a pięknym, starym zwyczajem jest pozostawianie jednego, wolnego miejsca przy stole dla zagubionego wędrowca. Wolne miejsce przy stole symbolizuje również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą zasiąść z nami do wigilijnej wieczerzy.
    Jednym z najbardziej rozpowszechnionych pięknych zwyczajów bożonarodzeniowych jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Pierwsze wzmianki o tym pochodzą z końca XVII wieku. W pierwszym okresie istniał jako symbol komunii duchowej wspólnoty chrześcijańskiej. Pierwotnie rolę opłatka pełnił błogosławiony chleb, którym dzielono się z wiernymi.
    Jednym z najmilszych świątecznych zwyczajów jest wspólne śpiewanie kolęd. Tradycję tę przynieśli do Polski prawdopodobnie franciszkanie, którym również zawdzięczamy zwyczaj budowania wigilijnych szopek.

Bardzo uroczyście obchodzony jest również NOWY ROK. Z nocą sylwestrową,związanych jest wiele zwyczajów i przesądów, a oto niektóre z nich:
    • wszelkie długi i pożyczki należy uregulować jeszcze przed Sylwestrem
    • trzeba się pozbyć wszystkich problemów: zmartwienia spisać na czerwonym papierze, a potem je spalić
    • w dzień przełomu włożyć na siebie nową bieliznę, koniecznie z metką i zadbać o piękny wygląd
    • w ten dzień nie wolno sprzątać, bo wymiata się szczęście z domu.
    Bale Sylwestrowe jeszcze w XIX wieku należały do rzadkości. Nasi przodkowie witali Nowy Rok najczęściej w domu, a toasty spełniali nie tak modnym obecnie szampanem, lecz staropolskim węgrzynem.

*****

Radosnych, przepełnionych miłością i spokojem Świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych dni w NOWYM ROKU życzy wszystkim Uczestnikom i Sympatykom LUDW

w imieniu Zarządu LUDW
    Halina Kobylarz

Do zobaczenia na KONCERCIE NOWOROCZNYM
    10 stycznia 2018 roku
    W trakcie KONCERTU będzie można skorzystać z porad wizażystki firmy MARY KEY i zapisać się na II semestr, dołączając do grona uczestników LUDW.
    Od 9 do 16 stycznia trwają zapisy na II semestr.
    Punkt informacyjny czynny od poniedziałku do czwartku w godz.16:00-18:00
    kontakt: 667 959 060 lub 534 804 123