W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

Spotkanie z projekcją filmów
w środę 17 stycznia 2018 r. o godz. 18.30

Wstęp wolny

Spotkanie z psychologiem i terapeutą
Anną Marciniak

Kobieta i mężczyzna para nie do pary

ulotka.pdf

Noworodki niewiele różnią się od siebie wzrostem, wagą i wyglądem, jednak dorośli używają innych określeń dla opisu chłopca i dziewczynki. Córcia określana jest jako: mała, delikatna, śliczna, słaba, synek jako: mocny, silny, krzepki, duży chłop. Czy nie przypomina to cech przypisywanych – stereotypowo – dorosłym kobietom i mężczyznom?

Z pokolenia na pokolenie przekazuje się informację, że płeć męską charakteryzuje przywództwo, niezależność, agresywność. Z kolei kobieta ma być wrażliwa, zależna, opiekuńcza. Od kobiet wręcz wymaga się posiadania dzieci, zajmowania się rodziną i poświęcenia dla niej. Mężczyzna ma przejawiać inicjatywę w zarabianiu pieniędzy, powinien zapewnić bezpieczny dom rodzinie. Ciekawostką jest, że młodzi ludzie walczą z tym stereotypem, ale wraz z wiekiem, kiedy stają się rodzicami, poglądy ich zmieniają się i zbliżają do opisanego stereotypu.

Coś o mężczyznach
Mówi się, że mężczyźni przejawiają większe zainteresowania techniczne niż kobiety, że mają w tej dziedzinie o wiele lepsze osiągnięcia. Dowodem na istnienie przewagi jest to, że większość z nich interesuje się nowinkami w dziedzinie motoryzacji, sprzętu audio, komputerów itp. Niestety, podczas rozmowy szybko wychodzi na jaw, że zainteresowania te są u większości panów dość powierzchowne. Kobiety zwykle stronią od techniki, ale jeśli już się za nią zabiorą – posiadają wiedzę pełniejszą w danym temacie.
Badania psychologiczne na mężczyznach w różnym wieku wykazują duże zróżnicowanie w możliwościach intelektualnych. Mówiąc dosadnie, wśród mężczyzn spotyka się tak samo dużo „ głąbów”, jak i geniuszy. Wśród kobiet poziom intelektualny jest bardziej wyrównany. Mężczyźni są bardziej skłonni do ryzyka niż kobiety, szybciej podejmują decyzje i wytrzymują większe napięcie emocjonalne w sytuacjach trudnych. Te dwie cechy wskazują na to, iż mężczyzn natura „traktuje” bardziej eksperymentalnie.

Dlaczego mężczyźni rządzą światem
Wyobraźmy sobie, że w pewnym zakładzie pracy dyrektor musi zwolnić część załogi. Jeśli dyrektorem jest mężczyzna, to skupi się on na analizie ekonomicznej i zlikwiduje te miejsca pracy, które przynoszą największe straty. Dla kobiety-dyrektora sprawa będzie bardziej złożona. Kobieta w większym stopniu uwzględni fakt, że zwolnienia to nie tylko redukcja miejsc pracy, ale także bolesne wpływanie na losy konkretnych osób i ich rodzin. Z tego względu kobiecie trudniej będzie podjąć decyzję o zwolnieniach, a jeśli już ją podejmie, to zapłaci za to zwykle wyższą cenę emocjonalną niż mężczyzna.

Jeśli chcesz współczucia, licz na kobietę
Czy skłonność do wczuwania się w sytuację drugiej osoby ma swoje odzwierciedlenie w mózgu? Badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym ujawniły, że kobiety odczuwają empatię w sytuacji zadawania bólu ludziom, którzy wcześniej zrobili im przykrość, zachowali się nieuczciwie, wywołali cierpienie. W przypadku mężczyzn mózg działał w sposób bardziej „oceniający”. Aktywacja struktur związanych z empatią następowała tylko wówczas, gdy patrzyli na ból osób, które zachowywały się wobec nich w porządku. Co więcej, mężczyźni na widok bólu zdawanego osobom nieuczciwym odczuwali satysfakcję. Aktywowały się u nich wtedy części mózgu związane z odczuwaniem nagrody. U kobiet takich aktywacji nie było. Stwierdzono też u kobiet większą objętość substancji szarej w obszarach tzw. neuronów lustrzanych, które odgrywają istotną rolę w empatii.

 

Różnice w sferze cielesnej
W sferze cielesnej różnice między kobietą i mężczyzną nie ograniczają się do różnic anatomicznych. Organizm kobiety najczęściej jest słabszy od organizmu mężczyzny, gdy chodzi o zdolność do jednorazowego wysiłku, ale silniejszy jeśli potrzeba długotrwałej aktywności. Panowie są silniejsi fizycznie, ale wysiłek ten musi być ograniczony w czasie. Mogą podnosić duże ciężary, intensywnie pracować przez kilka godzin, np. w warsztacie, fabryce, ogrodzie, ale po intensywnym wysiłku potrzebują wielu godzin odpoczynku

Coś o kobietach 
Różnice między kobietą a mężczyzną dotyczą także odmiennego funkcjonowania narządów zmysłów. Statystyczna kobieta widzi więcej, barwniej i jaśniej. Jest to związane m.in. z tym, że w siatkówce gałki ocznej kobiet znajduje się więcej światłoczułych pręcików niż u mężczyzn. Z tego względu kobiety łatwiej dostrzegają wiele szczegółów, które uchodzą uwadze mężczyzn. Łatwiej im też o gustowny dobór ubrań czy kolorów. Kobiety potrafią zaglądać w głąb duszy innego człowieka, zauważają drobne zmiany w mimice twarzy drugiej osoby, wyczuwają zmiany nastroju.
Kobiety mają też z reguły lepszy węch i smak, dlatego ważne są dla nich kosmetyki, doceniają wyrafinowane potrawy. Jeszcze większe różnice występują w odczuwaniu dotyku. Badania potwierdzają, że w tej dziedzinie skale między mężczyznami a kobietami nie mają odniesienia. Najmniej wrażliwa z badanych kobiet odznacza się większą wrażliwością na dotyk niż najbardziej wrażliwy mężczyzna.

Trochę nauki o mózgu
Mózgi mężczyzn są bardziej asymetryczne niż kobiece, tj. dwie półkule wykazują większą specjalizację funkcjonalną. Np. funkcje językowe są u mężczyzn silniej powiązane z lewą półkulą, zaś funkcje wzrokowo-przestrzenne z prawą. U kobiet zaś funkcje te są w większym stopniu reprezentowane w obu półkulach. Obserwacja ta nasunęła podejrzenie, że być może u kobiet dwie półkule są połączone ze sobą w ściślejszy sposób, zapewniający większy przepływ informacji. Rzeczywiście, niektóre badania wskazują, że części spoidła wielkiego, stanowiącego główną wiązkę włókien łączącą dwie strony mózgu, u kobiet są większe. Ponadto, czas transmisji informacji pomiędzy półkulami jest u mężczyzn dłuższy i kierunkowo asymetryczny. Niektórzy sądzą, że ma to związek z wielkością ich mózgów i że konsekwencją długiego czasu transmisji międzypółkulowej był stosunkowo większy rozrost połączeń wewnątrzpółkulowych w stosunku do międzypółkulowych oraz wzmocnienie półkulowej specjalizacji.

Zapraszam na spotkanie
Anna Marciniak

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją