Spotkanie i projekcja filmu
we wtorek 30 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

Spotkanie historyczne

Jedna z historii o obozach NKWD,
które były zakładane dla polskiej partyzantki, szczególnie akowskiej, na terenie Lubelszczyzny tuż po wkroczeniu wojsk sowieckich
Projekcja filmu „BŁUDKO”

Program spotkania:
• Wprowadzenie i przedstawienie tematu spotkania
• Wystąpienie dr Jacka Romanka, który przybliży historię po wkroczeniu wojsk sowieckich na Lubelszczyznę w 1944 r.
• Relacja reżysera na temat realizacji filmu pt. „Błudko”.
• Projekcja filmu pt.„Błudko”.
• Pytania i dyskusja z autorami filmu.

Film pt. „Błudko” był nagrodzony przez MON na festiwalu filmów niezależnych w 2017 roku. Premiera filmu odbyła się w lubelskim IPN oraz w Suścu jesienią 2017 r.

PRZECHODNIU!
TO JEST BŁÓTKO
MIEJSCE ZBRODNI.
I CHOĆ NA CHWILĘ
ZATRZYMAJ SIĘ W NIM
I WSPOMNIJ SOBIE O
OBROŃCACH TWYCH
Z ARMII KRAJOWEJ
ROZSTRZELANYCH W OBOZIE TYM…

(fragment napisu z pomnika w Błudku)

Na terenie Zamojszczyzny na Roztoczu w gminie Susiec w lesie między Hamernią a Suścem, w Błudku, naprzeciwko kamieniołomów w Nowinach już od września 1944 r. do końca marca 1945 r. działał katorżniczy obóz pracy dla żołnierzy Armii Krajowej wzorowany na sowieckich gułagach, gdzie w bestialski sposób mordowano polskich partyzantów.

Te tragiczne wydarzenia przypomina fabularyzowany filmowy dokument historyczny zrealizowany przez Lubelską Wytwórnię Filmową wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie. Mówi o nich uczestnik akcji i naoczny świadek, partyzant oddziału Mariana Wardy „Polakowskiego” Armii Krajowej – ppłk Bronisław Malec ps. „Żegota”. Film wyreżyserował Janusz Hanas.

Janusz Hanas urodził się 18 kwietnia 1949 r. w Biłgoraju, skąd w 1967 roku wyemigrował do szkół. Do Biłgoraja już nie powrócił, osiadł w Lublinie. Malarz, grafik, autor dziesiątków pejzaży ukazujących piękno Lubelszczyzny, uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Były operator TV Lublin, założyciel niezależnej grupy entuzjastów filmu – Lubelskiej Wytwórni Filmowej, w której jako reżyser i producent zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, religijnej i turystyczno-krajoznawczej. Twórca filmów dokumentalnych o Kresach II Rzeczypospolitej, filmów promujących walory turystyczno-krajoznawcze Lubelszczyzny, autor reportaży o Monako, Antibes, Lazurowym Wybrzeżu Francji, Loppiano w Alpach.
Za swoje filmy był nagradzany na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmowym, wyróżniany na festiwalu filmów niezależnych.

Dr hab. Jacek Romanek, historyk. W 2001 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dalszą karierę naukową związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, na którym w 2007 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, a w 2014 r. stopień naukowy doktora habilitowanego.
Od listopada 2002 r. jest związany zawodowo z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, obecnie pełni funkcję głównego specjalisty Oddziałowego Biura Badań Historycznych.
Dr hab. Jacek Romanek jest autorem ponad 90 publikacji naukowych w tym 2 książek monograficznych, redaktorem i współredaktorem kilku prac zbiorowych, słowników i edycji dokumentów.
Równie ważną częścią jego zainteresowań jest działalność edukacyjna oraz pielęgnowanie tradycji Wojska Polskiego w ramach Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Wrzesień 39”. Za swe zaangażowanie i dotychczasową działalność został w 2016 r. odznaczony medalem pamiątkowym Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.