w czwartek 17 maja 2018 r. o godz. 19.00

Dźwięki Hiszpanii

w wykonaniu

Duo Flamensky

Rainer Maria Zehetbauer (gitara flamenco)
Carlos Ronda Mas (perkusja)
Gościnnie: Mateusz Górecki (gitara flamenco)

Flamensky to innymi słowy marzenie, ekspresja, intymność czy pasja. Głównym zamiłowaniem zespołu jest nurt muzyki flamenco, połączony z wpływami muzyki bałkańskiej, jazzowej oraz etno. Założycielem oraz pomysłodawcą zespołu jest wiedeński gitarzysta Rainer Maria Zehetbauer, który na przestrzeni czasu utworzył własny styl gry, przy pomocy wybitnego gitarzysty flamenco – Carlosa Piñany. W jego grze kluczowe jest zarówno zachowanie tradycji muzyki flamenco, jak również odkrywanie nowych tajemnic tej niezwykłej sztuki. Kompozycje gitarzysty są wzbogacone przez zespół wybitnych instrumentalistów, dzięki którym cały zespół zyskuje oryginalne, niepowtarzalne brzmienie. W Lublinie wystąpi w duo razem z perkusistą Carlosem Ronda Mas. Podczas koncertu usłyszymy oryginalne utwory promujące najnowszą płytę zespołu „Fantasias y Danzas”. Gościnnie wystąpi także młody, utalentowany gitarzysta – Mateusz Górecki.

Rainer Maria Zehetbauer urodził się w 1991 r. w Wiedniu. Obecnie studiuje na ostatnim roku studiów magisterskich na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej pod kierunkiem Alexandra Swete. Zehetbauer, uznawany za jednego z najzdolniejszych austriackich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów gitarowych, w tym m.in. festiwalu „Delle due città” w Treviso, gdzie zdobył pierwszą nagrodę w 2014 r., Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Sarajewie, gdzie uzyskał drugie miejsce w maju 2014 r., oraz Europejskiego Festiwalu Gitary Klasycznej we włoskiej Gorizii, gdzie w kwietniu 2014 r. zdobył drugą nagrodę w kategorii muzyki kameralnej. Jest niezwykle wszechstronnym gitarzystą, a wśród jego zainteresowań znajduje się zarówno muzyka kameralna, jak i flamenco. Muzyk regularnie towarzyszy na koncertach znanemu gitarzyście flamenco Carlosowi Piñanie oraz stale współpracuje z takimi muzykami, jak m.in. Fabian Franco Ramirez, Jakub Niedoborek czy Martin Kelner. W 2015 r. muzyk wydał swoją debiutancką płytę pt. Castles of Spain, na której znalazły się jego interpretacje utworów napisanych przez takich kompozytorów jak Federico Moreno Torrobas, Joaquin Rodrigo czy Agustín Barrios Mangoré. Od 2016r. jest stałym wykładowcą gitary flamenco na międzynarodowych festiwalach gitarowych, m.in. również w Polsce – podczas Guitar Masters Camp w Krzyżowej. W 2017 r. wydał swoją kolejną płytę Fantasias y Danzas, na której znajdują się oryginalne kompozycje nagrane wspólnie z jego zespołem „Flamensky”. Do jego najważniejszych koncertów zalicza recital w Radiokulturhaus w Wiedniu (2017 r.), koncert w duecie z Carlosem Piñaną i orkiestrą La Orquesta Sinfónica de la Región de Murcia w Auditorio y Centro de Congresos Victor Villegas, Murcia (2016 r.), występ z grupą Carlosa Piñany w Dell Hall, Austin-Texas (2018r.) czy też koncert promujący płytę Fantasías y Danzas w Cafe Berlin, Madryt (2018 r.)

Carlos Ronda Mas naukę muzyki rozpoczął w Alqueria de la Comtessa Musical Association w prowincji Walencja (Hiszpania), koncentrując się na perkusji symfonicznej. Ukończył studia na poziomie średnim w Konserwatorium Clement Josep w gminie Oliva. W tym czasie grał jako perkusista w kilku zespołach, a także pracował jako pedagog perkusji symfonicznej w różnych szkołach muzycznych.
W 2004 roku zaczął studiować w Barcelonie kubańskie instrumenty perkusyjne z uznanym muzykiem Miguelem „Angá” Díazem, a następnie wstąpił do Superior Conservatory of Liceo, aby zdobyć tytuł licencjata na współczesnej perkusji. Dyplom uzyskał w 2009 r. Następnie na Kubie uzupełniał studia z profesorami Yaroldy Abreu Robles i Dreiser Durruthy Bombalé. W późniejszych latach jego zainteresowanie muzyką flamenco sprawiło, że uczył się u Césara Moreny Arréboli. Dziś uczy w Konserwatorium Muzycznym Jacinto Guerrero w Toledo, gra z zespołami i tworzy nowe projekty.
Grał nagrywał z takimi zespołami jak: Camut Band, Petros Klampanis, Andreas Arnold, Oscar Antolí, David Encho, Rainer Maria Nero, Omar Sosa, Marvin Sewell, Childo Tomás, Juan Miguel „El Indio” Díaz, Bloque 53, Marcel Pascual, Tazzuff, César Moreno, José ‚El Salao’, Carles Benavent, Antonio Lizana, Carles Denia, Leila, María José Gonzalez, Jove Orchestra Athenea z Girony, LaRumbé, Essoka Project, Ensemble de les Illes Balears, Trafalgar 13, Ekilatrio.

Mateusz Górecki – student kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, a zarazem uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Uczy się w klasie gitary klasycznej pod kierownictwem Jakuba Niedoborka, gitary elektrycznej w klasie Jakuba Kotyni oraz kompozycji pod przewodnictwem Teresy Białas. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendystą Stowarzyszenia Rotary Club Lublin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, osiąga wyróżniające wyniki w nauce. Swoją grę doskonalił na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich artystów jak: Rainer Maria Zehetbauer, Carlos Piñana, Aniello Desiderio, Łukasz Kuropaczewski, Marek Pasieczny czy Finn Svit. Występował wiele razy przed lubelską publicznością jako solista, w duecie skrzypcowo-gitarowym oraz w trio gitarowym, nagrywał także dla Polskiego Radia Lublin. W ostatnim roku zajął się również kompozycją i zadebiutował na Pierwszym Koncercie Młodych Kompozytorów, zorganizowanym przez Szkołę Muzyczną im. Tadeusza Szeligowskiego.