Spektakl odbędzie się
w środę 30 maja 2018 r. o godz. 18.00

Żywiołowe widowisko taneczne

Balladyna flamenca

„Balladyna flamenca” to spektakl taneczny. Jego fabuła oparta jest na dramacie Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Co ma wspólnego jeden z najwspanialszych polskich dramatów i gorące andaluzyjskie rytmy? Chociaż akcja „Balladyny” rozgrywa się nad jeziorem Gopło, jej motorem są iście hiszpańskie namiętności, które prowadzą do zbrodni. Różne palo flamenco podkreślają nastrój poszczególnych scen i oddają charakter postaci: duchy leśne budzą się w rytm rześkiej sewiliany, Goplana cierpi w niespełnionej miłości do człowieka żałośliwą nutą zambry, radosna alegria Skierki prowadzi Kirkora do chaty Wdowy, Alina zbiera maliny kołysana łagodną dziewczęcą guajirą, Balladyna udaje się na schadzkę otulona zmysłową zambrą jak chustą. Dynamiczna kulminacyjna scena walki o maliny porywa niepokojącym rytmem tangosa, podkreślonym staccato kastanietów.
W spektaklu została wykorzystana zarówno tradycyjna muzyka i tradycyjne palos (rytmy) flamenco, jak i jej współczesne wariacje oraz flamencowe wersje muzyki klasycznej. Tancerki wykonują choreografie z różnymi rekwizytami charakterystycznymi dla flamenco: wachlarz, kastaniety, manton (chusta) oraz bata de cola (suknia z ogonem). Tło dla popisów tanecznych stanowi film uzupełniający fabułę dramatu.
Barwne kostiumy, piękna muzyka i hipnotyzująca leśna sceneria na nieco ponad godzinę przenoszą widza w świat baśni.

W spektaklu bierze udział sześć tancerek: Ewa Bobowska, Magdalena Budyn-Kulik, Klaudia Kowalczuk, Anna Makarewicz, Justyna Oleszczuk, Iga Stefaniak. Pomysł, reżyseria, większość choreografii jest autorstwa Magdaleny Budyn-Kulik. Choreografie stworzyła również Justyna Oleszczuk. Autorem zdjęć i materiałów filmowych wykorzystanych w spektaklu jest Emil Zięba (Dzemski). Ścieżka dźwiękowa została nagrana w Łejkap Studio. Zdjęcia plenerowe wykonano na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Balladyna flamenca

Dla wszystkich, którzy się zastanawiają, jak wygląda połączenie flamenco i słowiańszczyzny mały przedsmak w postaci trailera do spektaklu (zdjęcia i montaż filmu Emil Zięba- dzemski). Całość można będzie zobaczyć 29 kwietnia 2018 r., godz. 19.15 w amfiteatrze kościoła na Poczekajce. Serdecznie zapraszamy.

Opublikowany przez Flamenco inaczej 13 kwietnia 2018

Program:

1. Sen Goplany
2. Przebudzenie (fandango) – muz. Poranek (Peer Gynt) E. Grieg, wyk. Justyna Oleszczuk
3. Taniec Skierki- Colombiana la Mejorana – wyk. Justyna Oleszczuk
4. Cierpienie Goplany (zambra) – muz. Yasmin Levi, wyk. Magdalena Budyn-Kulik
5. Przebudzenie cd. (fandango/ sewilliana) – muz. Poranek (Peer Gynt) E. Grieg, wyk. Justyna Oleszczuk, Anna Makarewicz
6. Zdrada Grabca
7. Sprowadzenie Kirkora (alegria) – muz. Chano Lobato, wyk. Justyna Oleszczuk
8. W chacie (sewiliana) – zespół
9. Rumba Aliny – wyk. Ewa Bobowska
10. Zambra Balladyny – muz. Yasmin Levy, wyk. Iga Stefaniak