W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

piątek 14 grudnia 2012 r.

o godz. 18:00

Spotkanie z historykiem sztuki

Elżbietą Matyaszewską

na temat

Baletowe impresje

czyli taniec w sztukach pięknych

Wstęp wolny

ulotka.pdf


Taniec, czyli zespół czynności ruchowych wykonywanych w określonym rytmie, towarzyszy człowiekowi właściwie od zawsze. Swoje powstanie po części zawdzięcza wierzeniom religijnym – od zarania dziejów ludzie tańczyli po to, by sprowadzić deszcz w czasie suszy czy też spowodować wzrost urodzaju lub zapewnić pomyślność łowów. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę przed walką, bądź odpędzić złe duchy i demony osłabiające ich siłę. Przez wieki tańczono dla jednego lub wielu bogów, pląsano na dworach wielu władców, wirowano w wielkich salach balowych oraz wykonywano pas de deux na deskach scenicznych teatrów operowych całego świata. Taniec był obecny właściwie we wszystkich kulturach, zmieniając tylko swą formę w zależności od epoki. I zawsze był wyjątkowo wdzięcznym motywem w sztuce, o czym świadczą obrazy, rzeźby czy też przedmioty rzemiosła artystycznego z różnych epok, reprezentując różnorodne style i kierunki artystyczne.

 

 

_________

W najbliższym czasie zaprezentowany zostanie w Domu Kultury LSM cykl spotkań z dr Elżbietą Matyaszewską pod wspólnym tytułem Kulinaria i kulturalia, czyli co łączy kuchnię ze sztuką.

 
Świat roślin i zwierząt, niezależnie od epoki oraz polityczno-kulturowych kontekstów nieodmiennie bywał obiektem zainteresowania twórców z całego świata. Od zarania dziejów szczególną uwagą obdarzane były zwierzęta i ptaki, udomowione w którymś momencie przez człowieka, stanowiąc dla niego nie tylko źródło niezbędnego do życia pokarmu, ale też, pełniąc określone role w jego życiu religijnym i kulturalnym. Z czasem też niektóre zaczęły urastać do rangi symboli, niosąc w sobie wiele znaczeń i ubogacając w ten sposób cała sztukę. Zadaniem wszystkich wymienionych poniżej spotkań będzie zatem ukazanie owej wyjątkowości otaczającej człowieka przyrody widzianej oczami artystów i uwiecznianej tegoż w dziełach malarskich, rzeźbiarskich czy też w przedmiotach codziennego użytku.
Proponowane tematy: Z gęsią w tle, Myślał indyk o niedzieli…, Co było pierwsze – jajko czy kura, Po świętym Marcinie najlepiej mieć w domu świnię, Ziarnko do ziarnka, czyli zboże w obrazach.

 

_________

Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, publicystka i krytyk sztuki, pracownik Instytutu Leksykografii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz haseł do Encyklopedii Katolickiej. Czynnie współpracuje z Instytutem Sztuki KUL, Filharmonią Lubelską, Uniwersytetem Trzeciego Wieku i wieloma innymi instytucjami zajmującymi się propagowaniem kultury i sztuki.
W 1987 roku ukończyła historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie pracy magisterskiej Monografia Jamy Michalikowej, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Ryszkiewicza. 12 marca 2008 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii i historii sztuki na podstawie rozprawy pt. „Wierzę w cuda nie od dziś”, czyli religia w życiu i twórczości Jana Matejki, której promotorem był prof. dr. hab. Lechosław Lameński.
W latach 1985-1990 wchodziła w skład ogólnopolskiego zespołu badawczego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, którego celem było gromadzenie dokumentacji i prowadzenie badań polskiego życia artystycznego XIX wieku (lata 1849-1863) w ramach tzw. programu węzłowego Polska kultura narodowa, jej percepcje i tendencje.
W okresie od 1991 do 1993 roku była sekretarzem naukowym zespołu przy Instytucie Sztuki PAN przygotowującego wraz z Wydawnictwem „Arkady” katalog dzieł malarskich Jana Matejki w związku z rocznicami 150-lecia urodzin i 100-lecia śmierci artysty. Dwutomowa publikacja, w której była autorką kilkudziesięciu haseł katalogowych, została wydana w 1993 roku pod tytułem Matejko, Obrazy olejne.
W latach 1992-1993 Elżbieta Matyaszewska współpracowała w Lublinie z redakcjami „Przeglądu Akademickiego” i „Kroniki Tygodnia”, regularnie publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej. Przez kolejne lata (1994-2001) dla kilku lubelskich i warszawskich periodyków („Dobre Wnętrze”, „Gospodyni”, „Dziennik Wschodni”, „Akcent”) przygotowywała teksty z zakresu historii sztuki, historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego. Od października 1998 roku do listopada 2000 roku była współpracownikiem redakcji wydawnictw „Twój Poradnik Budowlany” i „Wnętrze Twojego Domu” w charakterze redaktora odpowiedzialnego za kreacje działu aranżacji wnętrz i współpracy z rzemiosłem artystycznym. Współpracowała też z warszawskim miesięcznikiem „Zabytki- Heritage”.
Elżbieta Matyaszewska jest autorką książki „Wierzę w cuda nie do dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki, Lublin 2007, rozpraw naukowych, np.: Maria Wodzicka. Zapomniana malarka ze Lwowa, „Roczniki Humanistyczne KUL” 2007, R. LV, z. 4, s. 279-304); Komunikacja graficzna, czyli plakat polski w dwudziestoleciu międzywojennym, w: Komunikowanie i komunikacja w dwudziestoleciu międzywojennym, Lublin, Wydawnictwo UMCS, 2010, s. 219-238; Eligiusz Niewiadomski – między sztuką a zbrodnią, w: Sensacja w dwudziestoleciu międzywojennym (prasa, literatura, radio, film, Lublin, Wydawnictwo UMCS, 2011, s. 47-55; Witold Wojtkiewicz – mistrz romantyczno-symbolicznej groteski, w: Jacek Malczewski i symboliści. Obrazy kultury polskiej, Lublin 2012, s. 211-219; Madonna z Puszczy jako przykład recepcji na ziemiach polskich typu ikonograficznego Matki Bożej Śnieżnej, w: Madonna z Puszczy. Sanktuarium Matki Bożej Patronki Leśników, Pani Ziemi Kolbuszowskiej w Ostrowach Tuszowskich, Lublin 2012, s.146-158 oraz kilkudziesięciu artykułów o polskich artystach, m.in. Józefie Czapskim, Adamie Myjaku, Józefie Pankiewiczu, Walerym Rzewuskim, Henryku Siemiradzkim, Auguście Zamoyskim.


Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją