w sobotę 13 października 2018 r. o godz. 17.00

www.lukaszgiza.com

Robert Horna – gitara klasyczna, Krzysztof Pełech – gitara klasyczna
gościnnie: Mateusz Górecki – gitara klasyczna

Muzyka w wykonaniu duetu gitar klasycznych Pełech & Horna to kombinacja oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga i improwizowanych smooth-jazzowych klimatów. To bogactwo pięknych melodii, harmonii i rytmu. Najnowsza płyta duetu pt. Sambalanço, której premiera miała miejsce w maju 2017 r., utrzymana jest w podobnej stylistyce. Znajdują się na niej utwory m.in. Pata Metheny’ego, Ralpha Townera, Astora Piazzolli, a także oryginalne aranżacje utworów Stanleya Myersa, Celso Machado i Azizy Mustafy Zadeh. Warto podkreślić, iż Pełech & Horna Duo to jedyny taki duet w Polsce, który bierze na warsztat repertuar z kręgu muzyki latynoamerykańskiej, tworząc własne aranżacje i improwizując, co nie jest typowe dla muzyków klasycznie wykształconych. Gościnnie wystąpi także młody, utalentowany gitarzysta – Mateusz Górecki.

Dr Krzysztof Pełech – jest jednym z najaktywniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne, a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami. Występował w Filharmonii Berlińskiej z „Berlińską Orkiestrą Festiwalową”. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Singapurze, Indonezji, Malezji, Argentynie i Chile. Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami (m.in. Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel). Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Dotychczas nagrał 14 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego GITARA+ we Wrocławiu (zwanego obecnie Guitar Masters), a także inicjatorem i szefem artystycznym „Letniego Kursu Gitary” w Krzyżowej. Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Od października 2005 roku Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Robert Horna jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Aktywnie koncertuje w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, Mołdawii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz w Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, podczas których regularnie jest zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich. Robert Horna jest artystą wszechstronnym – występuje w zespołach kameralnych, na koncertach z towarzyszeniem orkiestr i w ramach solowych recitali. Gitarzysta jest również autorem trzech solowych płyt wydanych nakładem CD Accord Music Edition.

Mateusz Górecki – student kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, a zarazem uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Uczy się w klasie gitary klasycznej pod kierownictwem dr. Jakuba Niedoborka. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendystą Stowarzyszenia Rotary Club Lublin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin, osiąga wyróżniające wyniki w nauce. Swoją grę doskonalił na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich artystów jak: Rainer Maria Zehetbauer, Carlos Piñana, Aniello Desiderio, Łukasz Kuropaczewski, Marek Pasieczny czy Finn Svit. Występował wiele razy przed lubelską publicznością jako solista, w duecie skrzypcowo-gitarowym oraz w trio gitarowym, nagrywał także dla Polskiego Radia Lublin. Stale współpracuje także z wiedeńskim wirtuozem gitary – Rainerem Zehetbauerem. W ostatnim roku zajął się również kompozycją i zadebiutował na Pierwszym Koncercie Młodych Kompozytorów, zorganizowanym przez Szkołę Muzyczną im. Tadeusza Szeligowskiego.