W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

Koncert 
w poniedziałek 14 stycznia 2019 r. o godz. 18.00
Bilet w cenie 10 zł

XXII KONCERT KAMERALNY
pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger

Twórcy, których warto poznać…

Hania Król – skrzypce ( gościnnie)
Justyna Zańko – skrzypce
Artur Figiel – klarnet
Urszula Czerniak – kontrabas
Teresa Księska-Falger – fortepian, słowo o muzyce

Anatolij Komarowski – II Koncert skrzypcowy A-dur
Giovanni Bottesini – Duet koncertowy na skrzypce, kontrabas i orkiestrę (wersja z fortepianem)
Franz Hoffmeister – Sonata na klarnet i fortepian F-dur, Allegro, Andante cantabile, Rondo.Allegro
Ludwig van Beethoven – Sonata na fortepian i skrzypce A-dur op.12 nr 2, Allegro vivace, Andante, piu tosto allegretto, Allegro piacevole
Felix Mendelssohn-Bartholdy – 3 Pieśni bez słów – E dur, G-dur
i A-dur na klarnet i fortepian (transkrypcja Zoltán Kocsis)

ulotka.pdf


We wrześniu 2018 roku, rozpoczynając nowy sezon koncertowy, zgłosiliśmy Państwu nasze nowe pomysły, które szły w kierunku popularyzacji dzieł kompozytorów mniej znanych ( z różnych powodów !), deklarując jednocześnie głębokie przekonanie o ich nieprzeciętnych walorach. Tak też będzie podczas dzisiejszego koncertu, który – obok muzyki Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego i Ludwiga van Beethovena – wzbogaci nasze estetyczne doświadczenie o utwory Anatolija Komarowskiego, Franza Hoffmeistra i Giovanniego Bottesiniego.
Pierwszy z wymienionych – Anatolij Komarowski ( 1909 – 1955) – rosyjski skrzypek, kompozytor i dyrygent był artystą niezwykle aktywnym i twórczym. Pisał muzykę „koncertową” , rozumianą jako świetnie wpisaną w naturę wskazanego instrumentarium, przystępną , melodyjną i niezwykle dynamiczną. Niestety, nie był to czas swobody artystycznej; jak Prokofiew, Szostakowicz i wielu innych, którzy zostali w Rosji sowieckiej , także Komarowski tworzył w granicach odgórnie wyznaczonej estetyki socrealizmu. Dziś znamy głównie jego utwory dla dzieci i młodzieży – na skrzypce i fortepian – napisane z talentem i wyobraźnią, z intencją, by służyły ich rozwojowi….
Franz Hoffmeister ( 1754 – 1812) – niemiecki kompozytor i wydawca muzyczny działał w czasach Mozarta. Uwielbiał flet i to temu instrumentowi poświęcił 25 koncertów i wiele kompozycji kameralnych. Pisał także symfonie ( 50 !), opery oraz sonaty na różne instrumenty solowe. Za życia niezwykle popularny ( zwłaszcza u muzykalnych wiedeńczyków uprawiających tzw. domowe muzykowanie ), z czasem znalazł się na marginesie głównego nurtu stylistyki klasycznej. Od niedawna muzyka Hoffmeistra na nowo wzbogaca literaturę dydaktyczną młodzieży oraz studentów europejskich konserwatoriów i uczelni wyższych. Wdzięczna, pogodna, cieszy uszy, zachęca do pracy własnej.
Giovanni Bottesini (1821 – 1889) to wybitny włoski kontrabasista, także zdolny kompozytor i dyrygent. Za życia cieszył się ogromną sławą i szacunkiem.Wielki Giuseppe Verdi powierzył mu premierę opery Aida ( dzieła skomponowanego z okazji otwarcia Kanału Sueskiego), a wiele najważniejszych instytucji muzycznych ówczesnej Europy zabiegało o jego recitale i koncerty z orkiestrą. Kompozycje Bottesiniego, w tym 7 oper, cechuje upodobanie do łączenia śpiewnej melodyki z wirtuozerią… Współcześni kontrabasiści z upodobaniem wykonują jego Gran Duo Concertante oraz Koncert na kontrabas i orkiestrę.

Serdecznie zapraszamy
Teresa Księska-Falger z Przyjaciółmi

Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją