W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

czwartek 13 grudnia 2012 r.

o godz. 18:30

Komedia Aleksandra Fredry

Damy i huzary

w wykonaniu

Amatorskiego Teatru Towarzyskiego

ulotka.pdf

Obsada:

Pani Orgonowa – Ewa Sieniuć-Pikula,
Pani Dyndalska – Ania Krawczyk,
Panna Aniela – Anna Kuszneruk,
Panna Zofija – Sandra Pikula,
Major – Dariusz Boruch,
Rotmistrz – Marian Zawiślak,
Kapelan – Henryk Mizura,
Grzegorz – Sławomir Krzyżanowski,
Kotek – Julcia,
Sufler – Barbara Kosmala.
Reżyseria i adaptacja – Dariusz Boruch,
Konsultantka literacka – Barbara Kosmala.

 

 

____________________________________________

 

W zacnym dworze wśród pól i lasów,
Grupa huzarów zażywała wczasów.

A był tam Major dworu właściciel
I wszystkich kobiet zaciekły niszczyciel.
Rotmistrz, wojenny Majora dobry duch
Oraz w zwalczaniu kobiet wierny druh.
Kapelan zacny oraz niezwykle poczciwy
I w opróżnianiu flaszek bardzo cierpliwy.
Porucznik młody, silny, przystojny
I do amorów jako jedyny skłonny.

Nocne hulanki, polowania o świcie
Tak wyglądało kawalerskie życie.

Nie długo jednak Panów swoboda trwała
Bo do dworu głośna gromada dam zjechała.
Pani Orgonowa cioteczna siostra Majora
Zaradna bardzo ale wiecznie chora.
Pani Dyndalska świeżo owdowiała,
Która własnych dzieci nigdy nie miała.
Aniela panna ciągle na wydaniu –
Czas spędza na kawalerów wybieraniu.
Zofija Pani Orgonowej córka
Piękna i mądra niczym królewska dwórka.

Spotkanie radosne choć niespodziane,
Dało efekty zupełnie nieoczekiwane.

Dariusz Boruch

 

 

 

W 2006 r. przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie, z inicjatywy jego Prezesa Dariusza Borucha, powstał Amatorski Teatr Towarzyski.
Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” bawiono w teatr. Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym życiu społecznym, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja osiągnięć dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr. Pragniemy wrócić do dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.
Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować. Przez teatr przewinęło się już kilkadziesiąt osób w różnym wieku i profesji, posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru, oprócz Prezesa, są Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka) i Krzysztof Żak (świeżo „upieczony” prawnik).
Amatorski Teatr Towarzyski ma w swoim dorobku już kilka przedstawień.
Pierwszy był wieczór poezji Karola Wojtyły, zaprezentowany 2 czerwca 2006 r. w kościele naszej parafii, głównie przez młodzież szkolną. Kilkunastu młodych ludzi z zapałem zabrała się do pracy, a jej efektem był wieczór poezji Karola Wojtyły. Premiera wieczornicy miała miejsce 2 czerwca 2006 r. o godzinie 21.15 i przyjęta została bardzo życzliwie przez dość licznie zgromadzoną widownię. Autorem scenariusza jest Krzysztof Żak. Wybrał on starannie wiersze i dobrał do nich trafnie cytaty z Pisma Świętego. Całość uzupełnił niezwykle nastrojową muzyką Ennio Morricone z filmu „Misja”. Przedsięwzięcie miało szansę powodzenia dzięki życzliwości i wydatnej pomocy księdza proboszcza Antoniego Sochy. Teksty z wielkim zaangażowaniem i dużą już wprawą recytowali: Damian Czerniak, Dorota Kowalczyk, Magda Mańkowska, Aleksandra Miszczak, Agnieszka Walcz, Edyta Wiszewska, Marcin Strzelec, Tomasz Szczuka i Krzysztof Żak.
Następnie 9 września 2006 r. zaprezentowano publiczności (na festynie osiedlowym) sztukę „Przypadki Kasandra, mieszczanina paryskiego”. Sztuka ta jest dość wierną adaptacją „Parad” Jana Potockiego z 1792 r. Wystąpili: Magda Mańkowska, Renata Sieńko-Kreft, Edyta Wiszewska , Dariusz Boruch, Damian Czerniak , Jakub Pięciński.
Jan Potocki, autor „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, podróżnik, zwolennik Konstytucji 3 Maja, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej w jej obronie, po 1792 r. rezydował w Łańcucie, który dzięki księżnej Elżbiecie Czartoryskiej Lubomirskiej nazywany był „małym Wersalem”. Potocki, namówiony przez licznie przebywające tam damy, napisał dramat dla amatorskiego teatru, który co niedziela prezentował się licznie zgromadzonemu towarzystwu. „Parady” są komedią w stylu dell’arte, wzorowaną na utworach francuskich i włoskich. Komedie te, prezentowane na ludowych festynach, jarmarkach i jako preludia do większych przedstawień, pełne były dowcipnych i często bardzo rubasznych dialogów oraz gagów, które sprawiały radość widzom.
Kolejne przedstawienie zaprezentowano 16 czerwca 2007 r. na festynie osiedlowym „Dzień Węglina”, a były to „Antyczne obrazki”. Scenariusz powstał na podstawie teksów: Herondasa pt. „Nauczyciel” (Mim), Arystotelesa – „Polityki” oraz „Sztuki kochania” Owidiusza. Oprócz dorosłych aktorów amatorów w przedstawieniu wzięła udział grupka dzieci. Wystąpili : Magda Mańkowska, Anna Mańkowska, Dariusz Boruch, Rafał Kreft, Sebastian Kreft, Kacper Zarzycki, Krzysztof Żak.
Na następnym festynie osiedlowym 21 czerwca 2008 r. teatr pokazał sztukę „Rozmowy pod lipą, czyli lipne pogaduchy”. Tekst autorstwa Dariusz Borucha wzbogacony został poezją autorów staropolskich o tematyce lubelskiej (wyboru dokonał Krzysztof Żak). Sztuka, osadzona w realiach XIX-wiecznej Lubelszczyzny, dzieje się w posiadłości Stanisław Węglińskiego (od tego nazwiska pochodzi nazwa dzielnicy Węglin) i stara się przybliżyć historie Lublina i Lubelszczyzny. Wystąpili w niej: Magda Mańkowska, Anna Kuszneruk, Małgorzata Rakowska-Szklarczyk, Dariusz Boruch, Andrzej Longa, Rafał Pawlik, Ernest Szypuła, Krzysztof Żak .
Następnym dziełem Amatorskiego Teatru Towarzyskiego jest adaptacja (dokonano kilku, niestety niezbędnych skrótów) komedii Aleksandra Fredry „Damy i huzary”. Tekstu nie trzeba rekomendować .premiera odbyła się 7 grudnia 2009 r. o godzinie 18.30 w Domu Kultury LSM, przy pełnej widowni i z udziałem zastępcy prezydenta Miasta Lublin – Włodzimierza Wysockiego. Przedstawienie udało się pokazać jeszcze kilka razy w różnych miejscach.
Wystąpili w premierze: Anna Cygan, Anna Gąska, Anna Kuszneruk, Małgorzata Rakowska- Szklarczyk, Dariusz Boruch, Juliusz Gąska, Edmund Kuruluk, Krzysztof Żak a w późniejszych przedstawieniach również: Magda Mańkowska, Marysia Gacek , Krzysztof Cielniak, Sebastian Kwiatek ,
Kolejne przygotowane przedstawienie to fragmenty sztuki Jarosława Iwaszkiewicza „Lato w Nohant”, którego premiera odbyła się 12 maja 2010 r. w sali Muzeum UMCS, mieszczącej się w gmachu Biblioteki UMCS w ramach „Wieczoru z Chopinem”. Wystąpili w premierze: Magda Mańkowska, Dariusz Boruch, Grzegorz Szczypa, Krzysztof Żak a później również: Agnieszka Nowińska.
Następnie zespół zaczął pracę nad jednoaktówkami Antoniego Czechowa „Oświadczyny” i „Jubileusz”. Pierwsze gotowe do prezentacji były „Oświadczyny” (premiera odbyła się 27 stycznia w świetlicy DPS „Kalina” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka). Całość zebrana, w przedstawienie „Rosja według Czechowa”, zaprezentowana została 24 kwietnia 2012 r. już w nowo otwartym Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”. Wystąpili: Anna Kuszneruk, Halina Smyk, Dariusz Boruch, Henryk Mizura, Bartek Tatara, Marian Zawiślak, Krzysztof Żak.
22 września 2012 r. nasz teatr, a konkretnie Ania Kuszneruk i Marian Zawiślak wziął udział w XII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie zaprezentował jedną ze scen komedii „Damy i huzary”. Jury przeglądu zakwalifikowało scenkę do finału i zaprosiło teatr do Dęblina na 17 listopada 2012 r. W finale scenka bardzo się spodobała i otrzymała wyróżnienie.
14 listopada 2012 r. dobyła się DDK „Węglin” długo oczekiwana premiera komedii „Damy i huzary” w nowej, rozszerzonej adaptacji i w nowej obsadzie. Pani Orgonowa – Ewa Pikuta, Pani Dyndalska – Ania Krawczyk, Panna Aniela – Anna Kuszneruk, Panna Zofija – Sandra Pikuta, Major – Dariusz Boruch, Rotmistrz – Marian Zawiślak, Kapelan – Henryk Mizura, Grzegorz – Sławomir Krzyżanowski, Kotek – Julcia, Sufler – Barbara Kosmala.
Obecnie zespół oprócz okazjonalnych występów pracuje nad kolejnymi utworami Czechowa.
Przez 6 lat działalności Amatorskiego Teatru Towarzyskiego mogło w nim działać i realizować swoje marzenia 33 osoby.

 

 

 

Zapraszamy do współpracy!!! Potrzebujemy aktorów ale również osoby umiejące szyć kostiumy lub tworzyć dekoracje. Może ktoś ma ciekawy pomysł na przedstawienie, a może sam coś napisał ???

Kontakt : Dariusz Boruch – tel. 603 172 564, Anna Kuszneruk – tel. 535 310 140
lub – daboruch@poczta.onet.pl

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją