we wtorek 28 maja 2019 r. o godz. 18.00

MONIKI KNAPCZYK

Wydawnictwo INSPIRACJE poleca:

Zegar melodii
Jest to zbiór ok. 90 wierszy, napisanych w młodzieńczym okresie życia autorki. Poruszają one z reguły tematy uniwersalne, ponadczasowe, takie jak miłość, zachwyt cudami natury czy radość życia, ale też cierpienie, niespełnienie, poczucie rozczarowania światem i własnym istnieniem czy doświadczenie samotności. Niektóre mają żartobliwy wydźwięk, a jeszcze inne odnoszą się do uznanych dzieł literatury albo bieżącej sytuacji politycznej. A to wszystko napisane dojrzale, piękną, bogatą polszczyzną, z zaskakującymi „zwrotami akcji”.

***

Vaira
Arkadiusz marzy o ślubie z kobietą, którą kocha od lat. Jednak niespodziewanie dziewczyna zrywa znajomość, twierdząc, że nigdy nie darzyła go uczuciem. Zraniony do głębi mężczyzna nie potrafi poradzić sobie z kłębiącymi się w nim emocjami. Ulgę przynosi mu dopiero Nerelia, magiczny świat. Prawdziwy przełom zaczyna się dla Arkadiusza wtedy, gdy poznaje tajemniczą Yairę. Pomiędzy tą dwójką szybko rodzi się więź, najpierw jednak mężczyzna musi odbyć podróż w głąb własnej psychiki i zrozumieć impulsy, które kierowały nim w przeszłości.

***

Wieża Zapomnienia to zbiór krótkich form, które powstały w zbliżonym czasie. Tylko opowiadanie tytułowe można zaliczyć do szerokiego nurtu fantastyki, pozostałe to proza obyczajowa, doprawiona niekiedy szczyptą niesamowitości. Książka stanowi rozrachunek z dotychczasowym życiem autorki, dlatego zostały w niej sprytnie poukrywane wątki autobiograficzne. Poruszane tematy to przede wszystkim relacje rodzinne i związki miłosne, ale także poszukiwanie swojego miejsca na rynku pracy i w zawodzie pisarki, a wiodącym motywem jest za każdym razem los młodej kobiety. Autorka skupiła się w dużym stopniu na toksycznych więziach, zarówno z innymi, jak i własnym wnętrzem, oraz na próbach wyzwalania się z nich. Wprawdzie każdy z tekstów jest inny, lecz dopiero wszystkie razem składają się na barwną mozaikę radości i smutków.
Bez retuszu. Mocno. Prawdziwie.

Monika Knapczyk
urodziła się w 1977 r. w Radomiu. Jest absolwentką VI LO im. Jana Kochanowskiego, a następnie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (dawnej Politechniki) oraz Politechniki Warszawskiej. Posiada tytuł doktora nauk technicznych, lecz nie zadomowiła się na dłużej w zawodzie inżyniera. Przez kilka lat pracowała w spółce PROZAP, a następnie w Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, na stanowisku projektanta instalacji chemicznych.
Pisze w zasadzie od zawsze, a półtora roku temu postanowiła wziąć nareszcie sprawy we własne ręce, uruchamiając projekt pod nazwą Wydawnictwo Inspiracje. Wydała do tej pory trzy książki własnego autorstwa: zbiorek poezji „Zegar melodii”, zawierający wszystkie jej wiersze, powieść „Vaira” oraz zbiorek opowiadań „Wieża Zapomnienia”. Wydała również dwie książki napisane przez innych autorów: publikację dla dzieci „Zagadki i wierszyki dla Weroniki na wszystkie cztery pory roku” Doroty Pawłowskiej oraz zbiorek poezji Artura Ketz „Uczucia z serca płynące”. Aktualnie przymierza się do kolejnych publikacji.
Od początku roku jest również redaktor naczelną miesięcznika kulturalno-literackiego „Wena”, ukazującego się na razie w postaci cyfrowej. Kwietniowy numer z 2019 r. ukaże się już na papierze, dzięki wsparciu sponsora. Planowane jest poszukiwanie kolejnych sponsorów, w celu utrzymania ciągłości papierowych wydań.

Miesięcznik można pobrać ze strony:
facebook.com/groups/wenamagazyn/

Jej książki nie trafiły na razie do tradycyjnej dystrybucji. Można je zakupić jedynie od wydawnictwa poprzez kontakt bezpośredni i online, a także na spotkaniach autorskich.

Strona wydawnictwa: www.mojeinspiracje2017.blogspot.com
Strona na Facebooku: www.facebook.com/groups/wenamagazyn/