Spotkanie z projekcją
w środę 29 maja 2019 r. o godz. 18.00

Wspomnienia fotografika – prezentacja zdjęć i film
Andrzej Polakowski

Pożegnanie taboru

Barwna opowieść o Cyganach

Andrzej Polakowski (ur. w 1937 r. w Częstochowie) – polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Mieszka i pracuje w Lublinie, fotografuje od początku lat 50. W latach 1956 – 1960 był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, Wydziału Budownictwa Politechniki Poznańskiej oraz Studium Podyplomowego Politechniki Warszawskiej. W 1961 roku został członkiem Fotoklubu „Zamek”, w późniejszym czasie był współtwórcą grupy fotograficznej „Plama”.

W latach 1966 – 1967 był autorem projektu fotograficznego, dokumentującego życie społeczności romskiej na terenie Lubelszczyzny. Pokłosiem tych fotoreportaży była książka reportażysty Zdzisława Kaźmierczuka i fotografika Andrzeja Polakowskiego „Pożegnanie taboru” wydana przez Wydawnictwo Lubelskie w roku 1968, a 40 lat później, w roku 2007, wydanie albumu fotograficznego „Pożegnanie taboru – Fotografie 1967″; opublikowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka” – „Teatr NN”, który w 2008 roku został wyróżniony w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Do książki tej teksty napisali: Roman Kwiatkowski, Adam Bartosz, Agnieszka Mirosława Caban, Grzegorz Józefczuk, Marcin Skrzypek, Agnieszka Góra i Marta Ślaska. Całość zredagował Marcin Skrzypek, a opracowała graficznie Małgorzata Rybicka.

Andrzej Polakowski był członkiem rzeczywistym Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym w latach 1967 – 1976 pełnił funkcje prezesa w Zarządzie LTF  oraz wiceprezesa do spraw artystycznych. Obecnie jest członkiem honorowym Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Andrzej Polakowski jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz około 400 wystaw zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia reportażowa, fotografia dokumentalna podróżnicza i przemysłowa oraz fotografia aktu i portretu. Od lat 70. jednym z elementów twórczości artysty jest fotomontaż; obecnie w swojej pracy wykorzystuje możliwości kreacyjne — fotograficznego oprogramowania komputerowego.

Gratyfikacją dokonań artystycznych Andrzeja Polakowskiego było przyznanie mu Złotego Medalu za Fotograficzną Twórczość, nadanego przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. W 2012 roku został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin, podczas obchodów 75-lecia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. W roku 2013 został laureatem Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego.
W 1972 roku Andrzej Polakowski został członkiem rzeczywistym Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (legitymacja nr 395), w którym obecnie pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej (kadencja 2017-2020).

Wystawa romskich fotografii po raz pierwszy miała miejsce w 1966 roku w Muzeum Czechowicza w Lublinie, później były one prezentowane w galeriach artystycznych oraz jako wystawa plenerowa. Zdjęcia te znalazły się we wspomnianym albumie autorskim Andrzeja Polakowskiego „Pożegnanie taboru” (Wydawnictwo PETIT, Lublin 2007). Były wielokrotnie publikowane, m.in. w paryskim miesięczniku „Le Monde diplomatigue” (2012).