w poniedziałek 16 września 2019 r. o godz. 18.00

XXVIII KONCERT KAMERALNY z cyklu
Bo piękno na to jest, by zachwycało…

pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger

Klasycyzm – narodziny form muzyki instrumentalnej

Justyna Zańko – skrzypce
Artur Figiel – klarnet
Teresa Księska-Falger – fortepian i słowo o muzyce
Domenico Scarlatti – 4 Sonaty
d-moll, c-moll, B-dur, d-moll
Ludwig van Beethoven – Sonata F-dur op. 24 „Wiosenna” na fortepian i skrzypce
Allegro. Adagio molto espressivo.
Scherzo (Allegro molto). Rondo (Allegro ma non troppo)
Wofgang Amadeus Mozart – Kwintet klarnetowy A-dur op. 108 (transkrypcja na klarnet i fortepian)
Allegro. Larghetto.Menuetto. Allegretto

Dzieje muzyki jawią się jako następstwo coraz to dalszych zmian w dotychczasowym poczuciu piękna i możliwości muzycznego wyrazu. Jest to swoisty ciąg, w którym poszczególne akty nowatorstwa wzajemnie się zazębiają i są od siebie uzależnione. Jeden nowy krok rodzi następne, ale też to, co dla określonego pokolenia muzyków i melomanów jest zjawiskiem nowym i zaskakującym, dla następnego – staje się już czymś naturalnym, prowokującym do dalszych poszukiwań.
W rzeczywistości twórczość muzyczna – oglądana niejako z lotu ptaka – wydaje się dziś tak samo złożona i różnorodna jak dawniej. Znajdujemy w niej zarówno zjawiska nowe i awangardowe, jak i różne okrzepłe konwencje i style, doskonale rozpoznawalne smaczki i pomysły.
Niemniej, słuchając kompozycji napisanych z talentem i wyobraźnią, warto pamiętać i o tym, że ich wielkość, różnorodność stylów i przeżyć pozostaje świadectwem bogactwa naszej kultury, zaś zdolność odczuwania ich szlachetnego piękna – wyrazem duchowej pełni słuchacza.
W osiemnastowiecznej Europie pojawili się trzej muzyczni geniusze, którym zawdzięczamy narodziny sonaty, symfonii i form kameralnych. Ich nazwiska stały się synonimem sztuki klasycznej, znamy ich doskonale, to Haydn, Mozart i Beethoven.
Zabawne, ale w muzyce sonatowej pierwszy ruch wykonał włoski kompozytor i mistrz sztuki gry na klawesynie, Domenico Scarlatti.

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert muzyki kameralnej

Teresa Księska-Falger z Przyjaciółmi