w sobotę 19 października 2019 r. o godz. 18.00

Zespół Ludowy SŁAWINIACY powstał w październiku 1999 r. Swoją działalnością obejmujemy szeroko pojętą kulturę ludową: obrzędy związane z kalendarzem wydarzeń, tańce i zabawy ludowe, pieśni i przyśpiewki.

Odtwarzanie tego, co najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej stało się pasją całego zespołu.
Swoją siedzibę mamy w gościnnych pomieszczeniach Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Misją zespołu jest, by nasze dzieci i wnuki nigdy nie zapomniały o tym, co polskie, o tym, co piękne. By one z kolei mogły przekazywać piękno tkwiące w polskiej kulturze kolejnym pokoleniom.

Celem naszym jest kultywowanie tradycji polskich w oparciu o realizację widowisk obrzędowych, naukę tańców i pieśni ludowych. Przy opracowywaniu obrzędów korzystamy z dostępnych materiałów źródłowych i zbiorów własnych, które gromadzą członkowie naszego zespołu.
W ramach zespołu działają: kapela ludowa, zespół śpiewaczy, zespół obrzędowy. Korzystamy z autentycznego materiału muzycznego, tanecznego i obrzędowego.

My nie tworzymy czegoś piękniejszego. My ukazujemy to, co jest autentyczne, prawdziwie piękne. To, co robili nasi dziadkowie i babcie. Co ich cieszyło, jak wyglądał ich dzień powszedni i świąteczny, jak żyli, co jedli, jak się ubierali i jak się bawili.
Celem naszym jest, by to, co piękne i autentyczne, można było prawdziwie przeżyć, a nie tylko oglądać w muzeum.

Realizujemy:

• Koncert kolęd
• Kolędowanie z gwiazdą
• Kusaki
• Pożegnanie zimy i powitanie wiosny „ Topienie Śmiercichy” i „Gaik”,
• Lany poniedziałek – „Śmigus – Dyngus”
• Koncert pieśni patriotycznych z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja,
• Koncert pieśni patriotycznych z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości.
• Majówka – tradycyjne zabawy ludowe
• Dzień Matki i Dzień Dziecka – „Grunt to rodzinka”.
• „Sobótki”- widowisko obrzędowe związane z nocą św. Jana
• „Obieraczki” – kwaszenie kapusty – widowisko obrzędowe
• „Andrzejki” – tradycyjne wróżby ludowe – widowisko obrzędowe
• „Mikołajki” – widowisko obrzędowe
• „Polska Wigilia” – widowisko obrzędowe, spotkanie opłatkowe
• Koncert pieśni i przyśpiewek ludowych.

Zajęcia prowadzą:
kierownik artystyczny i choreograf – Leszek Gęca,
kierownik muzyczny: Jacek Szpunar

Zespół występuje w tradycyjnych regionalnych strojach ludowych

Nasze sukcesy:
• TVP 1. Widowisko związane z Dniem św. Andrzeja, zrealizowane i zarejestrowane na potrzeby Telewizji Lublin,
• TVP 3 Lublin. Wieczór wróżb andrzejkowych,
• „Kolędowanie z gwiazdą”, rokrocznie może je oglądać społeczność Lublina w Szopce Lubelskiej,
• Zespół zatańczył i zagrał w filmie „Chopin – pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka,
• TVP 1. Udział w programie „Kawa czy herbata” realizując na żywo tradycyjne wróżby związane z Dniem św. Andrzeja,
• Wigilia Polska we Lwowie,
• Reprezentacja Województwa Lubelskiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale
• Uczestnictwo w imprezach okolicznościowych na terenie miasta i województwa lubelskiego.

Zespół wydał płyty:

1. SŁAWINIACY – Śpiwumy, śpiwumy
  2. SŁAWINIACY – Polskie pieśni patriotyczne
  3. SŁAWINIACY – Kolędy i pastorałki

W planach zespołu jest wydanie płyty z nagraniami pieśni i przyśpiewek do obrzędów, jak również wydanie do tego zbioru scenariuszy obrzędów.
Obecnie zespół działa w ramach Lubelskiego Stowarzyszenia Aktywności Międzypokoleniowej MAKI

Kontakt z Zespołem SŁAWINIACY:
Prezes, kierownik artystyczny i choreograf:
Leszek Gęca – 603 917 525
e-mail: info@prima-imprezy.pl