Uroczystość i koncert

18.40 – Spotkanie z przedstawicielami władz
19.00 – Wystąpienie gości
19.20 – Prezentacja książki Krzysztofa Stankiewicza „To było… w Lublinie”,
wydanej z okazji 10-lecia „Awangardy Lubelskiej”.
19.30 – Koncert Zespołu VOX
20.00 – Spotkanie towarzyskie przy jubileuszowym torcie

Zespół VOX powstał z inicjatywy Witolda Paszta w 1978 roku, początkowo w innym składzie. W niedługim czasie z zespołu odszedł Grzegorz Markowski, mający w planie wyjazd do Anglii. Wtedy zastąpił go zamościanin Jerzy Słota. W tym składzie zespół zdobył rozgłos za sprawą takich przebojów jak „Bananowy song”, „Szczęśliwej drogi już czas” W 1987 roku, po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim, do zespół dołączył kolejny zamościanin Darek Tokarzewski. Powstały kolejne przeboje, które zaowocowały olbrzymimi sukcesami zarówno w kraju jak i za granicą. W ciągu 40 lat twórczej pracy VOX zyskał uznanie publiczności. Sympatię publiczności przyniosły mu m.in. Międzynarodowy Festiwal w Sopocie w 1980 roku, na którym wyśpiewał nagrodę publiczności i zajął pierwszą lokatę w dniu płytowym. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Bananowym songiem” wyśpiewali drugą nagrodę. Tego samego roku pojechali jeszcze do Bratysławy na festiwal „Bratysławska lira”, gdzie wyśpiewali dwie pierwsze nagrody. Także na festiwalu w Rostoku nagrodzono ich II nagrodą.
VOX występował w wielu zakątkach świata, m.in. w USA, Kanadzie, Australii , Niemczech, Czechach, na Słowacji, w wielu miastach dawnego Związku Radzieckiego, na Krymie i na Kubie. Śpiewał muzykę gospel, muzykę popową, swingową i utwory jazzowe. Dzisiaj na te gatunki muzyki dużego zapotrzebowania już nie ma, toteż najczęściej gra muzykę popową i wciąż istnieje jako zespół, a jego członkowie dobrze się ze sobą czują i nadal mają wspólne cele do realizacji.
W 2018 roku Zespół VOX uhonorowany został pamiątkową tablicą w „Zamojskiej Alei Sław”. Niedawne świętowanie swego 40–lecia zainaugurował na scenie w Zamościu, przed zamojską publicznością, wspólnym koncertem z Polską Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Potem grał i śpiewał w różnych zakątkach kraju. Obecnie, coraz częściej z zespołem występuje Mariusz Matera, a 25 października VOX wystąpi na scenie Domu Kultury LSM w Lublinie z okazji 10-lecia „Awangardy Lubelskiej”. Zapraszamy.

„Awangarda Lubelska” powstała 10 lat temu. Przez ten czas do rąk Czytelników trafiło 122 numery tego pisma. Najnowszy jeszcze pachnie drukarską farbą. Chcąc zaznaczyć czy też upamiętnić ten fakt, zespół redakcyjny wraz z Wydawnictwem Polihymnia -od samego początku wydającego to pismo – razem z przyjaciółmi pisma przygotowało spotkanie z Czytelnikami, które odbędzie się w piątek, 25 października w zawsze gościnnych wnętrzach Domu Kultury LSM.

„Awangardę Lubelską” od początku tworzy zespół w składzie: Krzysztof Stankiewicz – redaktor naczelny, Janusz Kawałko – zastępca redaktora naczelnego, Zbigniew Miazga – sekretarz redakcji, Tomasz Orkiszewski – prezes Wydawnictwa Polihymnia, Władysław Boruch – szef Rady Programowej, oraz Jacek Król, Amanda Stankiewicz i liczni współpracownicy, a także Mateusz Miernik – skład komputerowy, Anna Sadczuk – korekta, Kamil Kawałko – strona internetowa. Pamiętamy również o nieżyjących już naszych kolegach, jak redaktorzy Wojciech Klusek i Jacek Szymczyk.
Zapraszając Państwa na spotkanie i okolicznościowy koncert z okazji 10-lecia „Awangardy Lubelskiej” dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam to spotkanie zorganizować, a zwłaszcza Andrzejowi Zdunkowi – dyrektorowi Domu Kultury LSM i zachęcamy do lektury kolejnego, rocznicowego, 122 numeru naszego pisma.

Krzysztof Stankiewicz
Redaktor naczelny