we wtorek 3 grudnia 2019 r. o godz. 18.00

Bilet – 10 zł

Hanka Bondarenko – poetka, aktorka, reżyserka, psychoterapeutka.
Jest absolwentką filologii polskiej. Jej praca magisterska: Proces indywiduacji w twórczości scenariuszowej Krzysztofa Zanussiego. Próba interpretacji w świetle teorii C. G. Junga została zgłoszona do nagrody rektorskiej i zdobyła wyróżnienie.
Fascynacja ludzką nieświadomością zaprowadzia ją do studiowania psychologii procesu i zdobycia uprawnień psychoterapeutycznych.
Jednak przede wszystkim czuje się artystką. Ukończyła Szkołę Aktorską im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie oraz reżyserię filmową w AMA Film Academy (Kraków). W latach 2010-2013 grała w Teatrze Rampa w Warszawie. Pisała felietony m.in. do „Zwierciadła”.
Zdobyła pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego oraz dwa razy otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza. Publikowała wiersze w „Akancie”, „Pegazie Lubuskim”, „Dzienniku Polskim” i „Krytyce Literackiej”.
Kobieta która gotuje rosół to jej pierwsza wydana książka. Jako scenarzystka i reżyserka pracuje obecnie nad filmem dyplomowym pt. „Trudno mi cię kochać”..

Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, jako gitarzysta swobodnie korzysta z techniki fingerpicking.
Łukasz Jemioła jako wokalista wielokrotnie współpracował z Włodkiem Pawlikiem – laureatem Nagrody Grammy. Z Pawlikiem współtworzył projekty: „Wieczorem” – z muzyką do poezji Józefa Czechowicza, „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego czy jazz-rockową kantaty „Myśląc Ojczyzna”. Występował także z; Marylą Rodowicz, Januszem Radkiem, Arturem Andrusem, Andrzejem Lampertem, Margaret, Piotrem Bałtroczykiem, Piotrem Fronczewskim, Małgorzatą Kożuchowską, Maciejem Zakościelnym, Maciejem Miecznikowskim, zespołem „Anawa” Marka Grechuty.
Na swoim koncie ma liczne realizacje telewizyjne dla TVP, TVN, POLSAT, takie jak: Sopot Top Hits Festiwal, X-Factor, Mrągowo i inne. W ciągu 15 lat pracy scenicznej dał setki koncertów na terenie całej Polski oraz w Austrii, Estonii, Słowacji i na Ukrainie.
Łukasz Jemioła jest między innymi laureatem: nagrody Teatru Polskiego Radia w kategorii: muzyka, I nagrody na Grechuta Festiwal w 2014 roku, głównej nagrody na 45. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2009 roku, nagrody za najlepszy recital z piosenkami retro na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro w 2015 roku, I nagroda Festiwalu Piosenki Filmowej w Toruniu w 2012 roku, dwukrotnie Grand Prix na Festiwalu OSPA w Ostrołęce.
Na swoim koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”.

GŁOSY O POEZJI HANKI BONDARENKO

Tom wierszy reżyserki i psychoterapeutki Hanki Bondarenko pt. „kobieta która gotuje rosół” to wyjątkowa książka.

Choć jest to książka poetycka, to proszę nie pomyśleć przypadkiem, że jest przeznaczona tylko dla wąskiego grona znawców poezji (choć przez nich doceniana).

To jedna z tych książek, które pomagają żyć, poetycki balsam na zmęczoną duszę współczesnego człowieka.

Od pierwszej strony mamy wrażenie, że obcujemy z kimś doświadczonym i dojrzałym wewnętrznie, kto zrozumiał, że przeciwności losu znikną nie dlatego, że uda nam się zmienić świat, ale dlatego, że zmiany przestaniemy odczuwać jako przeciwności losu. Do czego przydaje się poczucie humoru, którego nie brak autorce.

Można powiedzieć, że książka Hanki Bondarenko wyraża tao współczesnej kobiety.

To książka, od której trudno się oderwać, do której warto powracać, książka, która wybija ze stereotypów, wzrusza, pomaga zdystansować się do własnego „ja” i tym samym pomaga nam zbliżać się do prawdy.

Wydawca

Najlepsze jej wiersze są jak od lancetu – proste, ostre, precyzyjnie celne i często zaskakująco oryginalne. Na uwagę zasługują specyficzna żartobliwość, przewrotność i przejrzystość kompozycyjna. W konkursie literackim imienia Morawskiego w Gorzowie (2014) zachwyciła jurorów (byłem jednym z nich) wierszem „kobieta która gotuje rosół”, dzięki któremu zdobyła pierwszą nagrodę.

Józef Baran, „Krytyka Literacka”

Hanka Bondarenko to poetka interesująca, dojrzała, o dużej kulturze słowa. Jej wiersze cechuje prostota, brak udziwnień, duża komunikatywność. W subtelny sposób ukazują one złożoność stosunków międzyludzkich, zawikłania uczuciowe, paradoksy rzeczywistości, składając się na portret wrażliwej współczesnej kobiety.

Bohdan Zadura