Wernisaż

Wystawa malarstwa

Ewa Dymek

Ikony, cerkwie i kwiaty

Wrażliwość artystyczną na otaczający nas świat ukształtowali moi nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 24 w Lublinie. Lekcje wychowania plastycznego oraz kółko plastyczne otworzyły mi szeroko świat sztuki. Dalsza nauka w Liceum Ogólnokształcącym im Jana Zamoyskiego z wybranym kierunkiem plastycznym pozwoliła mi poznać wielkich malarzy i historię sztuki. Zapewniono mi udział w wielu wystawach BWA /Biuro Wystaw Artystycznych/.

Studia Stomatologiczne na Akademii Medycznej w Lublinie ukazały mi piękno człowieka, jego budowy anatomicznej, wyrazu twarzy, uśmiechu, kształtu zębów, gamy kolorów.

Odbiło się to w wielu szkicach postaci oraz obrazach przestrzennych sztuki współczesnej, gdzie mogłam ukazać moje życie, które miało jasne i ciemne barwy.

Do malarstwa wróciłam w 2009 roku, podejmując naukę w Kole Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych pod kierunkiem wybitnego znawcy sztuki Profesora Waldemara Figla. Ukazał On mi piękno przedmiotów, kwiatów, postaci ludzkiej oraz świata otaczającego na wieloletnich zajęciach i licznych plenerach malarskich w Józefowie nad Wisłą. Specjalizacja z ikony, którą wybrałam w trakcie nauki u Pana Profesora, zapoznała mnie z malarstwem sakralnym, a fachowe i trafne uwagi pozwoliły mi doskonalić się w tej dziedzinie. Najbardziej zawsze marzyłam o malarstwie olejnym, co konsekwentnie realizowałam, ale poznałam też wiele innych technik, co było dla mnie rozwojem moich umiejętności. Ciekawość świata sztuki zaprowadziła mnie do malowania na szkle, ale najbardziej przyciągnęła mnie Ikona oraz malarstwo cerkwi bieszczadzkich, pełnych uroku i zadumy, świętości i modlitwy. Ostatnio zauroczyło mnie piękno kwiatów pod wpływem piosenki „Polskie kwiaty”.

Brałam udział w licznych wystawach zbiorowych w Galerii przy Bramie oraz organizowałam wystawy indywidualne w:

• Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych
  • Wojewódzkim Ośrodku Kultury
  • Dzielnicowym Domu Kultury SM Czechów „Galeria pod schodami”
  • Klubie Osiedlowym „Miniatura”
  • Lubelskiej Izbie Lekarskiej w Lublinie „Klub Lekarza”
  • Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Juranda 7

Wystawy te pozwoliły mi na otwarcie się do ludzi wrażliwych na sztukę i ceniących jej wartość.
Ewa Dymek