w czwartek 5 marca 2020 r. o godz. 18.00

Andrzej Namiota – gitara basowa, śpiew
Paweł Niewiarowski – gitara, śpiew

W programie:
To czas na świt, Mój Lublin, Wesoły deptak, Przez Krakowskie, Ech Lublinianki, To moje miasto, Bo Kazimierza się nie zapomina, Wesoły walczyk, Tango z przedmieścia, Lubelska samba, Lublin – ważna sprawa, Recepta na szczęście, Walc wileński, Bluzeczka zamszowa, Zawsze będzie czegoś Ci brak

Zespół instrumentalno-wokalny Lubelska Baszta powstał w listopadzie 2000 r. w Lublinie z inicjatywy Adama Ardasińskiego.

• Adam Ardasiński – akordeon, śpiew
  • Jacek Szpunar – skrzypce, śpiew
  • Andrzej Namiota – gitara basowa, śpiew
  • Paweł Niewiarowski – gitara, śpiew

Lubelska Baszta zakłada sobie tradycyjny charakter, oryginalne brzmienie i styl nawiązujący do polskich piosenek z lat 30-tych oraz popularnych utworów z klasyki muzyki rozrywkowej. W programie zespołu znajdują się też piosenki o Lublinie. Nasza muzyka dopełni miłą atmosferę każdego spotkania, wieczorku, bankietu, potańcówki. Każdy nasz koncert dostarczy niezapomnianych wzruszeń. Redaktor Mariusz Kamiński zrealizował w Radiu Lublin w 2009 r. reportaż o działalności zespołu. Piosenka „Przez Krakowskie…” z repertuaru zespołu w wykonaniu Ady Galant uzyskała w 2012 r. tytuł Diamentu Lublina.
Obecnie w kręgu zainteresowań zespołu są piosenki i postać kompozytora Jana Markowskiego urodzonego 14 marca 1913 r. w Lublinie, uczestnika Powstania Warszawskiego, który w randze porucznika był zastępcą dowódcy Kompanii Saperów Pułku „Baszta”. Jan Markowski jest autorem legendarnych pieśni powstania jak: „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Mała dziewczynka z AK”. Zespół pragnie przywrócić pamięć o tym wybitnym twórcy i bohaterze pochodzącym z Lublina.

Lublin to nie tylko punkt na mapie, ale czas i historia zamknięta w przestrzeni kamiennic, ulic, bram i kościołów wzniesionych na siedmiu wzgórzach. Miasto od pokoleń fascynuje mieszkańców i przybyszów, którzy w różnej formie utrwalają jego piękno i niezwykłą atmosferę. Kto pozna i pokocha Lublin zostaje zauroczony jego duchową tajemnicą, która jest siłą każdego królewskiego miasta. To stało się genezą powstania większości piosenek nagranych na płycie zespołu – muzycznych obrazków z Lublinem w tle.
Ostatnie dwie piosenki to kompozycje Jana Markowskiego ur. w 1913 r. w Lublinie, uczestnika Powstania Warszawskiego, autora legendarnych pieśni Powstania („Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Mała dziewczynka z AK”). Przed wojną i w okresie okupacji był akompaniatorem i kompozytorem Mieczysława Fogga, dla którego napisał wiele piosenek (m.in. „Zapomniana piosenka”, „Walc na niepogodę”, „Tulipany”). Jan Markowski po wojnie pracował w Radio Wolna Europa, zmarł w Monachium w 1980 r.

Andrzej Namiota

Ostatnie lata w działalności Lubelskiej Baszty to m.in.:

• czerwiec 2017 r. – koncert podczas Nocy Kultury w Lublinie,
• lipiec 2017 r. – XX Festiwal Kapel, Łęczna (Puchar i nagroda za najlepszy debiut festiwalu),
• wrzesień 2017 r. – koncert w ramach obchodów 700-lecia miasta (Bronowice),
• wrzesień 2017 r. – koncert podczas jubileuszu zespołu „Uroczysko” w Krasnymstawie,
• listopad 2017 r. – udział w Koncercie Galowym Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – wyróżnienie,
• listopad 2017 r. – występ w Rozgłośni Polskiego Radia Lublin w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę,
• grudzień 2017 r. – oprawa muzyczna Gali Finałowej „Prezent dla Lublina” z okazji 700-lecia miasta w Centrum Kultury w Lublinie,
• styczeń 2018 r. – udział w programie TVP3 Lublin „Między Wisłą a Bugiem”,
• luty 2018 r. – koncert „Lublin w piosence” w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie,
• marzec 2018 r. – przystąpienie do nagrywania płyty w studio (w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin),
• maj 2018 r. – uzyskanie GRAND PPJX na XIV Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim (19-20 maja 2018 r.), w gronie 30 zespołów
• czerwiec 2018 r. – koncert „To moje Miasto” w Wirydarzu w Centrum Kultury w Lublinie,
• lipiec 2018 r. – Pierwsza nagroda na XXI Festiwalu Kapel Miejskich w Łęcznej.
• sierpień 2018 r. – występ na Rynku w Kazimierzu Dolnym w czasie trwania Festiwalu „Dwa Brzegi”
• wrzesień 2018 r. – Dyplom uznania dla Zespołu za całokształt działalności artystycznej wręczony na uroczystej Gali w CSK Lublin podczas II Kongresu Kultury Województwa Lubelskiego,
• październik 2018 r. – występ na żywo w Audycji „Przedpołudnik” Radia Lublin,
• październik 2018 r. – udział w 10. Konkursie Poezji, Prozy, Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego w CK Lublin,
• listopad 2018 r. – Płyta Zespołu Lubelska Baszta „Lublin w piosence” do posłuchania w audycji „Przedpołudnik” jako „Polska piosenka tygodnia” Radia Lublin,
• listopad 2018 r. – udział Zespołu w Wielkim Koncercie Charytatywnym „Kotek Marysi”
• styczeń 2019 r. – emisja reportażu red. Anny Dąbrowskiej z cyklu „Zdarzenia” o kompozytorze z Lublina Janie Markowskim z udziałem zespołu.