Spotkania odbędą się w środy
4, 11, 18 i 25 marca 2020 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze
Wielka Brytania – Anglia, Szkocja i Walia

Krzysztof Baranowski

Położona na wyspie Wielka Brytania, oddzielona jest od kontynentu europejskiego Kanałem Angielskim albo La Manche, jak nazywają go Francuzi. Już z tej podwójnej nazwy Kanału oraz położenia na wyspie widać jak Anglicy chcą się odróżniać od mieszkańców kontynentalnej Europy. Powierzchnia kraju, bez ziem zamorskich, liczy około 241 700 km kw., a ludność około 60 mln. Podczas mojej podróży przejechałem wyspę z południa na północ i z powrotem.

W pierwszej części, którą wyświetlę w dniu 4 marca 2020 r., prosto z lotniska pojedziemy do średniowiecznego zamku Warwick, położonego w środkowej Anglii. W zamku tym częstym gościem na przyjęciach bywała w XIX w. królowa Wiktoria. Obecnie znajduje się tu muzeum figur woskowych, odtwarzających sceny z tych wspaniałych przyjęć. Z zamku przejedziemy do Stratford, czyli miasta, w którym urodził się William Szekspir. Cała uliczka wraz z domem, w którym mieszkał, wygląda jak za czasów życia wielkiego poety i dramaturga. Dalej udamy się do Yorku, gdzie zwiedzimy wspaniałą katedrę, jedną z trzech najsłynniejszych katedr Anglii, średniowieczne ulice oraz Centrum Wikingów. Kolejnym miastem jest Durham, będące stolicą hrabstwa. Zwiedzimy tam normandzką katedrę, w której murach znaleźć można wpływy architektury mauretańskiej oraz zamek będący obecnie siedzibą uniwersytetu. Na granicy Anglii i Szkocji zrobimy sobie piknik.

W drugiej części, w dniu 11 marca 2020r., zatrzymamy się na dłużej w stolicy Szkocji – Edynburgu. Zobaczymy tam pałac królewski, parlament i ulicą Królewska Mila udamy się pod zamek. W zamku przejdziemy przez kolejne linie murów obronnych, zwiedzimy zbrojownię i skarbiec. Z murów obejrzymy wspaniałą panoramę Edynburga i będziemy świadkami salutu armatniego z działa o nazwie Armata Godziny Pierwszej. Przy ul. Królewska Mila obejrzymy też katedrę z XIV w., a w niej kaplicę Rycerzy Ostu (oset jest godłem Szkocji, podobnie jak dwie róże są symbolem Anglii). Jadąc dalej na północ, dojedziemy do miasteczka Blair Athol, gdzie obejrzymy w destylarni produkcję whiskey, oraz zwiedzimy prywatny pałac. Stąd jedziemy nad jezioro Loch Ness, o dł. 36 km, szer. 1,5 km i głębokości około 200 m. To w tej krainie powstała legenda o potworze pływającym w jeziorze. Dalej zwiedzimy ruiny zamku Urghness, wjedziemy kolejką na szczt góry Aonach (1202 m npm) oraz zobaczymy wspaniałe okazy kamieni, minerałów i meteorytów w muzeum „Skarby Ziemi”.

W trzeciej części, w dniu 18 marca 2020 r., zawracamy na południe, zwiedzamy centrum Glasgow i jedziemy nad jezioro Van Der Meer, gdzie odbędziemy przejażdżkę po jeziorze. Stąd udamy się do Chester obejrzeć doskonale zachowane mury miejskie, wybudowane w I w. przez legionistów rzymskich, oraz nieco późniejszą katedrę. Jadąc dalej na południe dojedziemy do Oxfordu, gdzie zwiedzimy Uniwersytet i przejdziemy się deptakiem.
Zwiedzanie Londynu – stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii rozpoczniemy od katedry św. Pawła z XVII w. Następnie zwiedzimy Twierdzę Tower, która pełniła funkcje rezydencji królewskiej, obronne, arsenału, skarbca, mennicy, obserwatorium, archiwum, ale także więzienia. Obok Tower obejrzymy Tower Bridge i popłyniemy statkiem spacerowym po Tamizie.
W czwartej części, w dniu 25 marca 2020 r., zwiedzimy letnią siedzibę królów Anglii, czyli zamek Windsor, a wieczorem zrobimy wypad na piwo do tawerny w starym porcie. Następnego dnia zwiedzimy Britisch Museum, pełne okazów przywiezionych przez Anglików ze wszystkich stron świata. Na Placu Trafalgar będziemy świadkami oryginalnej parady religijnej wyznawców hinduizmu. Kolejno zobaczymy następnie siedzibę premiera, parlament, wieżę zegarową Big Ben oraz Opactwo Westminster. Na zakończenie zobaczymy paradę wojskową, połączoną ze zmianą warty, przed Pałacem Buckingham.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski