Spotkanie odbędzie się
w poniedziałek 9 marca 2020 r. o godz. 18.00

Wydawnictwo Arkady

Spotkanie autorskie i promocja książki

Fragmenty promowanej publikacji zaprezentuje
Krystyna Czubówna – lektorka i dziennikarka

Pytanie: czy notes telefoniczny może być skarbem, do tego białym krukiem? Tak, jeżeli jest to notes dziennikarski, pisarki, poetki Krystyny Gucewicz, unikalna kolekcja kontaktów i ukrytych za nimi wspomnień. Gwiazdy, sławy, legendy. Żarty, fakty, anegdoty. Książka znaleziona w notesie – brzmi nieźle. Kilkaset Wielkich Nazwisk, wśród nich Stan Borys, Jerzy Bralczyk, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Irena Santor, Karol Strasburger, Stanisław Tym, oraz niezapomniani: Hanka Bielicka, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jan Himilsbach, Agnieszka Osiecka, Danuta Szaflarska, Violetta Villas, Zbigniew Zapasiewicz. Życie artystyczne i uczuciowe, mnóstwo przygód, zabawnych zdarzeń.
l trzysta zdjęć z archiwum Autorki – dowód, że tak to było naprawdę.
A życie jest piękne!

Autorka wspomina największych artystów polskiego teatru, filmu i estrady, pisarzy, artystów plastyków. Ludzi, których poznała, z którymi współpracowała i o których pisywała latami w prasie, a potem odwiedzała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Ta książka to setki anegdot, zabawnych historyjek podanych z życzliwością i uśmiechem o tych, którzy zaszczycili autorkę zaufaniem i przyjaźnią.

W Notesie Krystyny Gucewicz znaleźli się m.in.: Stan Borys, Jerzy Bralczyk, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Irena Santor, Karol Strasburger, Stanisław Tym oraz niezapomniani: Hanka Bielicka, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jan Himilsbach, Agnieszka Osiecka, Danuta Szaflarska, Violetta Villas, Zbigniew Zapasiewicz.

Krystyna Gucewicz – poetka, publicystka, pisarka, satyryk, reżyser, krytyk sztuki, teatrolog, wykładowca uniwersytecki, dziennikarka, autorka programów radiowych i telewizyjnych. Pochodzi z kresowego rodu Gucewiczów, którego sławnym reprezentantem jest architekt Wawrzyniec Gucewicz, budowniczy ratusza i katedry w Wilnie. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Dziennikarstwa UW. Prowadziła dział kulturalny „Expressu Wieczornego” i tygodnika „Szpilki”, współtworzyła programy telewizyjne: „Wieczór z Alicją”, „Na stojaka”, współpracowała m.in. z Polskim Radiem.

Wydała kilkanaście książek, w tym autobiograficzną prozę „Pogrzeb wróbla”, „Zaczekaj na koniec deszczu” i „Jeszcze wczoraj miałam raka”, oraz biograficzne „Szymon Szurmiej” i „Jak być kochanym – Andrzej Kopiczyński”. Zdobyła uznanie jako poetka: „Z miłości”, „Łzy ptaka”, „Kocham cię”, „Tabletki na miłość”, „Przytul mnie”, „Serce na smyczy”, „Nagie wiersze”, „Wtorek z kremem waniliowym”.

Jest pomysłodawczynią i realizatorką dziesiątek koncertów, spektakli, z których wiele weszło na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Warszawy. W Teatrze Narodowym od osiemnastu lat realizuje Ostry Dyżur Poetycki.

Krystyna Gucewicz-Przybora – kobieta instytucja, poetka, pisarka, dziennikarka, krytyk sztuki, satyryk, recenzentka teatralna, reżyser. Autorka scenariuszy widowisk teatralnych, programów telewizyjnych, filmów. Od 20 lat przygotowuje i prowadzi Ostry Dyżur Poetycki w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wydała 21 książek: m.in. tomy poezji: Z miłości, Ave Maria, Łzy ptaka, Kocham Cię: wiersze kardiologiczne, Poeta odchodzi, Przytul mnie. Tabletki na miłość, Serce na smyczy. wiersze nieprzytomnie miłosne, Nagie wiersze, Wtorek z kremem waniliowym oraz prozy: Pogrzeb wróbla, Zaczekaj na koniec deszczu, Jeszcze wczoraj miałam raka, Notes Krystyny Gucewicz, czyli Fołtyn w śmietanie.

Krystyna Czubówna – dziennikarka, prezenterka telewizyjnych programów informacyjnych oraz lektorka filmów dokumentalnych i audycji radiowych. Obecnie skupia się wyłącznie na pracy lektorskiej współpracując z teatrami, kinem, udźwiękawiając filmy dokumentalne dla BBC Earth i Netflix. Mistrzyni Mowy Polskiej, wielokrotnie nagradzana, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę
Notes Krystyny Gucewicz czyli Fołtyn w śmietanie. Żarty, fakty, anegdoty,
Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2018