wtorek 8 stycznia 2013 r.

o godz. 18:00

Piotr Strobel

TKANINA

Moje realizacje tkackie powstają przy użyciu podstawowego krosna, wykorzystuję podstawowe sploty tkackie eksperymentując w dziedzinie używanych materiałów. Obok tradycyjnych włókien lnianych, bawełnianych, wełnianych używam mniej tradycyjnych, np. resztek skór, eksperymentuję również z użyciem innych materiałów. Materia, z której powstają prace, wzięta jest z otaczającego mnie świata. Jej dobór wynika z czysto subiektywnych potrzeb, wyobrażeń, upodobań. Dominują włókna i materiały naturalne, będące namiastką bycia z naturą: szorstką, miękką, uporządkowaną, bezładną.
Główną inspiracją moich prac jest natura w swojej wielowymiarowo-ści, różnorodność struktur i faktur. Jest moim najważniejszym życiodajnym źródłem. Postrzegam ją jako siłę sprawczą albo raczej jako nieskończony zbiór sił, którego częścią jestem. Między osnowę każdej mojej pracy wplątane razem z wątkami są sekundy, minuty, godziny i dni mojego życia. Moje prace są materialnymi zapisami niematerialnych wymiarów rzeczywistości: czasu, emocji, myśli.

Piotr Strobel, urodził się w 1967 roku w Lublinie. W latach 1987-1991 studiował na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi specjalizując się w tkaninie dekoracyjnej. Od 2001 do 2005 roku studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w 2005 roku w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka.
Zajmuje się sztuką włókna, rzeźbą, malarstwem, działaniami performatywnymi.

W latach2005-2011 brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych:

• Inspiracje, Galeria Pasaż, Lublin 2005
  • II Art Spot Mityng, Tektura, Lublin 2008
  • Festiwal Artystyczny HandCraft, Lublin 2011
  • Jesień 2011, Galeria Przy Bramie, Lublin 2011
  • No Budget Show 3, Kordegarda, Warszawa 2011
  • Zima 2011, Galeria Przy Bramie, Lublin 2011
  • Tkanina, Galeria Krańcowa, Lublin 2012
  • Festiwal Transeuropa, Lublin 2012
  • HandCraft 2012, Lublin 2012
  • No Budget Show 4, MOCAK, Kraków 2012
  • Tkanina wraca, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź 2012.

Od 2011 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie oraz Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Lublinie.

Piotr.strobel@gmail.com