W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 Zapraszamy na zajęcia

dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych.
w sezonie 2023/24

działalności Domu Kultury LSM.

 Pełna oferta jest dostępna na nowej odsłonie naszej strony internetowej dklsm.pl w zakładce ZAJĘCIA.

piątek 25 stycznia 2013 r.

o godz. 18:00

Koncert

kolęd i pieśni ludowych lwowskiego

Zespołu Lewandowskie Retro

oraz

Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej

Tylko we Lwowie

ulotka.pdf

 

Zespół „Lewandowskie Retro” to grupa wokalna istniejąca już ponad 10 lat. Składa się z pięciu artystów. W repertuarze posiada kolędy bożonarodzeniowe, pieśni patriotyczne i religijne oraz szereg piosenek o charakterze żartobliwym, łącznie ponad 70 utworów. Kierownikiem zespołu jest Ludmyła Dodewycz – kompozytorka, profesjonalny muzyk, grający na cytrze, pianinie i bandurze. Zespół uczestniczył w wielu imprezach artystycznych organizowanych przez miasto Lwów. Ma tytuł zespołu ludowego. Prowadzi aktywną działalność wychowawczą, krzewiąc i pielęgnując lwowskie tradycje muzyczne.

 

 

 

 

 

W programie koncertu:

Witamy ludzi! – kolęda
Chrystus się rodzi! – kolęda
Wzeszła gwiazda – kolęda
Dzwonią dzwony – kolęda
Najczystsza Dziewica – kolęda
Radujcie się wszyscy ludzie – kolęda
Oj, nowina, nowina – kolęda

 

 
Hejże hu, hejże ha!
Jeszcze przyjdzie czas – ukraińskie tango
Oj, cóż to ja po Lwowie się nachodziłem – pieśń ludowa
Oj ty, lubko moja – pieśń ludowa
A u naszych pań – dawna pieśń galicka
Proszę pani, która to godzina? – pieśń ludowa
Harem – piosenka żartobliwa
Tylko we Lwowie
Czerwona kalina – liryczna pieśń ludowa
Moja wielmożna Panno Ukraino!

________________________________

 

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
Dawno temu
…kwiecień 1991 roku. Taką datą zaczyna się nasza działalność na Politechnice Lubelskiej. Osobami, które sprawiły, że zaistnieliśmy na uczelni, były: prof. Ewa Bojar, prof. Edward Śpiewla oraz dyr. Bogdan Lebedowicz. Założycielką i pierwszym kierownikiem była Aldona Flis-Ejfler, osoba, która kochała folklor i była zaangażowana w działalność na rzecz popularyzacji polskich tańców wśród młodzieży. Nazywaliśmy się „Krajka”, od kolorowych wstążek wpinanych we włosy przez wiejskie dziewczęta.
Nasz pierwszy koncert odbył się 8 maja 1991 roku w Auli im. Rektora Stanisława Podkowy, w ramach Dni Politechniki Lubelskiej. Potem posypały się inne występy w kraju i za granicą.
W lutym 1995 roku, dzięki staraniom prof. Lucjana Pawłowskiego, ówczesnego Rektora ds. Nauki, otrzymaliśmy upragnioną własną siedzibę, z salą baletową, prysznicami i garderobą. Nareszcie byliśmy u siebie.
8 lutego 2001 roku odeszła od nas Pani Aldona. Przez mgłę łez pamiętamy pożegnanie przy trumnie. Już nic nie mogło być takie, jak przedtem.
Obecnie
…marzec 2004 roku. Po długich rozmowach z władzami uczelni, zapadła decyzja: zespół ma być reaktywowany! Dzięki Rektorowi Józefowi Kuczmaszewskiemu i Prorektorowi Adamowi Wasilewskiemu oraz wielu innym osobom możemy znowu zaistnieć na scenach uczelni, kraju i świata.
Funkcję choreografa powierzono Hannie Aleksandrowicz, osobie od wielu lat związanej z tańcem ludowym i folklorem. Cały obecny repertuar taneczny to w pełni zasługa jej żmudnej pracy. Wiele godzin poświęca na to, aby złożyć tańce w zgrabny układ choreograficzny, tak, aby się podobało i bawiło. Potrafi też wyczarować stroje – zaprojektować, uszyć, poprawić i włączyć wszystkich w te prace. Na pierwszym spotkaniu powiedziała: „Zawsze chciałam uczyć tańca młodzież studencką. Moje marzenie spełniło się!” Natomiast repertuar wokalny i przygotowanie kapeli to zasługa Jacka Szpunara i Janusza Kiełba.
W październiku 2005 roku przyjęliśmy nową nazwę „Zespół Pieśni i Tańca”, dla podkreślenia, że nie tylko tańczymy, ale też śpiewamy. I to jak! W swoim repertuarze posiadamy kilkadziesiąt piosenek i przyśpiewek ludowych, biesiadnych i patriotycznych oraz kolęd i pastorałek.
Swoją wznowioną działalność artystyczną zaczęliśmy od zera. Nie możemy się więc jeszcze pochwalić ani licznymi wyjazdami, ani setkami występów. Mamy za to ogromny zapał i swoją pasję. A nasze zamiłowanie do folkloru potrafimy pokazać na scenie, tworząc z muzyki, tańca, śpiewu i barwnych strojów niepowtarzalne widowisko.
Jeżeli istnieje jakaś miara sukcesu, to dla nas jest tym radość i zachwyt, a czasami łzy wzruszenia widziane w oczach publiczności.

 

 

 

 

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją