czwartek 7 lutego 2013 r.

KONCERT

„SPOTKANIE W STRONĘ SZTUKI”

Wystąpi:

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna

pod dyrekcją Piotra Zabielskiego

W programie koncertu:

• Wolfgang A. Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni”
  • Piotr Czajkowski – Fragmenty z Baletu „Dziadek do orzechów” – Uwertura, Marsz, Herbata, Trepak, Walc kwiatów
  • Piotr Czajkowski – Fragmenty suity „Jezioro łabędzie” – Scena i Taniec łabędzi
  • Piotr Zabielski – Wiązanka walców ze suity „Baśnie”
  • Piotr Zabielski – Sinfonietta na orkiestrę
  • Edward Grieg – Suita „Peer Gynt”

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna została założona przez Piotra Zabielskiego na wykonanie Missa brevis Kv 258 W. A. Mozarta podczas I Dni Muzyki w Kurowie 16 października 2010 r. Wznowiła działalność rok później, wykonując Mszę góralską J. Maklakiewicza podczas II Dni Muzyki w Kurowie 25 września 2011 r.
Pierwszy samodzielny koncert orkiestry odbył się 22 grudnia 2011 r. – muzycy wykonali wtedy Suitę kolędową Piotra Zabielskiego. W swoim programie – poza mszami – orkiestra ma również: Pierwszą kolędę Johna Petersona, Suitę muzyki filmowej, na którą składają się kompozy-cje Johna Wiliamsa, Alana Silvestriego, Wiliama Alwyna oraz inne utwory muzyki poważnej i rozrywkowej – wszystkie w aranżacji Piotra Zabielskiego. Skład orkiestry zawsze dobierany jest do programu. Obecnie orkiestra składa się z ok. 40 utalentowanych młodych muzy-ków z lubelskich szkół muzycznych. Dotychczas Orkiestra współpra-cowała z Chórem Gminy Kurów, Chórem Iubilaeum Lublin, zespołem wokalnym Immo Pectore ze Świdnika oraz dyrygentami: Bogdanem Lipińskim, Anną Lipińską i Tomaszem Orkiszewskim.

Piotr Zabielski uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Li-pińskiego w Lublinie, kompozytor, dyrygent, aranżer, kontrabasista.
Ukończył PSM I st. w Puławach w klasie akordeonu Bogdana Lipiń-skiego. Jest w klasie dyplomowej OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie kontrabasu Dariusza Waćkowskiego. Komponuje głównie w stylu postromantycznym. Wykonane dotychczas utwory to: I Symfonia F-dur, Kwartet kontrabasowy, Fragmenty Suity Baśnie na recytatora i orkiestrę symfoniczną, Suita kolędowa. Wykonane aranża-cje: Johann Geissel – koncert kontrabasowy, Artie Shaw – koncert klarnetowy, John Peterson – kantata Pierwsza kolęda i inne utwory o charakterze filmowym i rozrywkowym.
Piotr Zabielski jest założycielem Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej.

Stowarzyszenie W STRONĘ SZTUKI powstało w listopadzie 1995 r. z inicjatywy Anny Fornal, długoletniej nauczycielki muzyki. Zrzesza grono ludzi z różnych środowisk – muzyków, plastyków, architektów, lekarzy, publicystów, wydawców, biznesmenów, dla których talent jest bezcenną wartością. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie dzieci i młodzieży wybitnie uzdolnionej muzycznie, plastycznie i literacko. Stowarzyszenie od początku swego istnienia przejawia bardzo aktywną działalność promującą młodych artystów – nie tylko z Lublina i regionu lubelskiego ale również Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Francji i Chile. W 199 koncertach Stowarzyszenia wzięło udział ponad 4600 młodych muzyków i kompozytorów (soliści, zespoły kameralne, orkiestry, chóry) oraz poeci i recytatorzy. W wystawach towarzyszących koncertom prezentowane były prace plastyczne ponad 1000 dzieci i studentów a także projekty młodych architektów. Scenografie koncertów tworzyło około 950 dzieci. W swoim dorobku Stowarzyszenie W STRONĘ SZTUKI ma również działalność wydawniczą. W Bibliotece Muzycznej Stowarzyszenia wydano 5 utworów młodych kompozytorów, w Bibliotece Literackiej 9 tomików poezji, 9 katalogów wystaw, 5 folderów Daty i fakty oraz materiały z sesji Talent a szkoła zorganizowanej przez Stowarzyszenie w grudniu 1997 r. Obecnie, kiedy kształcenie artystyczne przerasta możliwości nawet dobrze sytuowanych rodzin, Stowarzyszenie W STRONĘ SZTUKI poszukuje wsparcia wśród osób i instytucji w kraju i zagranicą, które przyczyniają się, by każdemu utalentowanemu dziecku stworzyć szansę stania się artystą.
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą i potrafią pomnażać talenty

KONCERT i DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA WSPIERAJĄ:
„ALL IN GARDEN” w Świdniku
AUTORSKIE BIURO ARCHITEKTURY „INVESTPROJEKT-PARTNER 6” Sp. z o.o. w Lublinie
CENTRUM TERAPII NATURALNYCH EUGENIA KWIECIŃSKA
DAG-SYSTEM ALINA GUMIENIAK
„INWESTPROJEKT LUBLIN” S.A.
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE „CIVITAS CHRISTIANA”
KRZYSZTOF ANTOŃ
PW „TOMEX” KRZYSZTOF SZKOŁA w Konopnicy