piątek 1 marca 2013 r.

o godz. 18:00

solistów i zespołu kameralnego w wykonaniu uczniów

prof. Barbary Filipiak-Łobodzińskiej

ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia
im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Młodzi wirtuozi

Wystąpią:
Przemysław Pacek
Karolina Alicja Ślemp
KWARTET SMYCZKOWY w składzie:
I skrzypce – Karolina Ślemp
II skrzypce – Weronika Sokołowska
altówka – Barbara Papierz
wiolonczela – Anna Papierz
Tomasz Krawczyk – akompaniament

PROGRAM:

H. Wieniawski – Pieśń polska

Dudziarz op. 19

Gigue e-moll op. 23

D. Kabalewski – Koncert skrzypcowy C-dur

I. Allegro molto e con brio

Przemysław Pacek – skrzypce

prof. Tomasz Krawczyk – fortepian

J. S. Bach – Andante i Allegro z II Sonaty na skrzypce solo BWV 1002

H. Wieniawski – Kaprys nr 6 op. 10 „Prelude”

K. Szymanowski – Sonata na fortepian i skrzypce d-moll op. 9

1. Allegro moderato. Patetico
    2. Andantino tranquillo e dolce

F. Mendelssohn – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

I. Allegro molto appassionato

II. Andante

III. Allegro non troppo – Allegro molto vivace

Karolina Ślemp – skrzypce

prof. Tomasz Krawczyk – fortepian

D. Szostakowicz – VIII kwartet smyczkowy c-moll op.110

1. Largo
    2. Allegro molto
    3. Allegretto
    4. Largo
    5. Largo

Kwartet smyczkowy w składzie:

Karolina Ślemp – I skrzypce

Weronika Sokołowska – II skrzypce

Barbara Papierz – altówka

Anna Papierz – wiolonczela

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Karolina Ślemp rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku w klasie prof. Anny Dorochowicz. W 2005 roku została laureatką konkursu „Tańczące Skrzypce”. Po ukończeniu szkoły pierwszego stopnia rozpoczęła naukę w klasie prof. Barbary Filipiak-Łobodzińskiej w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Uczestniczyła w licznych kursach u takich profesorów jak: Jan Stanienda, Michał Grabarczyk, Andrzej Grudzień, Izabela Ceglińska i Marcin Baranowski. Brała udział również w kursach muzyki kameralnej pod kierownictwem prof. Anny Gutowskiej. Obecnie jest uczennicą roku dyplomowego.

Przemysław Pacek naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie skrzypiec prof. Barbary Filipiak-Łobodzińskiej. Już drugim roku nauki został laureatem III nagrody w Regionalnym Konkursie Skrzypcowym „Ładnie Gram”. Kolejne nagrody to: I nagroda w Regionalnym Konkursie Skrzypcowym „Świat Zwierząt na Strunach Skrzypiec Malowany” w Lublinie; II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie oraz III nagroda w XVII Regionalnym Przeglądzie Uczniów Klas Skrzypiec, Altówki, Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych I stopnia w Zamościu. Obecnie jest uczniem klasy szóstej. Przemysław Pacek jest również laureatem konkursów matematycznych: Kuratora Oświaty w Lublinie w roku szkolnym 2011/2012 i „OLIMPUS” w roku szkolnym 2012/2013 oraz zwycięzcą Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Moje Boże Narodzenie” w roku szkolnym 2011/2012.

Kwartet smyczkowy powstał w 2012 roku. Impulsem do jego powstania była chęć wspólnego muzykowania. Zespół za cel stawia sobie propagowanie muzyki XX wieku oraz zapoznawanie słuchaczy z jakże piękną lecz często zapomnianą literaturą muzyki poważnej. Kwartet brał udział w kursach kameralistycznych w klasie prof. Anny Gutowskiej. W skład kwartetu wchodzą uczennice Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie:
Karolina Ślemp: I skrzypce (klasa VI), Weronika Sokołowska: II skrzypce (klasa VI), Barbara Papierz: altówka (klasa IV), Anna Papierz: wiolonczela (klasa VI)
Opiekę pedagogiczną nad zespołem sprawuje prof. Barbara Filipiak-Łobodzińska.

Barbara Filipiak-Łobodzińska, skrzypaczka, związana z Filharmonią Lubelską oraz Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Od 1995 roku występuje w grupie I skrzypiec Filharmonii Lubelskiej. Uczestniczyła w nagraniu sześciu płyt m.in. z muzyką Karola Szymanowskiego, Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego, Georgesa Bizeta oraz Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w hołdzie Ojcu Świętemu 10 kwietnia 2005 roku oraz w koncertach orkiestry w Filharmonii Narodowej i Studiu S1 w Warszawie. Jednocześnie prowadzi klasę skrzypiec. Organizowała konkursy dla młodych wiolinistów (np. Euroregionalne Spotkania Muzyczne „Skrzypce i Ja” w 2006 roku) oraz koncerty również we współpracy z młodzieżą niepełnosprawną. Jest nauczycielem dyplomowanym.

Tomasz Krawczyk, pianista i akompaniator, jest asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi oraz nauczycielem w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie i Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie. Często wyróżniany i nagradzany (Międzynarodowy Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w 2004 roku, Międzyuczelniany Konkurs Chopinowski im. Miłosza Magina w 2005 roku), był stypendystą Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Prezydenta Miasta Lublin. Występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, z cyklem recitali chopinowskich w Żelazowej Woli oraz wielokrotnie w Filharmonii Lubelskiej.