sobota 23 marca 2013 r.

o godz. 18:30

Wieczór teatralny

AKTORZY ATAKUJĄ

Pokaz małych form teatralnych zrealizowanych przez aktorów

Teatru Pierwszego Kontaktu

„Aktorzy atakują” to pierwszy taki projekt w Teatrze Pierwszego Kontaktu. Aktorzy z pomocą opiekuna teatru Tomasza Załuckiego postanowili stanąć z drugiej strony kurtyny i sprawdzić się w rolach reżyserów. Wyzwanie to podjęły trzy dzielne niewiasty:

Katarzyna Piekarczyk – aktorka Teatru Pierwszego Kontaktu od jego powstania, czyli od 2005 r. Do tej pory wystąpiła w czterech przedstawieniach zespołu, grając zazwyczaj postacie charakterystyczne. Jak o sobie pisze: „główny cenzor TPK; osoba sztywna, nie znająca się na żartach. Zawodowo – pani od polskiego, pilot wycieczek, wychowawca kolonijny i coś jeszcze by się znalazło. Teraz – szalona reporterka w Radiu eR”.

Dominika Gielza – z teatrem już czwarty rok. Jak pisze: „W TPK – dużo mówi, za to mało się spóźnia. Próbuje rozkładać wszystko na czynniki pierwsze, co czasem bywa pomocne, a czasem wręcz przeciwnie. Stara się wypracowywać swój punkt widzenia na otaczającą rzeczywistość. Poszukuje sensu i próbuje zrozumieć”. Pozateatralnie – absolwentka Politechniki Lubelskiej ze specjalizacją: zarządzanie i marketing.

Joanna Baran – do TPK trafiła dzięki warsztatom teatralnym prowadzonym w 2011 r., szukając – jak zawsze – wielkich wrażeń. Zawsze uśmiechnięta, z dużym dystansem do siebie. Zdążyła zagrać tancerkę erotyczną w spektaklu „Bohater” na podstawie „Kartoteki” Różewicza. Reżyser określił ją jako młodą Kasię Figurę. Na co dzień studentka drugiego roku psychologii na UMCS.

O SPEKTAKLACH:

• „Jeśli myślisz”

Człowiek „naszych czasów”. Samotny w tłumie ludzi. Próbuje odnaleźć poczucie bezpieczeństwa dzięki codziennej rutynie życia. Jacy jesteśmy? Czy umiemy rozmawiać, kochać, marzyć? Co jest dla nas tak naprawdę ważne?
Spektakl pokazuje bohaterów, którzy na co dzień są elementami dobrze naoliwionej maszyny. Czasem jednak przychodzą do głowy myśli, przez które wypadamy z rytmu. I naprawdę zaczynamy myśleć…

Scenariusz i reżyseria: Dominika Gielza
Występują: Malwina Birus, Anna Kuźma, Paweł Pasieczny, Andrzej Sambor
Opieka artystyczna: Tomasz Załucki

• „Kochanie, jest pięknie..”

W relacjach damsko-męskich powinno być pięknie i bez komplikacji. Często bywa inaczej. Niby bliscy, a często oddaleni od siebie. Dlaczego uciekamy? Mały spektakl jest próbą uchwycenia tego, jak czasem trudno jest porozumieć się w najważniejszych dla nas sprawach i z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Okraszone szczyptą humoru, z dodatkiem poezji i z elementami trudnych pytań o kondycję dzisiejszych panów i pań. Momentami inspirowana tym co najlepsze – czyli naszą, polską rzeczywistością. Nie ma co opisywać, trzeba zobaczyć.

W rolach głównych Katarzyna Walczak i Paweł Pasieczny.
Scenariusz z elementami reżyserii: Katarzyna Piekarczyk, duuuża pomoc reżyserska: Tomasz Załucki.

• „Śmierć w pościeli”

Jeden on i dwie one… On mocno sterowany przez swoją żonę, załamany swoim bezsensownym losem, pragnący odrobiny uczucia, przez co mocno łatwowierny – wpada w sidła miłej, empatycznej, dobrej wróżki… ale czy nie będzie to jak w przysłowiu spadek z deszczu pod rynnę?  Można byłoby rzec: życie to nie serial, serial to nie teatr, a jeśli można byłoby to wszystko połączyć, stworzyć coś niebanalnego z banalnej historii? W żart obrócić dramat. O tym miedzy innymi jest ten krótki, miejscami zabawny, osadzony w niewiadomej epoce spektakl.  Fikcja łączyć się będzie z rzeczywistością, komizm z tragedią, przeszłość z teraźniejszością.

Reżyseria i scenariusz : Joanna Baran
Występują: Joanna Jurkiewicz, Andrzej Samborski, Joanna Baran
Opieka artystyczna i reżyserska: Tomasz Załucki

Teatr Pierwszego Kontaktu

Zespół powołany został do życia w 2005 r. przez aktorów Teatru Scena 6: Tomasza Załuckiego i Mariolę Załucką (Strzelczyk), we współpracy z jego twórcą Henrykiem Kowalczykiem. Jest to teatr autorski, główną metodą pracy są improwizacje będące materiałem wyjściowym do tworzonego spektaklu. Zespół aktorski złożony jest ze studentów i absolwentów lubelskich uczelni. Autorem muzyki do spektakli jest gitarzysta, muzykoterapeuta Maciej Wieżyński, za scenografię odpowiada artysta plastyk – Aleksandra Kędziora. Od 2007 r. Teatr Pierwszego Kontaktu działa przy Domu Kultury „Błonie” SM „Czuby” w Lublinie.

Więcej na:

www.teatrpierwszegokontaktu.pl