we wtorek 30 kwietnia 2013 r.

Uroczysty koncert pieśni patriotycznych z okazji
222 rocznicy Konstytucji 3 Maja 1791 r.

oraz  150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.

Jeszcze jeden mazur dzisiaj

16.Żeby Polska
17.Polonez

Wykonawcy:

Chór i orkiestra „Iubilaeum”
Iwona Gostkowska – sopran
Krzysztof Gąsior – bas

Bugusława Matys – sopran
Hubert Świeca – tenor
Marek Serweta – fortepian

Elżbieta Kołaczek – recytacja
Tomasz Orkiszewski – dyrygent

CHÓR „JUBILAEUM” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu od początku jego istnienia jest Tomasz Orkiszewski – absolwent Instytutu muzykologii KUL – wydawca, organista, dyrygent.
W latach 1994-1999 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1999 r. pracuje jako organista i dyrygent w lubelskich parafiach pw. bł. Maksymiliana M. Kolbego i Wieczerzy Pańskiej.
Współzałożyciel i prezes Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia sp. z o.o., specjalizującego się w promowaniu książek i wydawnictw związanych z muzyką kościelną i literaturą religijną (kwartalnik ,,Muzyka w liturgii”, ,,Muzyka liturgiczna po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła” ks. Ireneusza Pawlaka, szereg śpiewników, nut chóralnych, organowych i innych). Autor aranżacji chóralnych.
W skład pięćdziesięcioosobowego zespołu chóru wchodzą zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci i osoby pracujące zawodowo, których wspólną pasją jest ogromne zamiłowanie do muzyki.

Chór koncertował ponad 160 razy w Lublinie i wielu innych miejscowościach w kraju i za granicą, m.in. Częstochowie, Warszawie, Licheniu, Lwowie, Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu, Rzymie. Wielokrotnie brał udział we Mszach św. radiowych i w kościele Świętego Krzyża w Warszawie oraz w kościele św. Elżbiety w Gdańsku, uczestniczył też w wielu konkursach i festiwalach oraz nagraniach telewizyjnych.
Za artystyczny kierunek zespół przyjął promowanie muzyki polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. M. Gomółki, F. Nowowiejskiego, T. Szeligowskiego, J. Świdra, A. Nikodemowicza, S. Stuligrosza, a także utwory kompozytorów zagranicznych: J. S. Bacha, G. F. Haendla, A. Brucknera, W. A. Mozarta i innych.
Duża część repertuaru wykonywana jest z towarzyszeniem młodzieżowej kapeli smyczkowej, od początku związanej z zespołem. Oprócz występów i koncertów chór ma na swoim koncie wydanie trzech kaset i czterech CD, zawierających tematycznie opracowany zapis dorobku artystycznego.