w czwartek 14 listopada  2013 r.

Jerzy Mleczek

Nowy przewodnik po cmentarzach

przy ul. Lipowej w Lublinie

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie należy do najstarszych i najcenniejszych nekropoli w kraju i składa się z czterech części: najstarszej z 1794 r. – rzymskokatolickiej, ewangelickiej z 1825 r., prawosławnej z 1840 r. oraz wojskowo-komunalnej z 1916 r. Traktowany jest nie tylko jako miejsce grzebalne, ale również pamięci narodowej oraz zabytek o dużej wartości historycznej i artystycznej. W 1985 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Inspiracją do podjęcia prac nad niniejszym przewodnikiem jest zainteresowanie mieszkańców Lublina historią tego miejsca, a także turystów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta i powoli odkrywają, że cmentarz to również miejsce, gdzie można poznać lokalną i Polską historię. I jedni i drudzy często pytają przewodników lubelskich o materiały dotyczące tej nekropoli. Niestety, ostatni przewodnik po cmentarzu wydano w 1990 r. i dotyczył on tylko części rzymskokatolickiej.

Cmentarz przy ul. Lipowej to historia miasta utrwalona w kamieniu, żeliwie i drewnie, ale to również miejsce, gdzie nasi pradziadowie pozostawili po sobie informacje o swoim istnieniu i działalności na rzecz miasta i regionu. Lubelska nekropolia, której obecna powierzchnia wynosi ponad 12 ha, jest miejscem, gdzie człowiekowi idącemu alejami nasuwa się refleksja o ludzkim przemijaniu i kruchości życia.

Zapraszamy Państwa do spaceru alejami lubelskiej nekropoli zaczynając od bramy głównej przy ul. Lipowej przez część rzymskokatolicką, prawosławną, ewangelicką, a na wojskowo-komunalnej od ul. Białej kończąc. Życzymy miłego i spokojnego czasu w myśl łacińskiej maksymy NON OMNIS MORIAR – nie cały umrę.

______________________________

Nazywam się Jerzy Mleczek. Urodziłem się w 1952 r. w Miastku w województwie pomorskim. Opuściłem swoje rodzinne miasto, aby rozpocząć naukę na KUL. W trakcie studiów zdobyłem uprawnienia przewodnika po Lublinie. Jednak początkowo pracowałem jako renowator w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki przy Muzeum Diecezjalnym w Lublinie. Po 20 latach postanowiłem powrócić do swojego pierwotnego zawodu i obecnie jestem przewodnikiem już z 30-letnim stażem. Dodatkowo oprowadzam po województwie lubelskim: Kazimierz Dolny na Wisłą, Nałęczów, Puławy oraz Zamość i Roztocze. Posiadam uprawnienia przewodnika po Szlaku Piastowskim. Jestem pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych. Oprowadzam i pilotuję również w języku rosyjskim. Przez wiele lat byłem członkiem Zarządu Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK, a obecnie jestem wiceprezesem zarządu.

_____________________________

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę Jerzego i Karoliny Mleczków Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie, Lublin 2013