5 grudnia 2013 r.

Ogrody dla alergików

prowadzenie – Ewa Trzaskowska

Zainteresowanie ogrodnictwem dla alergików zaczęło pojawiać się na całym świecie w związku z coraz częściej pojawiającymi się problemami zdrowotnymi wśród dzieci ale i  osób, które dotychczas nie chorowały. W Australii, fundacja na rzecz walki z astmą doprowadziła do powstania w Sydney w ogrodzie botanicznym ścieżki dla alergików. Ograniczono zastosowanie roślin wywołujących alergie w miasteczku olimpijskim (2000 rok). W Nowej Zelandii towarzystwo do walki z astmą zaprojektowało i udostępniło do zwiedzania ogród dla alergików. Alergenami mogą być różne substancje od pożywienia po roztocza w kurzu, w ogrodzie uczulenia wziewne – pyłki kwiatowe, zarodniki pleśni, skórne-soki i włoski roślin. Do najczęstszych alergenów zaliczamy pyłki: traw, drzew, zarodniki grzybów, paprocie, rośliny pachnące (goździki, lilie), „chwasty”(bylice, pokrzywy), rośliny z rodziny złożonych (stokrotki, astry, chryzantemy, aksamitki, cynie, itp.). Na spotkaniu przedstawione zostaną wskazania dla alergików, co jest dla nich korzystne, obiekty ogrodowe będące źródłem potencjalnych uczuleń. Podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest planowanie ogrodów dla osób cierpiących na alergie i jakich zasad należy przestrzegać. Zaprezentowane zostaną również gatunki roślin jakich należy unikać w nasadzeniach i rośliny całkowicie bezpieczne dla alergików.

Dr Ewa Trzaskowska,  pracownik naukowy Instytutu Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zainteresowania badawcze lokuje w trzech dziedzinach. Bierze udział w badaniach z zakresu fitosocjologii, które dotyczą przeglądu zespołów roślinnych Polski połączonych z ich charakterystyką florystyczną, ekologiczną i rozmieszczeniem; kształtowania krajobrazu – metod waloryzacji i czynnej ochrony zagrożonych biocenoz. Drugi obszar zainteresowań badawczych dotyczy zagadnień kształtowania i ochrony krajobrazu otwartego. Badania dotyczą zmian tradycyjnego krajobrazu wiejskiego Lubelszczyzny. Podejmowane są działania naprawcze tego co już zniekształcone, aby po pewnym czasie nie okazało się, że skoro dany teren jest już zdegradowany to kolejne obiekty wprowadzające dysharmonię już mu nie zaszkodzą. Stosowane środki korygujące wygląd wsi dotyczą głównie roślinności. Trzeci obszar zainteresowań obejmuje zagadnienia dotyczące zieleni miast, systemu przyrodniczego i wypoczynkowego miast oraz jego rozwoju zrównoważonego. Prowadzone badania dotyczą analizy wartości krajobrazowych i przyrodniczych, oceny stanu terenów zieleni w Lublinie i ich roli w systemie wypoczynkowym oraz ekologicznym, analizy trendów dotychczasowego rozwoju tak, aby minimalizować negatywne skutki i nie popełniać błędów na przyszłość. Podejmowane są także próby stworzenia długofalowych strategii rozwoju systemu zieleni wpisanych w politykę przestrzenną miasta co pozwoli na zmianę wizerunku miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. Prowadzone badania mieszczą się w zakresie ekologii miasta, roli i funkcji roślin na terenach zieleni, wykorzystania gatunków rodzimych i synantropijnych w kształtowaniu ekosystemu miast oraz projektowaniu ogrodów naturalistycznych. Szczególne miejsce w badaniach zajmują rośliny i zbiorowiska synantropijne oraz możliwość ich zastosowania na trawnikach ekstensywnych, ogrodach na dachach, parkach.

Cykl spotkań z architektami krajobrazu KUL

Tematy wykładów prezentowanych w Domu Kultury LSM 2013/2014

Rok 2013

– 3 października 2013 r. Ogrody historyczne: starożytne, średniowieczne, prowadzenie – Piotr Kulesza