w czwartek 12 grudnia  2013 r.

Wernisaż wystawy fotografii archiwalnej

ze zbiorów redaktora Tadeusza Chwałczyka

Nasze stare samoloty

Gawęda o lotnictwie Tadeusz Chwałczyk

Zdjęcia prezentowane na wystawie pt. „NASZE STARE SAMOLOTY” wybrane zostały z bogatego zbioru Tadeusza Karola Chwałczyka, publicysty prasowego, radiowego i telewizyjnego, a też fotografika i filmowca oraz autora książek, od lat specjalizującego się w tematyce lotniczej.

Na szybowcach red. Tadeusz Chwałczyk zaczął latać w roku 1950, szkoląc się metodą jednotorową w Szkole Szybowcowej na górze Chełm w Goleszowie, gdzie początkowe starty odbywały się z wykorzystaniem… lin gumowych (!) .

W latach następnych kontynuował latanie w Bielsku-Białej i Świdniku, gdzie w Aeroklubie Robotniczym – którego był współorganizatorem – ukończył w 1954 r. podstawowy kurs pilotażu samolotowego. W tym też okresie zapoczątkował swą działalność publicystyczną jako korespondent tygodnika „Skrzydlata Polska”.

Po odbyciu trzyletniej służby wojskowej, m.in. na lotniskach w Pile i Dęblinie, powrócił do Świdnika i kontynuował trening szybowcowo-samolotowy w aeroklubie. W 1966 r. rozpoczął pracę jako reporter w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia i w tej roli uczestniczył też w dorocznych Rajdach Samolotowych Dziennikarzy i Pilotów. Wiosną 1982 r., będąc kierownikiem powstałej w Radiu Lublin Redakcji Programów Telewizyjnych, doprowadził do utworzenia zalążków lubelskiej telewizji. W tym samym roku wydał swą pierwszą książkę zatytułowaną „Bieszczadzkie szybowiska”. Dotąd ukazało się 7 lotniczych książek jego autorstwa, a trzy dalsze są w różnych fazach realizacji.

Długoletni członek Klubu Publicystów Lotniczych, Klubu Seniorów Lotnictwa, Członek Honorowy Aeroklubu Świdnik i Członek Honorowy Klubu Pilotów Doświadczalnych. Za pracę redakcyjną i społeczną wyróżniony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużonemu dla lotnictwa”, dwukrotnie nagrodą ministra Obrony Narodowej za audycje o lotnictwie wojskowym, nagrodą dziennikarzy „Pióro Ikara”, odznakami: „Zasłużonego działacza kultury”, „Zasłużonego działacza lotnictwa sportowego”, złotą honorową z 3 diamentami PLL LOT, złotą Aeroklubu Polskiego, dwukrotnie „Błękitnymi Skrzydłami” i nadaną przez Aeroklub Polski w 50-lecie działalności na rzecz lotnictwa sportowego – „Statuetką Ikara”.

Tadeusz Karol Chwałczyk nadal jest czynny w popularyzacji polskiego lotnictwa, a zwłaszcza jego historii. Dowodem tego niniejsza wystawa, trzecia już po prezentowanych wcześniej – „Skrzydlaty generał” i „Co widział lotnik”.