13 lutego 2014 r.

w ramach cyklu

Spotkania z architektami krajobrazu KUL

Prowadzenie Katarzyna Karczmarz

Holandia to nie tylko tulipany. Ten kraj po prostu słynie z kwiatów, a najpiękniejszy jest wiosną. Holendrzy kochają kwiaty, bardzo dbają o swoje ogródki i parki, które od marca rozkwitają całymi łanami najwcześniejszych kolorowych roślin cebulowych. Głównym i najcudowniejszym miejscem ich ekspozycji w Europie i na świecie jest Keukenhof (w dosłownym tłumaczeniu „ogród kuchenny”), gdzie na obszarze 32 hektarów, pośród starych drzew i malowniczych stawów, wiją się kolorowe wstęgi specjalnie na tę okazję zaprojektowanych rabat. Wśród milionów kwiatów tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szachownic, krokusów, szafirków, ciemierników i anemonów, znajdują także swoje miejsce zwierzęta, rzeźby, fontanny, donice, pawilony wystawowe i specjalne trasy dla dzieci. Organizowane są także różnorodne pokazy: parady i imprezy związane z tematyką kwiatową. Wystawa w Keukenhof, co roku pobudza do życia oznajmia światu, że oto rozpoczęła się wiosna.

Wykład pt. „Holenderskie ogrody cebulowe” jest zbiorem informacji, które pozwolą zapoznać słuchaczy z ogrodami w Lisse (Holandia). Celem prelekcji jest próba odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie, dlaczego warto odwiedzić ogród w Keukenhof?

___________________________________

Dr inż. Katarzyna Karczmarz – absolwent Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Przyrodniczym, doktor nauk ogrodniczych o specjalności rośliny ozdobne. Roślinoznawca, specjalista w dziedzinie uprawy i stosowania roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych, terenach zieleni miejskiej, systemach przyrodniczych i wypoczynkowych. Od 2002 roku pracuje w Instytucje Architektury Krajobrazu KUL w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu. Prowadzi badania naukowe o charakterze uprawowo-faunistycznym. Przedmiotem badawczym jest szeroko pojęta szata roślinna: drzewa ozdobne, krzewy i rośliny zielne jak również zasiedlające je stawonogi.

Z zamiłowania florysta, współorganizator wielu warsztatów florystycznych, założyciel uczelnianego koła florystów. Pośród zainteresowań wymienia także tematykę dotyczącą hortiterapii (ogrodoterapii).

Wybrane publikacje:

• Dynamika liczebności Chromaphis juglandocola (Kalt. 1843) na orzechu włoskim (Juglans regia L.) w miejskich zadrzewieniach Lublina. 2010. Karczmarz K.

• Ogród inspirowany naturą a ogród w zgodzie z naturą – uporządkowanie pojęć. 2010. Karczmarz K, Trzaskowska E.

• Stawonogi zasiedlające róże ogrodową odmiany ‘Bonica 82’ w zieleni miejskiej Lublina. 2012. Karczmarz K.

• Dynamika populacji i bionomia Panaphis juglandis (Goeze, 1778) (Homoptera, Phyllaphididae) zasiedlającej orzech włoski (Juglans regia L.) w parkach i ogrodach Lublina. 2012. Karczmarz K.

• Spontaniczna flora naczyniowa wybranych cmentarzy Lublina i okolic.2013. Trzaskwska E., Karczmarz K.

_______________________________________________________________

Tematy wykładów prezentowanych w Domu Kultury LSM 2013/2014

Rok 2013

– 3 października 2013 r. Ogrody historyczne: starożytne, średniowieczne, prowadzenie – Piotr Kulesza