27 lutego 2014 r.

Instytut Architektury Krajobrazu Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

zapraszają na wykład

Ogrody deszczowe

W miastach wody opadowe są odprowadzane przede wszystkim do kanalizacji burzowej. Przy obfitych opadach, w krótkim czasie, woda dopływa do już przepełnionych studzienek kanalizacji deszczowej, powodując podtopienia i powodzie, skutkujące znacznymi stratami mienia i paraliżem miast. Jednocześnie odpływ wody do kanalizacji powoduje deficyty wody często już kilkadziesiąt godzin później, co pogarsza warunki życia w miastach. Niezbędne jest poszukiwanie i popularyzacja dobrych praktyk zrównoważonego zagospodarowania wody deszczowej w celu zapewnienia korzystnych warunków dla rozwoju roślinności i przez to poprawy klimatu w miastach. Rozwiązania oparte na włączeniu procesów ekologicznych i obiegu wody w infrastrukturę oraz funkcje miast są proponowane m.in. przez ekohydrologię. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie odpływu wody, ale ogrody deszczowe mogą być najpiękniejszą z nich.

Ogród deszczowy jest jak misa lub basen, który przechwytuje wodę deszczową z dachów, chodników i podjazdów. W ogrodach deszczowych wykorzystywane są rodzime gatunki roślin, któr mogą się stać swoistymi minirezerwatami, zwiększającymi różnorodność biologiczną.

Dr Ewa Trzaskowska,  pracownik naukowy Instytutu Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zainteresowania badawcze lokuje w trzech dziedzinach. Bierze udział w badaniach z zakresu fitosocjologii, które dotyczą przeglądu zespołów roślinnych Polski połączonych z ich charakterystyką florystyczną, ekologiczną i rozmieszczeniem; kształtowania krajobrazu – metod waloryzacji i czynnej ochrony zagrożonych biocenoz. Drugi obszar zainteresowań badawczych dotyczy zagadnień kształtowania i ochrony krajobrazu otwartego. Badania dotyczą zmian tradycyjnego krajobrazu wiejskiego Lubelszczyzny. Podejmowane są działania naprawcze tego co już zniekształcone, aby po pewnym czasie nie okazało się, że skoro dany teren jest już zdegradowany to kolejne obiekty wprowadzające dysharmonię już mu nie zaszkodzą. Stosowane środki korygujące wygląd wsi dotyczą głównie roślinności. Trzeci obszar zainteresowań obejmuje zagadnienia dotyczące zieleni miast, systemu przyrodniczego i wypoczynkowego miast oraz jego rozwoju zrównoważonego. Prowadzone badania dotyczą analizy wartości krajobrazowych i przyrodniczych, oceny stanu terenów zieleni w Lublinie i ich roli w systemie wypoczynkowym oraz ekologicznym, analizy trendów dotychczasowego rozwoju tak, aby minimalizować negatywne skutki i nie popełniać błędów na przyszłość. Podejmowane są także próby stworzenia długofalowych strategii rozwoju systemu zieleni wpisanych w politykę przestrzenną miasta co pozwoli na zmianę wizerunku miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. Prowadzone badania mieszczą się w zakresie ekologii miasta, roli i funkcji roślin na terenach zieleni, wykorzystania gatunków rodzimych i synantropijnych w kształtowaniu ekosystemu miast oraz projektowaniu ogrodów naturalistycznych. Szczególne miejsce w badaniach zajmują rośliny i zbiorowiska synantropijne oraz możliwość ich zastosowania na trawnikach ekstensywnych, ogrodach na dachach, parkach.

___________________________________________________________

Tematy wykładów prezentowanych w Domu Kultury LSM 2013/2014

Rok 2013

– 3 października 2013 r. Ogrody historyczne: starożytne, średniowieczne, prowadzenie – Piotr Kulesza