piątek 28 marca 2014 r.

Spotkanie literacko-muzyczne z

prof. Janem Orłowskim

Chopin we współczesnej poezji rosyjskiej

Sonety Jana Bernarda w przekładzie Jana Orłowskiego

ŚWIAT CHOPINA

On muzykę tworzył z promieni

Księżyca, słońca, gwiazd i zórz.

W nią wkładał duszy swej tchnienie

l gromy epokowych burz,

Kiedy odczuwał jak na przemian,

Niby przypływy groźnych mórz,

W fortepianowej muzyki brzmieniach

Niepokój i ból wyrażał swój.

Liryczny świat i pełen wzruszeń

Z geniuszu jego i natchnienia

Wykwitł i serca w nas poruszył.

l ten wspaniały świat Chopina

Żył będzie wciąż, dopóki duszę

W człowieku będzie świat doceniał.

ŻELAZOWA WOLA

Boże mój, jak serce boli,

Gdy oczy patrzą na tę ziemię.

Ta cisza Żelazowej Woli

Skłania do wspomnień o Chopinie.

Tęskność tu budzi las i pole.

Ptasie melodie, trawy zieleń

Zapomnieć nigdy nie pozwoli

O urodzonym tu Chopinie.

Ci, co się w kraju tym rodzili,

Kochali go ze wszystkich sił.

Serc swoich murem go chronili,

Żeby wśród wolnych wolny był.

Tu młody Chopin czerpał siły

Dla etiud i mazurków swych.

_____________________________________________

Profesor dr hab. Jan Orłowski urodził się 23 stycznia 1932 r. we wsi Wola Szczygiełkowa w powiecie kieleckim. Pochodzi z rodziny chłopskiej. W roku 1953 ukończył liceum pedagogiczne w Bodzentynie. W tym samym roku rozpoczął studia wyższe na kierunku filologii rosyjskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie, które ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1957. Po studiach pracował jako nauczyciel w szkołach licealnych w Kraśniku i Lublinie oraz w II lubelskim Studium Nauczycielskim.

W roku 1967 rozpoczął pracę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej jako wykładowca historii literatury rosyjskiej. Z tą lubelską uczelnią związana jest jego droga naukowa.

W roku 1971 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, cztery lata później stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w roku 1986. Do czasu przejścia na emeryturę w roku 2002 pełnił odpowiedzialne funkcje kierownicze na Wydziale Humanistycznym UMCS – kierownika Zakładu Literatury Rosyjskiej, dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej i prodziekana Wydziału Humanistycznego.

W pracy naukowej prof. Jan Orłowski poświęcał się głównie badaniu dziejów polsko-rosyjskich związków literackich, a w ostatnich latach odkrywaniu twórczych inspiracji polskiej kultury w poezji rosyjskiej (Mickiewicz, Chopin, Sienkiewicz). Tej problematyki dotyczy większość jego licznych publikacji naukowych, m.in. książek: Niekrasow w Polsce, Aleksy K. Tołstoj. Z dziejów polsko-rosyjskich związków kulturalnych, Z dziejów antypolskich obsesji w literaturze rosyjskiej, Miecze i gałązki oliwne. Antologia poezji rosyjskiej o Polsce.

W roku 2012, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w dwustulecie urodzin Pisarza, w dniach 28 i 29 września odbyła się w Lublinie i Romanowie międzynarodowa sesja naukowa pt. Józef Ignacy Kraszewski. Pamięć Pisarza – pamięć o Pisarzu. Sesję zorganizowały: Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – Oddział Lubelski. W czasie sesji prof. Jan Orłowski wygłosił wykład pt. Józef Ignacy Kraszewski o pisarzach rosyjskich

Profesor Jan Orłowski jest siedmiokrotnym laureatem nagrody naukowej Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracy badawczej.