we wtorek 17 czerwca 2014 r.

o godz. 17:00

Jubileuszowa wystawa malarstwa 25 lat pracy twórczej

Ewa Wójcik

Mojej Mamie

I drzewom, i kwiatom

Przy pomocy Nieba

Nadaję kolory

Bo jestem i czuję

– Taka ma Potrzeba.

Ewa Wójcik

____________________

Gdy po raz pierwszy w 1987 roku sięgnęłam po pędzle i farby, nie przypuszczałam, że malarstwo stanie się dla mnie pasją.

W malarstwie interesuje mnie najbardziej kolor i światło, spontaniczność i ulotność chwili.

EWA WÓJCIK

Urodzona w 1958 roku w Lublinie, lecz jej miejscowość rodzinna to Rudnik Szlachecki koło Kraśnika.

Absolwentka Politechniki Warszawskiej (Wydz. Inżynierii Lądowej). Po ukończeniu studiów, od 1983 roku, mieszka na stałe w Lublinie.

Malarstwo interesowało ją zawsze, lecz dopiero od 1988 roku zaczęła samodzielnie tworzyć, kiedy to zapisała się do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Tam też ukończyła Społeczne Ognisko Plastyczne pod kierunkiem art. Tomasza Świerbutowicza (1989 r.).

Brała udział w wielu wystawach i plenerach ( krajowych i międzynarodowych) organizowanych przez Towarzystwo.

W 2011 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Maluje głównie w technice olejnej (portret, pejzaż, martwa natura, kwiaty), chociaż posiada także doświadczenie w akwareli.

Udział w plenerach

– w kraju: Niedzica, Falsztyn, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Darłówko, Klementowice, Kluczkowice, Józefów koło Biłgoraja, Józefów nad Wisłą, Łosie koło Gorlic, Sosnowica;

– za granicą: Brześć (Białoruś), Hajduszoboszlo, Budapeszt, Polgar (Węgry).

Brała udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez TPSP w latach 1988 – 2014 w różnych galeriach na terenie Lublina, we Wrocławiu i Debreczynie (Węgry).

W 1998 roku otrzymała III Nagrodę na konkursie malarskim organizowanym przez TPSP „Chrońmy piękno polskiej ziemi” za obraz pt. „Ogród”.

Wystawy indywidualne:

1991 r. Klub KMPiK – ul. Leonarda, Lublin;

1991 r. Klub KMPiK „Lalka” – ul. Rzeckiego, Lublin;

1992 r. Klub KMPiK – ul. Grażyny, Lublin;

1994 r. TPSP – ul. Grodzka, Lublin;

1995 r. Dom Pomocy Społecznej – ul. Kalinowszczyzna, Lublin;

1997 r. TPSP – ul. Grodzka, Lublin;

1998 r. Dom Oficera – ul. Żwirki i Wigury, Lublin;

2005 r. TPSP – ul. Grodzka, Lublin;

2007 r. Gminna Biblioteka Publiczna, Wilkołaz;

2011 r. TPSP – ul. Grodzka, Lublin;

2012 r. Osiedlowy Dom Kultury – ul. Górnicza, Łęczna.

Ewa Wójcik posługuje się także śmiało innymi dziedzinami sztuki – muzyką i piórem. Komponuje i gra na pianinie (ukończyła 7 letnie Ognisko Muzyczne przy Szkole Podstawowej w Rudniku Szlacheckim – w klasie fortepianu). Od dwóch lat pisze także wiersze.

Na obecnej wystawie prezentuje swe prace z różnych okresów twórczości te sprzed 20 lat i te obecne.

Jubileuszową wystawę Ewa Wójcik dedykuje swojej Mamie, poprzez autorski wiersz:

MOJEJ MAMIE

Malarką zostać pragnęłaś

Polonistykę – rzuciłaś

A ja studiów nie rzuciłam

Politechnikę ukończyłam

I szczęśliwą malarką zostałam

Choć nie planowałam

I Tobie zawsze dziękować będę

Że mi w genach swoich kolor przekazałaś

Bo ja kolory tak głęboko czuję

Że kolorami swymi świat ten przefarbuję