poniedziałek 16 czerwca 2014 r.

Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

oraz Chór „Copernicus” pod dyrekcją Anny Bieleckiej

zapraszają na koncert

W programie:

– utwory muzyczne z różnych stron świata

– występy uczniów IX LO

– fraszki uczniowskie

Chór Copernicus powstał w 2006 roku; uczestniczył w konkursach i koncertach regionu lubelskiego w ramach programu „Śpiewającej Polski”; Ogólnopolskich Przeglądach Kolęd i Pastorałek w Będzinie (największym osiągnięciem był Finał XV Festiwalu); w wydarzeniu kulturalnym Święty Patryk gra w zielone; uzyskiwał wyróżnienia w konkursach; uświetniał uroczystości szkolne i środowiskowe: koncerty w Szopce Lubelskiej, spotkania opłatkowe organizowane przez Urząd Miasta Lublin, Lubelskie Targi Edukacyjne, nabożeństwa wielu kościołów (w Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Świdniku); śpiewał na spotkaniach z młodzieżą z Izraela – zawsze zdobywając bardzo pozytywne opinie organizatorów i sympatię publiczności. W grudniu 2012 Copernicus reprezentował Województwo Lubelskie w Koncercie Finałowym Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.

Od początku prowadzony przez mgr Annę Bielecką, absolwentkę Wydziału Artystycznego UMCS, która swoją charyzmatyczną postawą przyciąga coraz więcej uczniów, pragnących doskonalić umiejętności posługiwania się głosem, rozwijać swoje pasje muzyczne, a także odkrywać piękno muzyki chóralnej.

_______________________________________

IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika jest zlokalizowane w Lublinie, stolicy województwa lubelskiego, usytuowanego we wschodniej części Polski. Lublin jako duże miasto (ok. 400 tys. mieszkańców) oferuje różne możliwości kształcenia na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Jest tu wiele szkół, które umożliwiają uzyskanie wykształcenia ogólnego, przygotowują uczniów do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. Biorąc pod uwagę poziom nauczania, szkoły te można porównać do brytyjskich „grammar schools” lub duńskich gimnazjów. Do nich należy także IX LO, któremu w 1973 roku nadano imię znanego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Do dziś jest on jej Patronem.

Obecnie IX LO jest szkołą 3-letnią, w której edukacja kończy się egzaminem maturalnym, popularnie zwanym maturą, a jego pomyślny wynik umożliwia kontynuację nauki na wymarzonym kierunku studiów wyższych. W „Koperniku” wszyscy uczniowie przystępują do matury i 100% absolwentów kontynuuje edukację w różnych szkołach wyższych. Wybierają głównie uniwersytety, politechniki lub akademie medyczne czy rolnicze. Przedmiotami ich studiów są najczęściej: ekonomia, prawo, socjologia, zarządzanie, marketing. Wielu podejmuje studia lingwistyczne, medyczne, psychologiczne czy pedagogiczne, a także nauki polityczne, handel zagraniczny i inne. Studiują w Lublinie, Warszawie, Krakowie oraz w innych miastach Polski i na uczelniach poza granicami kraju.