piątek 17 października  2014 r.

Związek Literatów Polskich

Oddział w Lublinie

Koncert i spotkanie

z okazji 30-lecia wznowienia działalności

Związku Literatów Polskich

w Lublinie

Lubelscy literaci  Mieszkańcom Lublina

30 lat  Oddziału Lubelskiego Związku Literatów Polskich

Niespełna sto lat temu, bo w 1920 roku z inicjatywy m.in. Stefana Żeromskiego powołany został Zawodowy Związek Literatów Polskich, który w swych założeniach głównie miał dbać o sprawy bytowe pisarzy, ochronę prawną, etc.  Nie objął on jednak ani wszystkich polskich twórców, ani też środowisk literackich  na terenie całego kraju. Okres wojny przerwał działalność ZZLP, ale już w 1944 roku wznowił on swoje prace (w Lublinie zresztą). W 1949 roku stowarzyszenie przemianowao na Związek Literatów Polskich. W międzyczasie na terenie kraju, tam gdzie były silne i znaczące środowiska twórcze, powstają regionalne niezależne związki literatów. Tak się też stało we Lwowie, Krakowie, Poznaniu, Wilnie. W Lublinie 21 maja 1932 roku z inicjatywy Franciszki Arsztajnowej i Józefa Czechowicza powołany został Związek Literatów w Lublinie;  członkami założycielami  tej organizacji, poza wymienionymi wyżej,  zostali:  Kazimierz Andrzej Jaworski, Józef Łobodowski, Józef Nikodem Kłosowski, Antoni Madej, Bronisław Ludwik Michalski. Wkrótce do stowarzyszenia  zgłosili swój akces m.in. Konrad Bielski, Aniela Fleszarowa, Henryk Domiński, Witold Kasperski. Efektywną i szeroką działalność Związku przerwała wojna.

Jak już wspomniano wyżej, w 1944 roku Związek Literatów Polskich wznawia swoją działalność; na przestrzeni czasu rozrasta się bez  mała do 1800 członków. Wprowadzony 13 grudnia 1981roku stan wojenny zawiesza działalność  ZLP,  by następnie 19 sierpnia 1983 roku, jako organizację zagrażającą ówczesnemu ładowi polityczno-społecznemu, rozwiązać. W październiku tegoż roku Związek Literatów Polskich zostaje reaktywowany (w Lublinie w listopadzie z inicjatywy Tadeusza Jasińskiego).

Obecnie Oddział Lubelski ZLP zrzesza  38 członków, którzy mają w swym dorobku kilkaset książek poetyckich, prozatorskich, eseistycznych, dokumentalnych i przekładanych na języki obce.  Na przestrzeni ostatniego czasu staraniem kolejnych Zarządów wydano kilkanaście antologii i almanachów, w których zaprezentowano praktycznie całe środowisko literackie Lubelszczyzny, bo trzeba wiedzieć, że znaczna część członków Lubelskiego Oddziału ZLP mieszka i tworzy m.in.  w Krasnymstawie, Chełmie, Zamościu, Hrubieszowie, Lubartowie, Puławach, Międzyrzecu Podlaskim, Świdniku, Nałęczowie, Poniatowej, a nawet poza granicami  Polski.

Lubelski Oddział ZLP jest inicjatorem i organizatorem m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Łobodowskiego; do chwili obecnej odbyło się 6 edycji, pierwsza w 2000 roku, ostatnia w 2009 roku, w setną rocznicę urodzin tego wybitnego poety. W 2015 roku planowane jest kolejne ogłoszenie tego konkursu, który przybrał już rozmiary międzynarodowe. Niestety,  z racji na szczupłość środków finansowych, jakimi dysponuje Oddział Lubelski ZLP (utrzymuje swoją działalność wyłącznie ze składek członkowskich), wszelakie tego rodzaju poczynania uzależnione są od wsparcia przez władze miasta i województwa.

Program koncertu i spotkania

• Uroczyste otwarcie spotkania
  • 30 lat Lubelskiego Oddziału Związku Literatów PolskichStanisław Łukowski
  • Wystąpienia przedstawicieli władz rządowych i samorządowych województwa lubelskiego oraz miasta Lublina, wręczenie odznaczeń i nagród