w sobotę 8 listopada 2014 r.

o godz. 16:00

Wydawnictwo „Polihymnia” w Lublinie o

Redakcja „Awangardy Lubelskiej”

Uroczystość i koncert

dla uczczenia

5-lecia „Awangardy Lubelskiej”

awangarda lubelska

w programie  m.in. Spotkanie Zespołu Redakcyjnego z Czytelnikami oraz koncert

Chóru i Orkiestry „Jubilaeum”

Program uroczystości:

godz. 16. 00 Koncert Chóru i Orkiestry „Jubilaeum” pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego

godz. 17.30 Spotkanie Zespołu Redakcyjnego z Czytelnikami „Jak to z Awangardą było i… jest” – redaktor naczelny Krzysztof Stankiewicz

godz. 19.00 Spotkanie towarzyskie

Pomysłodawcą i twórcą „Awangardy Lubelskiej” jest red. Krzysztof Stankiewicz, dziennikarz, pisarz, podróżnik. Po ukończeniu studiów przez 30 lat był dziennikarzem „Kuriera Lubelskiego”, przez lata także współpracownikiem „Kuriera Polskiego”, „Polskiej Gazety Transportowej”, „Naszego Miasta Lublin” czy też „Miesięcznika Lubelskiego” – już redaktor naczelny. Jak sam wspomina, w 2009 roku dojrzał do tego, by stworzyć nowe, takie trochę własne pismo. We wrześniu tegoż roku ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Awangarda Lubelska”.

Określenie „swoje pismo” dotyczy głównie koncepcji, bowiem takiego dzieła nie można oczywiście tworzyć czy realizować samemu. Istnienie przez 5 lat „Awangardy Lubelskiej” nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca zespołu, kilku dogłębnie zaangażowanych w to osób. Od samego początku aż do dziś ów miesięcznik społeczny zajmuje się głównie taką tematyką jak nauka, kultura, biznes, turystka, starając się odnotowywać na swych łamach wszystko to, co w tej mierze dzieje się głównie w Lublinie, a czasami także w bliższej i nieco dalszej okolicy.

Zresztą, jak to z „Awangardą było i nadal jest – redaktor naczelny Krzysztof Stankiewicz opowie na spotkaniu Zespołu Redakcyjnego z Czytelnikami i Przyjaciółmi miesięcznika, na które organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych. Początek o godz. 17.30.

Jubilaeum

CHÓR „JUBILAEUM” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu od początku jego istnienia jest Tomasz Orkiszewski – absolwent Instytutu muzykologii KUL – wydawca, organista, dyrygent.

W latach 1994-1999 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1999 r. pracuje jako organista i dyrygent w lubelskich parafiach pw. bł. Maksymiliana M. Kolbego i Wieczerzy Pańskiej.

Współzałożyciel i prezes Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia sp. z o.o., specjalizującego się w promowaniu książek i wydawnictw związanych z muzyką kościelną i literaturą religijną (kwartalnik ,,Muzyka w liturgii”, ,,Muzyka liturgiczna po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła” ks. Ireneusza Pawlaka, szereg śpiewników, nut chóralnych, organowych i innych). Autor aranżacji chóralnych.

W skład pięćdziesięcioosobowego zespołu chóru wchodzą zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci i osoby pracujące zawodowo, których wspólną pasją jest ogromne zamiłowanie do muzyki.

Chór koncertował ponad 160 razy w Lublinie i wielu innych miejscowościach w kraju i za granicą, m.in. Częstochowie, Warszawie, Licheniu, Lwowie, Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu, Rzymie. Wielokrotnie brał udział we Mszach św. radiowych i w kościele Świętego Krzyża w Warszawie oraz w kościele św. Elżbiety w Gdańsku, uczestniczył też w wielu konkursach i festiwalach oraz nagraniach telewizyjnych.

Za artystyczny kierunek zespół przyjął promowanie muzyki polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. M. Gomółki, F. Nowowiejskiego, T. Szeligowskiego, J. Świdra, A. Nikodemowicza, S. Stuligrosza, a także utwory kompozytorów zagranicznych: J. S. Bacha, G. F. Haendla, A. Brucknera, W. A. Mozarta i innych.

Duża część repertuaru wykonywana jest z towarzyszeniem młodzieżowej kapeli smyczkowej, od początku związanej z zespołem. Oprócz występów i koncertów chór ma na swoim koncie wydanie trzech kaset i czterech CD, zawierających tematycznie opracowany zapis dorobku artystycznego.

awangarda