W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

w czwartek 6 listopada 2014 r.

o godz. 17.00

Spotkanie autorskie z historykiem:

Adam Rafał Kaczyński

Cmentarze legionowe na Wołyniu

SONY DSC

ulotka.pdf

CMENTARZE LEGIONOWE NA WOŁYNIU

Dzieje żołnierskich nekropolii powstałych podczas kampanii wołyńskiej (1915-1916) Legionów Polskich, która zajmuje szczególne miejsce w legionowej epopei. Relacja o krwawych walkach toczonych w miejscach, których symbolem stała się Kostiuchnówka, na trwałe zapisana w panteonie żołnierskiej chwały, o polowych cmentarzach powstających w pobliżu okopów i pól bitewnych.

Na podstawie wspomnień i dzienników uczestników walk autor pokazuje, w jaki sposób legioniści postrzegali walkę, zabijanie i śmierć. To temat dotąd nieobecny w piśmiennictwie militarnym. Szeroko przedstawia także historię cmentarzy wołyńskich w okresie II RP, ich rolę w kultywowanej przez czynniki państwowe tradycji legionowej, miejsce, jakie zajmowały w wychowaniu obywatelskim. Ich symbolicznym centrum stał się Kopiec Chwały Legionów na Polskiej Górze koło Kostiuchnówki.

Końcowa część książki to bogata kronika zainicjowanej przez harcerzy za Zgierza akcji odbudowy wołyńskich, legionowych cmentarzy, obróconych w ruinę w czasach sowieckich. To ujmujące świadectwo zaangażowania młodego pokolenia w służbę narodowych wartości oraz działań Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa utrwalających, także poza granicami RP, pamięć o tych, którzy oddali życie dla Niepodległej.

http://www.tolle.pl/pozycja/cmentarze-legionowe-na-wolyniu

Kostiuchnowka_1916

Adam Rafał Kaczyński, ur. 1984 r., absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i_Męczeństwa. Zajmuje się historią wojskowości oraz dziejami krajów byłego ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. W_latach 2003-2010 jako instruktor harcerski brał udział w_odbudowie cmentarzy legionowych na Wołyniu. Za działalność na polu historii odznaczony medalem Pro Memoria, srebrnym i_złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz odznaką honorową I_Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Obecnie Adam Rafał Kaczyński jest pracownikiem polskiej ambasady w_Mińsku, zaangażowanym w_sprawy polskie na Wschodzie. Bierze udział w_poszukiwaniu zapomnianych, polskich cmentarzy oraz w_ekshumacjach. Jest autorem dwóch książek: Cmentarze Legionowe na Wołyniu oraz Życie codzienne żołnierzy Legionów Polskich podczas kampanii wołyńskiej 1915-1916, a_także kilkunastu artykułów naukowych i_popularnonaukowych z_zakresu dziejów wojskowości i_historii uzbrojenia.

a

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją