W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

cz. I – w poniedziałek 8 grudnia 2014 r. o godz. 18.00
cz. II – w czwartek 18 grudnia 2014 r. o godz. 18.00

Spotkanie z psychologiem i terapeutą
Anną Marciniak

Okiem kobiety okiem mężczyzny

images (2)

ulotka.pdf

 

 

 

Mężczyzna, kobieta. Czym innym jest dla nich konflikt i rywalizacja. Inaczej rozmawiają, inne są ich oczekiwania dotyczące udzielania wsparcia i okazywania bliskości.

 

ffffffInni już od narodzin
Już kilka godzin po urodzeniu można wykryć różnice w spostrzeganiu i zachowaniu dziecka. Noworodki płci żeńskiej są bardziej wrażliwe na dotyk, bardziej tolerancyjne na dźwięk, łatwiej dają się pocieszyć, np. śpiewaniem, oraz wykazują większe zainteresowanie ludźmi (więcej kontaktu wzrokowego). Natomiast noworodek płci męskiej mniej śpi i woli bodźce wzrokowe niż słuchowe. W późniejszych etapach życia różnice potęgują się na skutek odmiennego wychowania.
Oczywiście można przeżyć życie i nie zdawać sobie sprawy z tych odmienności lub prezentować stanowisko, że „zrozumieć kobiety to próżny trud” albo „mężczyźni są dziwni”. Czy można sobie jednak na takie podejście pozwolić, kiedy jest się postępowym szefem, rodzicem, współmałżonkiem?

pobrany plikJak być facetem we współczesnym świecie?
W  tradycyjnym wzorcu męskości chodzi o dominowanie nad innymi, również przy użyciu przemocy. Taki wzorzec może wydawać się z pozoru atrakcyjny, bo daje władzę, niestety ma również ciemne strony.  Mężczyźni często czują się ofiarami swojego życia: muszą pracować, muszą utrzymać rodzinę i jak chcą mieć coś dla siebie, to zwykle kończy się to romansem na boku.
Z tym tradycyjnym modelem mężczyzny nierozłącznie wiąże się samotność. Nie można nikomu zaufać, bo każdy jest potencjalnym zagrożeniem. Możliwe jest romantyczne idealizowanie partnerki, ale nie bliski związek z realną osobą, bo jak może być bliski, kiedy Ona rozumie zupełnie co innego niż to, co ON chce jej przekazać i stale ma pretensje o coś.

 

hhhGrzeczne kobiety
Kobiety często mają poczucie, że są niedocenione, atakowane przez mężczyzn. Charakterystyczne dla kobiet jest używanie konwencjonalnej grzeczności przejawiające się zadawaniem pytań lub stawianiem żądań nie wprost, używaniem formy „my”. Taki sposób mówienia bywa interpretowany przez mężczyzn jako niepewność, słabość, brak kompetencji i  zdecydowania. Stosowanie łagodnej krytyki i podkreślanie przez kobietę dobrych stron, źle wykonanej pracy, jeśli jest skierowane do mężczyzny, może prowadzić do nieporozumienia. W kobiecej dbałości o bliskie relacje z innymi nie ma miejsca na konflikt, bo widziany jest jako zagrożenie dla wspólnoty. Kobiety raczej dążą do uniknięcia konfliktu, a jeśli już taki wystąpi, to do jak najszybszego jego zażegnania. Tłumiona uraza, niewypowiedziane potrzeby, to początek końca dla zaufania i relacji między ludźmi obojga płci.

Mężczyźni i kobiety podchodzą do życia w odrębny sposób. Nie oznacza to oczywiście, że nie dogadają się ze sobą czy nigdy nie stworzą szczęśliwego związku. Po prostu zanim będą w stanie zbudować trwałe relacje, muszą poznać zasadnicze różnice, które dzielą obie płci. Zaakceptować je, bo one nigdy nie znikną. Nie ma sensu zastanawiać się nad faktami, czas stworzyć odpowiednie warunki do wykorzystania naszych indywidualnych umiejętności. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają specyficzne cechy, którym płci przeciwnej ciężko jest dorównać.

Zapraszam na spotkanie
Anna Marciniak

___________________________________________________________

ANNA MARCINIAK – psycholog, terapeuta. absolwentka Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Od 20 lat pracuje z pacjentami indywidualnymi i „parami”.

Autorka licznych artykułów i audycji poświęconych  odmienności psychiki i postrzegania świata przez mężczyzn i kobiety. Zwolenniczka pojednania i możliwości uzyskania porozumienia w związkach osobistych i zawodowych. W praktyce psychologicznej ciągle poszukuje nowych metod, unika rutyny i przywiązania do schematów. Zajęcia  w większych grupach prowadzi w oparciu o programy autorskie.

Wydała m.in. publikację „Osiągnąć sukces w kontaktach z płcią przeciwną”, serię broszur pod wspólnym tytułem „Co ja źle robię?”. W  Wydawnictwie Wilga jest autorką tekstów w miesięczniku „Między nami kobietami”.

Jest częstym goście programów telewizyjnych i radiowych. W ramach autorskiego programu „Sukces w kontaktach z płcią przeciwną” wydała 3 płyty: Początek znajomości, Pierwsza randka, Porozmawiajmy

Między innymi brała udział w charakterze eksperta w programach: Ewy Drzyzgi „Rozmowy w toku”, „Kawa czy herbata” „Dzień dobry TVN”, w filmowym  reportażu TVP info, współpracowała z Radiem Lublin oraz Radiem Rytm, gdzie prowadziła cyklicznie audycję „Godzina z Czarodziejską Różdżką”.

Jest autorką terapii relaksacyjnych ukierunkowanych na przeciwdziałanie stresowi i podniesienie poczucia wartości.

Ukończyła szkolenia organizowane przez Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą oraz szkolenia NLP. W jej dorobku znajduje się program nastawiony na podniesienie samooceny i samoakceptacji oparty o autosugestię. Jest również autorką innowacyjnej metody pokonania napięcia związanego z egzaminami.

Od lat aktywnie działa w  akcjach edukacyjnych na rzecz porozumienia płci, np. „Festiwal dwie połówki”. Współpracuje z „Dziennikiem Wschodnim” pisząc do rubryki poświęconej relacjom międzyludzkim.

 

a

Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją