w poniedziałek 12 stycznia 2015 r.

o godz. 16:00

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW LWOWA I KRESÓW POŁUDNIOWO WSCHODNICH ODDZIAŁ LUBLIN

Ta joj, ta Lwów

Koncert zespołu „Tyligentne Batiary”

Jędruś Jaworski    Adaśku Żurawski

Cena biletu – 10 zł  ( w sekretariacie Domu Kultury LSM)

Program koncertu

Nie urodzili się jak trza!

Ali pochodzeni mają jak trza!

Od zawsze śpiewają i grają lwowskie piosenki. Najpierw jako małe bajbusy w swoich rodzinach. Następnie w kabaretach „Pacałycha”, „Siupryza” i „Paka Rycha”. Od dłuższego czasu występują w duecie: Jędruś – gra, Adaśku – śpiwa. Występowali od Mrągowa po Kłodzko i od Szczecina po Przemyśl. A nawet w „tiurmie” we Wronkach, no oczywiści i we Lwowi. Często powtarzają:

Wszędzie jest dobrze, we Lwowi najlepiej!!!

Lwów, kochany Lwów /Bilet do Lwowa /Znów idziemy przez Lwów/ Kryzys klapa /Popamiętaj Ty sy Tońku /Poszli my raz z Tońkiem do lokalu /Piwo Lwowskie /Tu we Lwowi urodzony /Ballada o Pannie Franciszce /Bal u Weteranów/ Maniusiu, gdy słońcy zajdzie…/ Dziś u Ciotki Bańdziuchowej /Ta joj, ta Jóźku /Na Liwandówcy/ Mam gitarę /Walc Brine /Stryjski Park /Marzenie biznesmena /Moje Wilno /Powiedział mi Pan /Ta joj, ta Lwów /Jak Lwy spod ratusza /Wieli lat, jak si poszło zy Lwowa/Odpowiedź na pocztówkę /Patrz na świecie

Lwowski humor i satyrę – śmichu od ucha do ucha, Kresowe piosenki i przyśpiewki, które dodają ducha !!!

______________________________________

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z siedzibą w Lublinie od 25 lat zrzesza osoby, którym bliskie jest dziedzictwo historyczne oraz współczesne dzieje Lwowa i Kresów. Towarzystwo realizuje swoje cele statutowe poprzez gromadzenie i utrwalanie wiedzy o Kresach Południowo-Wschodnich, kieruje pomoc do rodaków z terenów dawnej Małopolski Wschodniej, organizuje uroczystości i obchody rocznicowe upamiętniające ważne wydarzenia związane z tymi ziemiami. Czynimy to wraz z bratnimi organizacjami kresowymi. Towarzystwo Milosników Lwowa podczas dwudziestopięcioletniej działalności pozostawiło trwałe ślady swojej obecności w Lublinie, dążąc do zespolenia obu tak bliskich naszym sercom miast.

• 10 czerwca 1995 roku odsłonięty został pomnik „Symbol Lwowa”, który usytuowany jest na skarpie wzgórza zamkowego. Jest to replika lwa sprzed Łuku Chwały Cmentarza Obrońców Lwowa.

• 17 listopada 2001 roku odsłonięty został pomnik-tablica poświęcony pamięci polskich profesorów wyższych uczelni Lwowa, zamordowanych 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Pomnik ten stoi przy gmachu Biblioteki Głównej UMCS.

• 9 listopada 2003 roku poświęcona została, podczas uroczystej Mszy św. w kościele Garnizonowym w Lublinie, tablica w hołdzie bohaterskim Orlętom Lwowskim.

• 17 listopada 2013 roku upamiętniliśmy  Orlęta Lwowskie umiejscawiając i poświęcając urnę z ziemią z Cmentarza Obrońców Lwowa w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny Zwycięskiej (powizytkowski).

Szczególnym rodzajem pomników jest pięć szkół noszących imię „Orląt Lwowskich”: Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie, Zespół Szkół nr 5 w Krasnymstawie, Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Urzędowie, Gimnazjum nr 1 w Tomaszowie Lubelskim. Młodzież tych szkół gromadzi wiedzę o swoim patronie – Orlętach Lwowskich (niejednokrotnie młodszych od nich uczniach lwowskich szkół), którzy polegli w obronie swojego Miasta Semper Fidelis, jednocześnie czerpiąc przykład z ich patriotycznej postawy uczą się miłości do swego kraju i swoich małych ojczyzn. Realizują przesłanie pamięci o Lwowskich Orlętach uczestnicząc aktywnie w różnych uroczystościach patriotycznych, wystawiając poczty sztandarowe szkół, organizując akademie poświęcone Orlętom, a także biorąc udział w wyjazdach do Lwowa z okazji Święta Niepodległości, gdzie uczestniczą w uroczystej Mszy św. w katedrze lwowskiej i odwiedzają polskie groby na lwowskich cmentarzach. Oddział Lubelski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaangażowany jest w działalność charytatywną, którą prowadzi senator Stanisław Gogacz. Jest to akcja „ Polacy Rodakom”, a polega na zbieraniu darów w postaci książek, artykułów spożywczych, zabawek i książek dla dzieci. Działalność popularyzatorską prowadzimy poprzez zamieszczanie artykułów w czasopismach kresowych: Semper Fidelis i Cracovia Leopolis. Towarzystwo nasze otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych dziejami Lwowa i Kresów. Zapraszamy do współpracy.

Cena biletu – 10 zł  ( w sekretariacie Domu Kultury LSM)

lwow