Przegląd odbędzie się

Zespołów i Grup Kolędniczych

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zdzisław Podkański

Prowadzenie  Małgorzata Iwanicka

V Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie  odbył się w dniach 10-11 stycznia 2015.

W przeglądzie wzięło udział 30 zespołów śpiewaczych i grup kolędniczych.

Jury w składzie:
prof. dr hab. Jan Adamowski
dr Mariola Tymochowicz
mgr Andrzej Sar

Przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:

• w kategorii grup kolędniczych
    I miejsce  –  „Harasiuki” i „Czelodaońka” z Lubeńki
    II miejsce  –  Szkolna grupa z Rybczewic i grupa z Turobina
    III miejsce  –  „Wierzbaki” z Rossoszy i Szkolna grupa Bajdusie ze Stawu
    Wyróżnienie  –  Szkolna grupa z Siedliszcza

• w kategorii zespołów śpiewaczych:
    I miejsce  – „Jarzębina” z Kocudzy i Zespół Babeczki z Zawitały
    II miejsce  –  „Sami Swoi” z Kocudzy, „Janowianki” z Janowa Lubelskiego i Moszczanianki z Moszczanki
    III miejsce  –  Karczmiska, „Ostrowianki”, „Pelagia” z Leopoldowa, Kresowianki z Włodawy, „Rostoczanki” z Branwi
    Wyróżnienia  –  „Czerniczanki” z Czernic, Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, „Podzamcze” z Mełgwi, Siedliszczanie znad Wieprza, Dziecięcy Zespół ludowy „Kłosy”z Siedliszcza, „Branwiacy z Branwi, „Marianki” z Kocudzy II.

„Teosinki” z Teosina, „Tradycja” z gm. Ulan Majorat, „Rosa” z Kamienia, „Rososz” z Rososzy, „Tuszowianki” z Tuszowa, „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia.

Wyróżnienie dla kierownika zespołu „Czeladońka”, Kazimierza Kuśnierowa.

Komisja dziękuje wszystkim uczestnikom za przygotowanie ciekawego i zróżnicowanego repertuaru kolęd – pastorałek, kolęd życzących, apokryficznych, opowiadających o Bożym Narodzeniu itp. oraz widowisk kolędniczych. Stwierdzamy dobre przygotowane i wysoki, wyrównany poziom poszczególnych prezencji, co znalazło odzwierciedlenie w licznie przyznanych nagrodach i wyróżnieniach. Zachęcamy do dalszych poszukiwań repertuarowych w szczególnie w zakresie widowisk kolędniczych.
Organizatorom za przygotowanie i kontynuowanie przeglądu z nadzieją na kolejne lata. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów i fundatorów nagród, dzięki którym mogliśmy uhonorować artystów ludowych biorących udział w przeglądzie.

Znaczenie kultury

Kultura jest podstawą bytu narodu, jego trwania i rozwoju. W sferze materialnej decyduje ona o poziomie życia, zaś w duchowej o zachowaniu tożsamości narodowej. Dlatego wszystkie narody i państwa dbają o swoją kulturę, a szczególnie o symbole, język, religię, ideologię i moralność.

W kulturze narodowej szczególne znaczenie ma kultura i sztuka ludowa, zwana często tradycyjną. Mówi się o niej, że jest korzeniami kultury narodowej. Dlatego dziś, w dobie globalizmu tak ważne jest pielęgnowanie tych korzeni, tj. kultury ludowej i chrześcijańskiej.

Kultura potrzebuje mecenatu zarówno państwowego i samorządowego, a także spółdzielczego, społecznego i prywatnego. Próby urynkowienia kultury w okresie przemian po 1989 roku spowodowały ogromne straty. Zlikwidowano znacznie ponad 30 tysięcy placówek kultury, domów kultury, klubów, bibliotek i punktów bibliotecznych, które stanowiły bazę dla społecznego ruchu kulturalnego. Zlikwidowano także wiele zespołów, orkiestr, imprez kulturalnych, w tym m.in. Przegląd Zespołów Kolędniczych w Nałęczowie, do którego dziś nawiązujemy.

Otwarcie szeroko drzwi dla innych kultur, uszczuplenie bazy i środków osłabiło ruch społeczno-kulturalny zwłaszcza na wsi, ale go nie zniszczyło. Ruch ten trwa powstają nowe inicjatywy dostosowane już do dzisiejszej rzeczywistości.

Trzydzieści lat temu zorganizowano w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 14 Pierwszy Opłatek Ludowy. Przyszło tak dużo ludzi, że nie pomieścili się w budynku. Stad wzięło się organizowanie kolejnych w Kinie Kolejarz, Chatce Żaka, Agro, Hali Sportowej MOSiR.

Podobne Opłatki organizowane są dziś w gminach i powiatach w całym województwie lubelskim, a także w kraju. „Ludowy Opłatek” od początku błogosławił i wspomagał ks. abp Bolesław Pylak, a także inni biskupi za co z całego serca dziękujemy.

Także z Ks. Abp. Bolesławem związany jest Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych. W tym roku organizujemy go po raz czwarty. Pierwszy odbył się w Hali Sportowej MOSiR przy pełnych trybunach i z udziałem ponad 30 zespołów, drugi w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, trzeci w Domu Kultury LSM. We wszystkich uczestniczyły setki widzów i wykonawców. Liczba chętnych do prezentowania i oglądania spowodowała, że organizatorzy zdecydowali, żeby trwał on dwa dni.

Od początku Przegląd wspomagają swoim autorytetem władze kościelne i świeckie, liczni przedsiębiorcy, działacze i twórcy kultury, wśród nich są ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi oraz kultury i dziedzictwa narodowego, biskupi, posłowie i senatorowie, wojewodowie i marszałkowie województw. Pełną listę patronów i sponsorów podamy w programie Przeglądu.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na koncerty Przeglądu i jego uroczyste zakończenie oraz błogosławieństwo Biskupa Lubelskiego i łamanie się opłatkiem w dniu 11 stycznia 2015 r. o godz. 14:00.

Zdzisław Podkański

przegląd