we wtorek 20 stycznia 2015 r.

o godz. 17.00

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza

kolęd i pastorałek

Wystąpią:
ZESPÓŁ WOKALNY „PASJONATA”
działający po kierunkiem Aliny Zwolak
studenci Wydziału Artystycznego UMCS
(kierunek jazz i muzyka estradowa)
z klasy mgr Magdaleny Stopy oraz dr Moniki Malec

W programie:
znane i mniej znane kolędy i pastorałki

Pastorałki

Śpiewanie kolęd to obyczaj do niedawna powszechny w całej Polsce.
Najstarsze,znane kolędy polskie przełożone z kancjonałów czeskich i łacińskich pochodzą z XV wieku. Najpiękniejsze kolędy polskie powstały w XVII i XVIII wieku. Są to dzieła o dużej wartości literackiej i muzycznej m.in. kolęda „W żłobie leży” a także kolędy Hieronima Morsztyna i Wspazjana Kochowskiego.
W XVIII wieku powstało wiele pięknych,dotychczas śpiewanych kolęd,a wśród nich takie arcydzieła jak „Gdy śliczna Panna …”, „Jezus malusieńki”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mędrcy Świata” oraz uroczysta, przepiękna kolęda, którą do dziś rozpoczyna się Pasterka w naszych kościołach „Bóg się rodzi” napisana w 1972 roku przez Franciszka Karpińskiego. Ta kolęda stała się symbolem polskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia.
Autorami kolęd byli przez stulecia znani poeci, pisarze, księża i zakonnicy oraz wybitni kompozytorzy. Kolędy bywały również inspiracją dla wielu twórców.
Autorem największego zbioru kolęd polskich i pastorałek jest ks. Michał Marcin Mioduszewski.
Powszechna niegdyś tradycja wspólnego śpiewania koled, niestety zanika, a warto do niej powrócic, bo to własnie kolędy tworzą piękna, niepowtarzalną oprawę tych wyjątkowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

***

ZESPÓŁ WOKALNY PASJONATA powstał dwa lata temu w czerwcu 2012r. Zespół prowadzi działalność artystyczną we współpracy z Domem Kultury „RUTA” SM CZUBY.
Dotychczasowa działalność :
• koncerty w domach kultury i na festynach
• występy artystyczne dla uczestników Lubelskiego Uniwersytetu Drugiego Wieku i Uniwersytetu Trzeciego Wieku
• koncerty w ramach Nocy Kultury
• koncerty podczas obchodów Dni Seniora
• występy artystyczne w Domach Opieki Społecznej
W repertuarze Zespołu znajdują się zarówno piosenki rozrywkowe jak i pieśni religijne
„PASJONATA” pracuje pod kierunkiem Aliny Zwolak.

Wystąpią studenci Wydziału Artystycznego UMCS kierunek jazz i muzyka estradowa z klasy mgr Magdaleny Stopy oraz dr Moniki Malec – laureaci wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.
Katarzyna Maziarczyk, Daniel Lipiec, Aleksandra Oberda, Halina Masiuk, Julia Darowska, Kacper Zubkowicz, Monika Szymczyk, Magdalena Stopa-Dziuba, Paulina Mazepa
Rafał Czarnacki – fortepian pod kierunkiem dr Zbigniewa Jakubka
opieka artystyczna:mgr Magdalena Stopa oraz dr Monika Malec
Usłyszymy takie kolędy i pastorałki jak: „Lulajże Jezuniu”, „White Christmas”, „Nie śmiem”, „Oh holy night”, „Cicha noc”, „Have yourself a marry little christmas”, „Nie było miejsca” i wiele innych.