28 stycznia 2015 r.

o godz. 18.00

Spotkanie z psychologiem i terapeutą

Anną Marciniak

Zostań mistrzem ciętej riposty

Bez nazwy-1

ABC ciętej riposty

Czy przypominasz sobie to uczucie: ktoś zachował się wobec Ciebie niegrzecznie, zranił ostrym słowem, a Ciebie to kompletnie zaskoczyło. Pustka w głowie. Rozpaczliwie szukasz jakiejś odpowiedzi, która pozwoli zachować Ci resztki godności, ale nic nie przychodzi do głowy. A napastnik odchodzi bawiąc się w najlepsze. Czy możesz coś zrobić, żeby następnym razem taka sytuacja się nie powtórzyła?

Na początek przestań się obwiniać.
Twój brak odpowiedzi na bezczelny atak słowny jest naturalny.
Sytuacja Cię zaskoczyła, bo masz niewiele doświadczeń z radzenia sobie z gburami, chamstwem. Być może nie znasz młodzieżowego slangu, zatem nie możesz skorzystać z gotowej odpowiedzi przechowywanej w głowie. Po prostu jej nie posiadasz. To jest nowe zadanie dla Twojego mózgu. Musisz się z nim zmierzyć od samego początku — a to jest trudne. Chcesz zdążyć z ciętą ripostą, aby odpłacić pięknym za nadobne i uratować swój wizerunek. Czujesz własną słabość. Walczysz do końca, ale to tylko przyspiesza nieuchronną porażkę — mózg przegrzewa się i poddaje, a ty wpadasz w stres.

Zostań mistrzem ciętej riposty: przygotuj sobie wcześniej kilka dyżurnych odzywek i przećwicz korzystanie z nich. Chodzi o to, żeby Twoja reakcja była szybka — wtedy nie staniesz się ofiarą i nie poczujesz się ośmieszony.
Przygotowane wcześniej odpowiedzi nie muszą być super trafne i błyskotliwe.
Pamiętaj, że zawsze masz możliwość wycofać się z sytuacji. Bez sensu jest wdawać się w wymianę argumentów z chamem na przystanku, jeśli właśnie nadjeżdża Twój autobus. Nie szukaj błyskotliwej odpowiedzi, po prostu odejdź. Zdecydowanie i z klasą. Jeśli uznasz, że konfrontacja jest niezbędna lub czujesz że ucierpi Twój honor ważne jest abyś zapewnił sobie trochę czasu na opracowanie odpowiedniej riposty Świetnie sprawdza się w tej sytuacji zwrot:
„A ty…”, „Słuchaj no ty…”, „A powiedz mi ty…” lub jakikolwiek inny ze słowem „ty”, na końcu którego zawieszasz głos. Możesz również użyć wymownych gestów.

Teraz nastąpiła zamiana ról. To Ty jesteś rozgrywającym. Napastnik czeka aż dokończysz zdanie, a Ty masz czas na opracowanie riposty bądź machnięcie ręką, ponieważ gesty są równie mocne jak słowa.
Riposta musi być zrozumiała dla odbiorcy, a najlepiej żeby dotyczyła tej konkretnej sytuacji lub kontynuowała kontekst wypowiedzi atakującej, Czasem oczywiście chamstwo jest niezbędne, ale zakładamy, że nie stoi przed tobą podchmielony włóczęga. W sytuacji, gdy atak słowny nastąpił w miejscu pracy, sklepie, na imprezie itp. musisz liczyć się z reakcją publiczności.
Sympatia gapiów będzie po twojej stronie, jeśli nie przekroczysz granicy dobrego smaku.
Chamstwo, mocne wulgaryzmy spowodują, że choć to ciebie napadnięto, ty zostaniesz okrzyknięty napastnikiem. Na tej samej zasadzie właściciel domu, który strzela do włamywacza i ciężko go rani ponosi karę.

Zanim przewertujesz kilka książek o ripoście, zapraszam Cię na spotkanie z ciętą ripostą na żywo, zabierz ze sobą poczucie humoru i długopis.

Anna Marciniak

ANNA MARCINIAK – psycholog, terapeuta. absolwentka Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Od 20 lat pracuje z pacjentami indywidualnymi i „parami”.
Autorka licznych artykułów i audycji poświęconych odmienności psychiki i postrzegania świata przez mężczyzn i kobiety. Zwolenniczka pojednania i możliwości uzyskania porozumienia w związkach osobistych i zawodowych. W praktyce psychologicznej ciągle poszukuje nowych metod, unika rutyny i przywiązania do schematów. Zajęcia w większych grupach prowadzi w oparciu o programy autorskie.
Wydała m.in. publikację „Osiągnąć sukces w kontaktach z płcią przeciwną”, serię broszur pod wspólnym tytułem „Co ja źle robię?”. W  Wydawnictwie Wilga jest autorką tekstów w miesięczniku „Między nami kobietami”.
Jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych. W ramach autorskiego programu „Sukces w kontaktach z płcią przeciwną” wydała 3 płyty: Początek znajomości, Pierwsza randka, Porozmawiajmy. Między innymi brała udział w charakterze eksperta w programach: Ewy Drzyzgi „Rozmowy w toku”, „Kawa czy herbata” „Dzień dobry TVN”, w filmowym reportażu TVP info, współpracowała z Radiem Lublin oraz Radiem Rytm, gdzie prowadziła cyklicznie audycję „Godzina z Czarodziejską Różdżką”.
Jest autorką terapii relaksacyjnych ukierunkowanych na przeciwdziałanie stresowi i podniesienie poczucia wartości.
Ukończyła szkolenia organizowane przez Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą oraz szkolenia NLP. W jej dorobku znajduje się program nastawiony na podniesienie samooceny i samoakceptacji oparty o autosugestię. Jest również autorką innowacyjnej metody pokonania napięcia związanego z egzaminami.
Od lat aktywnie działa w  akcjach edukacyjnych na rzecz porozumienia płci, np. „Festiwal dwie połówki”. Współpracuje z „Dziennikiem Wschodnim” pisząc do rubryki poświęconej relacjom międzyludzkim.