w środę 28 stycznia 2015 r.

o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze

Krzysztofa Baranowskiego

Tatry i Pieniny

Tatry 5

Wyjazd w Tatry odbyłem wraz z rodziną samochodem z przyczepą campingową. Po drodze zatrzymaliśmy się w Krakowie i dalej pojechaliśmy do stolicy polskich gór, czyli Zakopanego. Rejony Tatr i Pienin należą do najpiękniejszych regionów Polski. Aby zobaczyć ostre, wyniosłe szczyty Tatr, przepiękne wąwozy, wodospady, strumienie górskie i rozległe krajobrazy, co roku przyjeżdżają tutaj coraz to większe rzesze turystów. W zimie okolice Zakopanego zamieniają się w jedno, wielkie pole zjazdowe dla narciarzy. Latem górskie szlaki zapełniają się pieszymi turystami, próbującymi dostać się w miejsca, których nikt jeszcze nie oglądał, a z tym niestety jest coraz trudniej, gdyż z każdym rokiem turystów przybywa, a Tatry są tylko jedne.
Film z mojej wędrówki po Krakowie, Tatrach i Pieninach, pokażę w dniu 28 stycznia 2015 r. Zwiedzanie Krakowa zaczniemy od Wawelu, gdzie zobaczymy Katedrę z grobami polskich królów, zamek i Smoczą Jamę. Potem przejdziemy na Rynek, do Sukiennic i Kościoła Mariackiego, a przez Bramę Floriańską dojdziemy do Barbakanu i pomnika Grunwaldzkiego. Kolejne miejsce postoju to camping w Zakopanem. Stąd odbywać będziemy piesze wycieczki do Doliny Kościeliskiej z Wąwozem Kraków, Halą Ornak i Halą Pisaną, na której zobaczymy oswojonego lisa. Na Gubałówkę wjedziemy kolejką, aby opalać się na największej „patelni” Zakopanego. Na Kasprowy Wierch pojedziemy kolejką linową i po przejściu grzbietami gór, zejdziemy pieszo, przez Myślenickie Turnie na sam dół, do dolnej stacji kolejki linowej. Wędrówkę po Tatrach zakończymy marszem do Morskiego Oka, aby podziwiać przepiękne kolory błękitnej wody jeziora i odbijające się w nim szczyty okolicznych gór.
Następny przystanek to Pieniny, gdzie popłyniemy ze Sromowców Niżnych łódkami przez najpiękniejsze miejsca Pienin, podczas spływu Dunajcem. W trakcie spływu zobaczymy Trzy Korony, Sokolicę i najwęższe miejsce Dunajca, gdzie według legendy, Janosik przeskoczył rzekę. Z przydrożnej polany podziwiać będziemy wspaniałą panoramę Tatr, w promieniach zachodzącego słońca. Następnego dnia zwiedzimy potężny zamek w Niedzicy, wybudowany na wysokiej skale i podobno nawiedzany przez duchy, a w drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w Starym Sączu, gdzie zobaczymy słynny klasztor sióstr Klarysek.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski