w środę 18 lutego 2015 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

Chorwacja

Makarska. promenada

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy rozpadała się była Jugosławia, Chorwacja jako jeden z pierwszych krajów związkowych wywalczyła sobie niepodległość. Walki z Serbami były długie, ciężkie i krwawe. Ślady po tych wydarzeniach do dziś można spotkać w tym pięknym kraju. Chorwacja ciągnie się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Adriatyku od Półwyspu Istria na północy, aż za Dubrownik na południu. Znajdują się tu najpiękniejsze krajobrazy oraz najciekawsze zabytki. Kilka razy byłem w byłej Jugosławii. Wojna przerwała moje podróże w te strony, więc gdy wszystko się uspokoiło, postanowiłem powtórnie odwiedzić te miejsca, tym razem już w niepodległej Chorwacji.
W pierwszej części w dniu 18 lutego 2015 r. zobaczymy jeden z najpiękniejszych zakątków Europy – Narodowy Park Plitvice. Od 1979 r. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Największą atrakcją parku jest 16 jezior pochodzenia krasowego, leżących tarasowato jedno nad drugim, od wysokości 483 m npm, aż do wysokości 639 m npm. Ta baśniowa kraina jezior jest pełna kaskad, potoczków i wodospadów, którymi woda przelewa się z jeziora do jeziora, mieniąc się różnymi odcieniami zieleni, turkusu i szmaragdu. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Z Plitvic pojedziemy do zabytkowego Trogiru, dawnego miasta piratów. Zobaczymy tam dobrze zachowane stare miasto otoczone murami, twierdzę oraz piękny rynek, przy którym stoją: ratusz, kościół Św. Sebastiana i katedra z wysoką wieżą. Kolejnym miastem, które zobaczymy będzie Split, zawdzięczający swoje powstanie rzymskiemu cesarzowi Dioklecjanowi. W latach 284-305 cesarz wybudował tu wspaniały pałac, w którym mieszkał aż do swej śmierci, oraz katedrę istniejącą do chwili obecnej. Pozostałości murów 2-metrowej grubości, budynków i piwnic z czasów Dioklecjana, mimo licznych przeróbek, można podziwiać do dziś.
W drugiej części, którą obejrzymy w dniu 25 lutego 2015 r., zaczęliśmy od dnia odpoczynku w hotelu, w miejscowości Neum na bośniackim skrawku wybrzeża Adriatyku, przeznaczając go na spacery i opalanie. Stąd pojechaliśmy do Perły Adriatyku, czyli chorwackiego Dubrownika. To malowniczo położone miasto – twierdza. Wybudowali je w VII w. greccy osadnicy zabezpieczając się przed napadami Awarów i Słowian. Pierwotna nazwa Dubrownika to Raguza i taką nazwę nosi jedno z miejscowych win. Zobaczymy tu główną ulicę, targ, Pałac Rektorów, katedrę oraz przejdziemy się murami miejskimi. W następnym dniu wjedziemy do Bośni, gdzie odwiedzimy jedno z najnowszych miejsc kultu Maryjnego – Medugorje. Zobaczymy tam Górę Objawień, przejdziemy drogą pątników i weźmiemy udział w mszy w kościele. Będąc na terenie Bośni, pojedziemy do miasta Mostar, leżącego po obydwu stronach rzeki Neretvy. Po jednej stronie rzeki mieszkają chrześcijanie, a po drugiej stronie muzułmanie. Obydwie strony rzeki łączy most kamienny wybudowany w 1566 r. przez tureckiego mistrza Hajruddina. W czasie bratobójczych walk podczas rozpadu Jugosławii ten zabytkowy most wysadzili Serbowie. Dopiero w 2000 r. most został odbudowany dużym nakładem sił i środków, a dzień otwarcia odbudowanego mostu był wielkim świętem państwowym Bośni. Ślady po walkach do dziś widać na murach domów. Z Mostaru wracamy już na północ Chorwacji, a po drodze zatrzymamy się w uroczej miejscowości wczasowej Makarska. Stąd pojedziemy jeszcze do największych w Europie jaskiń w Postojnej, ciągnących się pod ziemią na długości ponad 25 km.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski