we wtorek 24 lutego 2015 r.

o godz. 17.00

Instytut Architektury Krajobrazu
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

zapraszają na wykład na temat

Storczyki ogrodowe
– czyli jak uprawiamy polskie storczyki

w ramach cyklu

Spotkania z architektami krajobrazu KUL

Prowadzenie dr inż. Katarzyna Karczmarz

storczyki-ogrodowe_16943_6

thumbStorczyki to bardzo oryginalne i niezwykle piękne kwiaty, które w ostatnim czasie zrobiły oszałamiającą karierę w naszym kraju. Storczyki to nie tylko te kwiaty sprowadzane z zagranicy lub uprawiane w szklarniach, w sztucznie przygotowanych warunkach. Istnieją także nasze rodzime storczyki, które nie boją się panujących w Polsce warunków i mogą być uprawiane na zwykłej rabacie.
storczyki-ogrodowe_16939_6Wykład pt. „Storczyki ogrodowe, czyli jak uprawiamy polskie storczyki” jest zbiorem informacji, które pomogą słuchaczom wprowadzić storczyki rodzime do swoich założeń ogrodowych. Celem prelekcji jest próba odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego w ogrodach tak rzadko spotykamy storczyki? Jakich dołożyć starań, aby zechciały w nich rosnąc? Który storczyk jest najpiękniejszy? Które storczyki najczęściej są uprawiane w przydomowych ogrodach? Jakie rośliny posadzić, aby mogły stanowić dobre towarzystwo dla storczyków rosnących w ogrodzie? Znajdując odpowiedź na powyższe pytania, słuchacze dowiedzą się, jak należy aranżować współczesne kompozycje, aby móc w nich gościć nasze rodzime storczyki – prawdziwe perełki wśród ogrodowych kwiatów.

Dr inż. Katarzyna Karczmarz – absolwent Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Przyrodniczym, doktor nauk ogrodniczych o specjalności rośliny ozdobne. Roślinoznawca, specjalista w dziedzinie uprawy i stosowania roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych, terenach zieleni miejskiej, systemach przyrodniczych i wypoczynkowych. Od 2002 roku pracuje w Instytucje Architektury Krajobrazu KUL w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu. Prowadzi badania naukowe o charakterze uprawowo-faunistycznym. Przedmiotem badawczym jest szeroko pojęta szata roślinna: drzewa ozdobne, krzewy i rośliny zielne, jak również zasiedlające je stawonogi. Z zamiłowania florysta, współorganizator wielu warsztatów florystycznych, założyciel uczelnianego koła florystów. Pośród zainteresowań wymienia także tematykę dotyczącą hortiterapii (ogrodoterapii).

Wybrane publikacje:
1. Dynamika liczebności Chromaphis juglandocola (Kalt. 1843) na orzechu włoskim (Juglans regia L.) w miejskich zadrzewieniach Lublina. 2010. Karczmarz K.
2. Ogród inspirowany naturą a ogród w zgodzie z naturą – uporządkowanie pojęć. 2010. Karczmarz K, Trzaskowska E.
3. Stawonogi zasiedlające różę ogrodową odmiany ‘Bonica 82’ w zieleni miejskiej Lublina. 2012. Karczmarz K.
4. Dynamika populacji i bionomia Panaphis juglandis (Goeze, 1778) (Homoptera, Phyllaphididae) zasiedlającej orzech włoski (Juglans regia L.) w parkach i ogrodach Lublina. 2012. Karczmarz K.
5. Spontaniczna flora naczyniowa wybranych cmentarzy Lublina i okolic. 2013. Trzaskwska E., Karczmarz K.Spotkanie odbędzie się

Rok 2014
Rośliny w sztuce – dr inż. Piotr Kulesza
Ogrody w sztuce – dr inż. Piotr Kulesza