w środę 18 marca 2015 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego

Barcelona – stolica hiszpańskiej Katalonii

Autonomiczna prowincja Katalonii leży na północno- wschodniej części Półwyspu Pirenejskiego. Katalońskie wybrzeże Morza Śródziemnego to znane Costa Brava, czyli dzikie wybrzeże. Znajduje się tu wiele miejscowości wypoczynkowych, z pięknymi plażami, przeplatanymi dzikimi skałami, od których wzięła się nazwa wybrzeża. Najsłynniejszym miastem jest oczywiście Barcelona, do której co roku ciągną rzesze turystów z całego świata.
Film, który nagrałem podczas pobytu w Katalonii, pokażę w dwóch częściach.

DSCF7046DSCF6932DSCF6812

W pierwszej części 18 marca 2015 zobaczymy hotel w miejscowości Santa Susana, w którym mieszkałem, oraz sąsiednie miasto wypoczynkowe – Blanes. Następnie pojedziemy do Barcelony, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od Parku Guell, jednego z ciekawszych dokonań słynnego architekta katalońskiego Antoniego Gaudiego. W parku zwiedzimy dom Gaudiego, w którym mieszkał przez 20 lat, obecnie muzeum, oraz halę hipostylową (86 kolumn), na dachu której znajduje się słynna ławeczka Gaudiego. Kościół Sagrada Familia (Świętej Rodziny) to najbardziej znane dzieło architektoniczne, zaprojektowane i wykonane przez Gaudiego. Budowa rozpoczęła się w 1882 r. Gaudi nadzorował budowę aż do swej tragicznej śmierci w roku 1926. Pochowano go w krypcie w podziemiach kościoła. Budowa wysokiego na 150 m kościoła trwa i zakończenie planowane jest na 2026 r., czyli stulecie śmierci Gaudiego. Kolejnym budynkiem zaprojektowanym przez Gaudiego jest Casa Mila, gdzie zwiedzimy oryginalny dach, inny niż wszystkie, oraz wnętrza. Następnie pojedziemy na wycieczkę do Montserrat, gdzie na zboczu świętej góry zwiedzimy klasztor i bazylikę Czarnej Madonny (La Moreneta). Wysłuchamy tam anielskich śpiewów chóru chłopięcego, słynnego na cały świat, oraz podziwiać będziemy fantastyczne kształty skalne, wiszące dosłownie nad klasztorem.

DSCF6788 DSCF6720 DSCF6679
W drugiej części 25 marca 2015 r. powtórnie pojedziemy do Barcelony, gdzie zobaczymy szereg obiektów, w tym kościół Sagrada Familia z zewnątrz. Na stadionie FC Barcelona – El Camp Nou, zobaczymy, poza obiektami sportowymi, sklep z pamiątkami klubowymi. W skansenie Poble Espanyol będziemy podziwiać domy wybudowane w różnych stylach architektonicznych z regionów Hiszpanii, czyli „Hiszpanię w pigułce”. Następnie obejrzymy stadion olimpijski wybudowany na olimpiadę w 1929 r. i wjedziemy na szczyt wzgórza Montjuic, gdzie znajduje się pomnik narodowego tańca katalońskiego – sardany i skąd rozpościera się wspaniała panorama na Barcelonę. Po zjeździe do miasta dostrzeżemy pomnik Krzysztofa Kolumba wysoki na 60 m, a wybudowany z okazji Wystawy Światowej w 1888 r. Przy pomniku zaczyna się słynna ulica Rambla. Idąc tą ulicą zobaczymy Plac Królewski i halę targową Boqueria. Zwiedzanie Barcelony zakończymy wspaniałym, wieczornym pokazem Magicznych Fontann.
Kolejnym miastem, które zwiedzimy, jest Girona, gdzie zobaczymy doskonale zachowane Stare Miasto, otoczone potężnymi murami. Domy wybudowane wzdłuż rzeki, przepływającej przez miasto, przypominają architektonicznie Florencję. Jadąc dalej na północ, dojedziemy do miasta Figueres, którego najsłynniejszym obywatelem był Salvador Dali. Zwiedzimy tu zamek, w którym Dali mieszkał i tworzył. Obecnie jest to Teatr Muzeum Salvadora Dali. Znajduje się tam wiele dzieł stworzonych przez słynnego artystę, w tym salę Mae West (słynnej amerykańskiej artystki filmowej), deszczowy Cadillac, w który siedzą woskowe figury Daliego i jego żony Gali, kaplicę i kryptę w której pochowany jest sam wielki artysta.
Zapraszam
Krzysztof Baranowski