w piątek 17 kwietnia 2015 r.

o godz. 18.00

Widowisko muzyczno-poetyckie
w wykonaniu krakowskich artystów

Yossele – Święty Skąpiec

obrazki z krakowskiego Kazimierza

Prapremiera „Yossele” odbyła się w Piwnicy Pod Baranami.

yossele-lublin1

Bilet 10zł

„Yossele – Święty Skąpiec” jest poetycko-muzyczną opowieścią o zamożnym Żydzie z krakowskiego Kazimierza, człowieku, którego postawa względem innych była co najmniej pogardliwą. Przez kilkanaście lat swojego życia wędrował on w nocy z czwartku na piątek po zaułkach Kazimierza zanosząc pod progi potrzebujących koperty z datkami na szabat dla biednych rodzin. Prawda o jego działalność wyszła na jaw dopiero po jego śmierci. Yossele został pochowany na krakowskim cmentarzu Remuh.
„Yossele- Święty Skąpiec” to opowieść o jego życiu, ale i o klimacie ówczesnego Kazimierza. To rutyna małego miasteczka w wielkim mieście: święta, obrzędy, harmider życia codziennego zebrany we współcześnie napisane teksty, przeplatane starymi, tradycyjnymi pieśniami i psalmami modlitewnymi.
Prapremiera „Yossele” odbyła się 24 sierpnia 2014 r. w Piwnicy Pod Baranami.

Wystąpią:

beataBeata Paluch – wieloletnia aktorka Teatru Starego w Krakowie (recytacja i śpiew)

_______________________________________
ebElżbieta Borkowska – malarka, wokalistka, autorka tekstów, scenograf teatralny

_____________________________

walekWalentyn Dubrowskij – pianista i aranżer, nauczyciel w Szkole Muzycznej II st w Krakowie

MichałMichał Półtorak – skrzypek na stałe związany z Piwnicą Pod Baranami

Teksty współczesne – Elżbieta Borkowska
Muzyka – Andrzej Zarycki – kompozytor współpracujący z Piwnicą Pod Baranami, onegdaj twórca wielkich przebojów Ewy Demarczyk

Spektakl przybliża wszystkie istotne elementy tradycji życia codziennego Żydów – od kolacji szabatowych, poprzez synagogalne modły kadiszowe, rozmowy z Bogiem, po prawie „szekspirowski”, pośmiertny powrót Yossele do Jerozolimy. Zabrzmi również słynny 23. psalm Dawida (I choćbym kroczył ciemną doliną, zła się nie ulęknę…) oraz pieśni krakowskiego, żydowskiego barda Mordechaja Gebirtiga.

Mamy nadzieję, że premiera, którą odegramy
w Domu Kultury LSM spodoba się lubelskiej publiczności.

Bilet – 10 zł

hamesh