Spotkania odbędą się

Opowieści podróżnicze

Krzysztofa Baranowskiego

Sycylia
– włoska wyspa z grecką i mauretańską

Sycylia.Syrakuzy. Katedra.

Położona na południowym zachodzie Włoch Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego. Ze względu na swe położenie była miejscem licznych najazdów ze strony Greków, Arabów, Normanów i Francuzów. Grecy skolonizowali Sycylię w VIII- III w p.n.e., Arabowie w IX- X w. i Normanowie XI- XII w. Były to złote lata wyspy. Zakładano tu i rozwijano liczne miasta i ośrodki handlowe. Sycylia ma po Grecji najwięcej zabytków kultury i architektury greckiej. Film, który nagrałem podczas pobytu na Sycylii, pokażę w dwóch częściach.

W pierwszej części w dniu 22 kwietnia 2015 r. zaczniemy zwiedzanie od starożytnego, greckiego miasta Syrakuzy. To właśnie tu Archimedes (287-213 r. p.n.e.) wyskoczył z wanny z okrzykiem: Eureka! My zobaczymy starożytny teatr grecki, użytkowany do dziś. Obok teatru zobaczymy dawne kamieniołomy, w których pracowali jeńcy ateńscy, a obecnie jest ogród. Stąd przejedziemy na wyspę Ortegia, czyli najstarszą część Syrakuz. Zwiedzimy tam monumentalną katedrę, która była pierwotnie świątynią Ateny, a później meczetem. Przy brzegu morza zobaczymy fontannę Aretuzy, a opuszczając wyspę Ortegia, obejrzymy ruiny świątyni Apolla.
Dalej pojedziemy do miasta Noto, wybudowanego w stylu hiszpańskiego baroku. Przejdziemy się główną ulicą, podziwiając bramę wjazdową do miasta, katedrę św. Mikołaja odbudowaną po trzęsieniu ziemi w 1996 r., ratusz i kościół św. Karola. Stąd pojedziemy w głąb Sycylii, do wspaniale zachowanej rzymskiej rezydencji wypoczynkowej Villa Romana del Casale. Zobaczymy tam doskonale zachowane mozaiki na podłogach i częściowo na ścianach z III i IV w. Mozaiki przedstawiają sceny z polowań, baśniowe stwory i realistyczne krajobrazy. Dalej pojedziemy do miasta Agrigento. Zwiedzimy tam zespół około 10 świątyń greckich wybudowanych od V w. p.n.e. Najlepiej zachowana to Tempio Della Concordia, we wnętrzu której wybudowano kiedyś kościół, a największa to Tempio di Giove poświęcona Zeusowi Olimpijskiemu.

Sycylia. Palermo. Fontanna Sycylia. Główna ulica Noto Sycylia. Agrigento

W drugiej części w dniu 29 kwietnia 2015 r. pojedziemy do miasta Erice, położonego na wysokości 752 m n.p.m. na rozległym płaskowzgórzu, z którego widać panoramę na wszystkie strony świata. Miasto stanowi jedno, wielkie muzeum, a niektóre budynki są aż z XII w. Zobaczymy tam obronną bramę wjazdową do miasta, średniowieczne uliczki, zamek na skale oraz poznamy legendę cudu z 2004 r. Po wyjeździe z miasteczka zobaczymy nadmorskie saliny, czyli poletka, na których wydobywa się sól morską, i dojedziemy do miasta Marsala, słynnego z produkowanych tu win. Jak każe tradycja, zwiedzmy wytwórnię win Pellegrino i skosztujemy jej wyrobów. Stąd udamy się do miasta Monreale, gdzie zwiedzimy wspaniale ozdobioną mozaikami katedrę z XII w. i przylegający do katedry klasztor benedyktynów. Mozaiki na ścianach katedry wykonane są w stylu bizantyjskim i zajmują ponad 6000 m kwadratowych powierzchni, co jest największą powierzchnią mozaiki na świecie. Mozaiki przedstawiają sceny biblijne od stworzenia świata, aż po czasy apostołów, a wszystko w złocistym odcieniu. Nad ołtarzem ogromna mozaika Chrystusa Pantokratora. Dalej jedziemy już do Palermo, czyli stolicy Sycylii. W Palermo zwiedzimy kaplicę w zamku królewskim (zamek jest niedostępny dla turystów). Kaplica jest jakby kopią katedry w Monreale, ale w mniejszej skali. Zaś katedra w Palermo, pięknie ozdobiona na zewnątrz, w środku jest wyjątkowo surowa i ascetyczna. Przeważają szarości i czerń. Idąc ulicami miasta, zobaczymy teatr, cztery pomniki na czterech rogach budynków przy jednym skrzyżowaniu oraz fontannę wstydu, nazwaną tak z powodu nagich rzeźb ustawionych wokół fontanny.

Zapraszam

Krzysztof Baranowski