w piątek 29 maja 2015 r. o godz. 18.00

Art déco

Piosenki dla Niej

ART-DECO-

Piosenki dla Niej. W żadnym tomie, na żadnej płycie świata nie spotkamy utworu, który byłby namacalnym początkiem kultury pieśniarzy, piosenkarzy, bardów czy trubadurów. Narodziny tej sztuki toną w niejasnych okolicznościach bliżej niepoznanego związku między dźwiękiem a słowem, zapomnianej historii romansu muzyki i wiersza, gdzie nie sposób określić wzajemnych relacji ani kolei tego uroczego spotkania. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego i odwrotnie,  więc do samego końca – dnia dzisiejszego – pozostaną nierozerwalnie ze sobą związane.

Prezentowane formy wierszowane pochodzą od różnych autorów; w większości z literackiej półki dwudziestolecia międzywojennego. Można znaleźć tu przede wszystkim krajowych klasyków gatunku: Tuwima, Jasieńskiego, Lechonia, Staffa, Iłłakowiczównę; ale również importowanego Puszkina czy Jesienina. Odpowiadające im formy muzyczne nie są częścią żadnego budżetowego projektu ani większej pracy naukowej, są wynikiem wielu godzin spędzonych w obecności „pieśni i lutni”. Noszą znamiona i cechy swoich współczesnych, mniej popularnych pomysłodawców. Długo by tłumaczyć, jedno można powiedzieć jasno, że gdyby nie uwaga, zaufanie i zainteresowanie wielu osób, nie byłoby dla nich miejsca na scenie.

Dlaczego piosenki dla Niej? Bo w jakimś stopniu jesteśmy mężczyznami, a przynajmniej czujemy się nimi. Jesteśmy ojcami, synami, chłopakami. Pochodzimy od kobiety, jedna matka nas karmi, do innej zmierzamy. Mówimy o tradycji, o historii, ojczyźnie, śmierci… To wszystko kobiety, to wszystko panie.

Piosenki dla Niej to historia znajomości przede wszystkim z poezją pojmowaną, jak każda relacja, na swój osobisty i osobliwy sposób. Historia pisana wielką i zdobną literą – z dbałością o wierność swoistego przekładu, spójność kompozycji, rzemieślniczo-muzyczne detale, akustyczne brzmienie, które bez wątpienia zasługują na miano „niedzisiejszych”. Jest w tym wiele z niespełnionych nigdy oczekiwań, scenicznej pozy i artystowskiego patosu, ale i deczko prawdy, odrobina jakiegoś smaku.

ART-D

Kamil Kuszplak – pieśniarz,
Mateusz Dąbrowski – gitarzysta,
Dariusz Sokołowski – gitarzysta,
Dawid Kozłowski – akordeonista, trąbkarz,
Łukasz Kukiełka – basista, pieśniarz,
Damian Kamiński – klawiszowiec.

Piosenki dla Niej(Cóż ci imię…) (sł. A. Puszkin, tł. J. Tuwim), 3:12
Czerwone wino (sł. J. Lechoń), 3:48