wtorek 9 czerwca 2015 r.

16.04.1996 WARSZAWA KSIADZ-POETA JAN TWARDOWSKI WD 778  XFS

16.04.1996 WARSZAWA KSIADZ-POETA JAN TWARDOWSKI

W programie występują:
recytacje – Teatr ODNOWIONY działający przy LUDW w składzie:
Lidia Abramek, Grażyna Majewska, Bożenna Szymańska, Halina Sajczyk, Grażyna Czarnota, Maria Zdeb, Marianna Hak, Henryka Różycka,
Irena Bogucka, Wanda Jędrzejewska, Józefa Litwińczuk
poezja śpiewana – studenci Wydziału Artystycznego UMCS – zespól w składzie: Kinga Suchora – wokal, Michał Aftyka – kontrabas,
Szymon Lipiniecki – akordeon, Andrzej Kiszel – gitara
przy fortepianie – Ola Oberda
kompozycje własne, opieka artystyczna Magdalena Stopa

Jan Twardowski ur. 1 czerwca 1916 r.
Mawiał o sobie, że jest tylko księdzem piszącym wiersze, unikał słowa poeta, nie zabiegał o popularność, a mimo to stał się jednym z najpopularniejszych poetów współczesnych.
Czytają go wierzący i ateiści, dorośli i dzieci. Fragmenty Jego wierszy można spotkać na plakatach, w reklamach, nekrologach i gazetach. Jego wiersze charakteryzuje wielka wrażliwość na problemy ludzkiej egzystencji, wyrażają one bardzo osobiste spojrzenie poety na różnorodny tematycznie krąg spraw i problemów codziennego życia. Tematem Jego twórczości jest także autorski stosunek do świata zwierząt oraz przyrody. Jest w tej poezji radość z odkrywania urody świata zewnętrznego, otwartość, zrozumienie dla różnorodności ludzkich postaw i zachowań.
Tony liryczne przeplatają się z elementami żartobliwymi i ironicznymi. O problemach egzystencjalnych potrafił pisać w sposób komunikatywny z wielkim poetyckim poczuciem humoru i wyrozumiałością poety kochającego ludzi i otwartego na świat.
Za swoją niezwykłą twórczość otrzymał liczne nagrody: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Order ECCE HOMO.
Ks. Jan Twardowski zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006 r., a jego wiersze są nadal powszechnie czytane i recytowane przez czytelników w różnym wieku.